Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 03-10-07, 10:30
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην αρχίσουμε πάλι να τα ρίχνουμε στα μαγαζιά διότι ως γνωστόν η κουβέντα θα καταλήξει (και έτσι είναι) σε καλούς και κακούς επαγγελματίες!
Φυσικά και όχι. Από το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχω κανένα παράπονο.
Η ερώτηση μου αφορούσε την εγγύηση της juwel καθαρά και κατά πόσο εφαρμόζεται ή την ψάχνουν με διάφορους τρόπους για να μη σε καλύψουν.
Και εξηγούμε τα φώτα οι κυκλοφορητές και η θερμοστάτες μπορεί να είναι ελαττωματικοί και μετά από κάποιο διάστημα να χάλασαν. Μπορεί όμως και να φταίει η κακή χρήση που τους κάνουμε. Εξαρτάτε πως θέλει να το δει ο κάθε ένας και τι τον συμφέρει.
Νομίζω ότι αυτοί που δεν θέλουν να εξυπηρετήσουν, λόγω βαρεμάρας ίσως, γιατί τα περισσότερα εργοστάσια δίνουν εγγύηση πραγματική και εφαρμόσιμη ,είναι πιστεύω οι αντιπρόσωποι των εταιριών εδώ στην Ελλάδα.
Έχω κάποιο προσωπικό παράδειγμα πάνω σε αυτό αλλά ας μας πουν καλύτερα οι μαγαζάτορες, αν θέλουν φυσικά και τελείως γενικά, χωρίς να θιχτούν εταιρίες και πρόσωπα αν είναι ευχαριστημένοι από τους προμηθευτές
των ενυδρειακών προϊόντων τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01400 seconds with 11 queries