Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 13-05-09, 07:54
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
επαθα πλακα με την λιμνουλα σου !!!!!!!!!!!!!!πολυ ομορφη εχει γινει
να σε ρωτησω κατι το εχω απορια .....οταν βρεχει τα νερα της βροχης δε περνανε κατω απο το ναυλον ?? ισως και χαζη ερωτηση
Καθόλου χαζή ερώτηση. Ίσα-ίσα ένα από τα θέματα υποδομής που έχεις να παλέψεις είναι και αυτό. Ο τρόπος εκσκαφής του Γιάννου εδώ (με τις βαθμίδες έχει καλύψει απόλυτα το ενδεχόμενο αυτό ώστε να μην αντιμετωπίσει ένα τέτοιο πρόβλημα στο μέλλον. Σε περιπτώσεις όμως όπου οι λίμνες είναι πολύ πιο απότομες χωρίς βαθμίδες, η ενίσχυση στα περιτοιχώματα με κατασκευή από μπετόν είναι μονόδρομος. Στην αντίθετη περίπτωση, οι πολλές βροχές, το φούσκωμα του χώματος και μετατροπής του σε λάσπη (ως πιο βαρή μείγμα από το νερό), μπορούν να εισέλθουν στη λίμνη, παρασείροντας λάινερ και κατασκευή γενικότερα, ενδεχόμενο που θεωρώ εξαιρετικά απομακρισμένο στην παρούσα περίπτωση. Απλά ο Γιάννος θα προχωρήσει όπως έχει πει και σε δημιουργία μικρής κτιστής κατασκευής γύρω-γύρω έτσι να ασφαλίσει και να ομορφίνει περισσότερο τη λίμνη του.

Η αλήθεια είναι ότι λόγω της πιέσεως που εξασκεί το νερό της λίμνης προς τα τοιχώματα γύρω-γύρω, σχεδόν στεγανοποιεί την είσοδο του νερού ενδιάμεσα του λάινερ και χωμάτινης υποστήριξης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
και μια ακομα χαζη ερωτηση μιας και δεν εχω ιδεα απο λιμνες .......οι ριζες του δεντρου δε μπορουν να πληγωσουν στο μελλον τα δυο ναυλον που εχεις για πυθμενα και να εχεις διαροη νερου .....επισης αν ο πυθμενας ηταν τσιμεντενιος δε θα ηταν καλυτερα
Ναι, βέβαια, μπορεί να συμβεί αυτό που έχεις πει. Κάποια δέντρα, έχουν την ικανότητα να διαπεράσουν ακόμα και το λάινερ, έστω και αν αυτό φαντάζει πολύ απομακρισμένο ενδεχόμενο. Αν προσέξετε σε ξένες τεχνητές λίμνες από λάινερ, συνήθως δεν θα δείτε σε πολύ κοντινό σημείο (δίπλα) από τη λίμνη δέντρα με πολύ δυνατή διατρητική ικανότητα. Δυστυχώς και στην περίπτωση μου θα αντιμετωπίσω ένα τέτοιο θέμα, γιατί οι φοίνικες ανοίκουν σε αυτή την κατηγορία. Υποχραιωτικά πάω για τσιμεντένια κατασκευή, κάτω από το λάινερ. Υπό κανονικές συνθήκες στην πλευρά της μανταρινιάς και ο Γιάννος θα έπρεπε να προβεί σε κάποια πρόνοια.

Απαντώ και στο δεύτερο σου ερώτημα σχετικά με την ενίσχυση του πυθμένα. ΝΑΙ! Η οποιαδήποτε επιπλέον ενίσχυση μπορεί να γίνει, τόσο το καλύτερο και βέβαια θα αντέξει και περισσότερο στο χρόνο. Το λάινερ είναι εγγυημένο υλικό, αλλά όχι και άφθαρτο έτσι? Υιοθετώ και εγώ την πολύ καλή έκφραση του φίλου Βασίλη για το πάντρεμα λάινερ και τσιμέντου. Ώρα-ώρα αυτό το παιδί κάνει πολύ καλές σκέψεις(αστείο και καθόλου ειρωνικό).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 13-05-09 στις 08:50
 
Page generated in 0,29918 seconds with 11 queries