Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 13-07-12, 22:50
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεφεύγουμε με τα watt, τις απαιτήσεις και τις αποδόσεις των συστημάτων ψύξης. Ούτε με το πόσο γρήγορα θα κάνει τι, ως ένα βαθμό.
Το να πας τη θερμοκρασία 50Lt νερού από τους 33 στους 25 σε 1 ώρα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Μιλάμε για κανονική απόδοση κατάψυξης! Δεν προσπαθούμε να κατεβάσουμε την θερμοκρασία, ούτε ταχύτατα, ούτε σε μεγάλη κλίμακα στο ενυδρείο μας. Προσπαθούμε να διατηρήσουμε τη θερμοκρασία. Ένα σύστημα π.χ. που κατεβάζει 0,5 βαθμούς τη θερμοκρασία σε μισή ώρα είναι απολύτως ικανοποιητικό για μένα. Ειδικά αν έχει μικρή κατανάλωση ρεύματος.
Τώρα όσων αφορά τα watt, αυτό που θα πω είναι συνεπακόλουθο του άνωθεν. Εξαρτάται τι ζητάμε. Δεν θέλουμε τρελές ταχύτητες ψύξης στο ενυδρείο μας. Δεν αγοράζεις ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικά για να πηγαίνεις από το Μοναστηράκι στο Σύνταγμα! Μπορείς να το αγοράσεις, απλά και δεν χρειάζεται και δεν συμφέρει. Δεν ζητάμε να πάμε τη θερμοκρασία από 33 βαθμούς στους 25. Ζητάμε να πάει από τους 26,5 στους 26.
Ένας δυνατός ανεμιστήρας 120mm (της τάξης των 100 CFM) καίει περίπου 6 watt. Με 2 τέτοιους σας εγγυώμαι ότι θα διατηρείτε τη θερμοκρασία εκεί που θέλετε. Και μιλάμε πάντα για τα 12V (P = V x I, όπου V το ρεύμα, όπου Ι η αντίσταση).
Έχω μπροστά μου έναν Scythe που είναι βαθμονομημένος 88CFM - 0,41Α, που σημαίνει 4,92W στα 12V. Αν έχετε το μετασχηματιστή πιο χαμηλά θα καίει ακόμη λιγότερα watt. Άρα η ισχύς είναι κάτι εντελώς σχετικό.
Τώρα υπεισέρχεται μία ακόμη παράμετρος - για να εξετάσουμε τα πάντα: Τι γίνεται όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι πολύ υψηλή? Μπορεί να διατηρήσει τη θερμοκρασία? Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, περιμένω να το δοκιμάσω το σύστημα που προτείνω. Στο κάτω κάτω το ψυγειάκι τον χώρο του τον έχει, άμα δω τα σκούρα χώνω και 2-3 1,5λιτρα μπουκάλια παγωμένο νερό για να βοηθήσω. Δεν θα είναι για πάντα 40 βαθμούς θερμοκρασία, για κάποιες μέρες θα είναι.
Δεν είδες τον τύπο μαλλον... απο τα 90βατ που είπα, τα 15 είναι που θα κατεβάσουν σε μια ώρα την θερμοκρασία, και τα υπόλοιπα 75 που εξαλείφουν τις απώλειες.. και σε 5 ώρες να βάλεις να κατεβάσει την θερμοκρασία, τα ίδια βατ θα σου βγάλει..
Εγώ σου λέω τσάμπα θα χαλάσεις το ψυγειάκι... Το έχω δοκιμάσει...
-------------------------
Αυτά που είναι με πελτιερ τα έχει δοκιμάσει κανείς??
http://www.ebay.com/itm/Thermoelectr...item43b023ae01
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 13-07-12 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01673 seconds with 11 queries