Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 07-04-16, 19:23
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια της λίμνης malawi που έχεις στο ενυδρείο είναι από τα πλεον ανθεκτικά.

Ενδιαφέρον είναι να έχουμε μια εκτίμηση των νιτρικών πριν την αλλαγή που κάνεις.

Δεν μπαίνω σε θέματα ψαροσύνθεσης/διακόσμησης κλπ αλλά σίγουρα το εσωτερικό φιλτράκι του RIO240 θα μπορούσε να έχει και βιολογικό υλικό.
Είχα βιολογικό υλικό αλλά μετά από το πρώτο 6μηνο το αφαίρεσα(όταν είχα στοιχεία ότι δεν είχε ρόλο στην βιολογία). Πράγματι τα ψάρια από malawi είναι πάρα πολύ ανθεκτικά και ήταν ένας από τους λόγους που μετέτρεψα το θαλασσινό σε αυτό που έχω τώρα. Όπως έγραψα πιο πριν δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερης ακρίβειας tests. Το καλύτερο είναι για νιτρικά της JBL. Με αυτό δεν έχω μετρήσει ποτέ πάνω από 20-30 και αυτό είναι peak, συνήθως είναι πιο αρκετά πιο κάτω ως μη ανιχνεύσιμα(τις μετρήσεις τις κάνω πάντα πριν την αλλαγή νερού).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχοντας περάσει και από τα δύο θαλασσινό και αφρικανες θελω να σου θυμησω οτι ο βραχος στο θαλασσινο εχει οργανισμούςπανω του και σε καποιο βαθμο αυτο καθαρίζετε αν και εκει πρεπει να φυσας τον βραχο σε τακτα χρονικά διαστήματα.αραγωνιτης και βραχος ανεβαζουν τις σσκληροτητες.αν αγορασεις νεκρο βραχο και αραγωνιτη σου βγαινει οσο να επερνες 3 φιλτρα.η κυκλοφορια ειναι κουραστική σε υπερβολικο βαθμο για τα ψαρια.για μενα δεν υπάρχει σύγκριση μεταξυ θαλασσινού και γλυκου ενυδρείου ενα θαλασσονο μπορει να επιβι σει χωρις συχνες αλλαγες νερού αλλα εκει εχεις ριακτορες σκιμερ κσι μηχανικη φιλτρανση
Τον βράχο τον φυσάω σπάνια με έναν από τους κυκλοφορητές.

Τον βράχο και τον αραγωνίτη τον είχα από το θαλασσινό, πιστεύω ότι μπορεί να δουλέψει και με άλλα είδη λεπτόκοκκης άμμου αλλά και πορώδη βράχου, όποιος θέλει μπορεί να το τολμήσει και να μας πει. 3 φίλτρα με τα υλικά τους νομίζω πάνε το κόστος πολύ πιο ψηλά.

Το θαλασσινό συμφωνώ ότι έχει τα δικά του κόλπα αλλά η βιολογία του βασίζεται σε βράχο-άμμο-κυκλοφορία. Το skimmer βοηθάει αλλά είναι πολύ σημαντικό για άλλα πράγματα όπως διαύγεια νερού(την θέλουμε κυρίως για το μέγιστο efficiency των φώτων), μη ανιχνεύσιμα νιτρικά-φωσφορικά(οι αλλαγές νερού δεν αποτελούν την οικονομικότερη και λιγότερη χρονοβόρα λύση), οξυγόνωση νερού - υψηλό ORP(χαμηλά levels=>πτώση ph=> δεν την θέλουμε καθόλου στα θαλασσινά)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
να πώ και εγώ την απόψη μου πως ειναι αρκετα ενδιαφερον αλλά βλεπωντας όλα τα δεδομένα δεν βρίσκω τον λόγο για το συγκεκριμένο...
Εξακολουθείς να καταναλώνεις αρκετο ρευμα (κυκλοφοριτες αντι για φίλτρο)

Εχεις χρησιμοποιησει νεκρο βράχο θάλασσας και αραγωνίτη που δεν ειναι οικονομικός και δεν ταιριάζει, ουτε χρήματα γλυτωνεις ουτε δημιουργείς ενα βιοτοπο (ενα απο τα δύο ενδεχομένος να αποτελούσε λογο για την χρήση του αλλά...)
Επιπλέον αφού χρησιμοποιείς το εσωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα δεν βρίσκω το λόγο να μην βάλεις βιολογικό υλικό εκεί...
Η υπερβολική ροή μπορεί να "αρέσει" στα ψάρια για λίγο παιχνίδι αλλά μήπως στο τέλος τα ενοχλεί?

Προσωπικά νομίζω οτι μπορεί να εισαι "καλά" απο μετρήσεις αλλά περπατάς σε λεπτή κλωστή... μου κάνει πραγματικά εντύπωση πως αναφέρεις οτι ταίζεις και πολύ και μπορεί να φτάσει και 3 εβδομάδες για αλλαγή νερού...

Η φιλική μου αποψη είναι πώς το πείραμα σου "πέτυχε" αλλά δεν βρίσκω το λόγο να το συνεχίσεις καθώς στα δικά μου μάτια δεν προσφέρει κάτι ούτε σε εσένα (οικονομικά) ούτε στα ψάρια σου (βιοτοπικά)...

Μήπως (το λέω υποθετικά γιατί δεν έχω γνώσεις θαλασσινου) τρέχοντας ένα θαλασσινό FO θα έκανες όλα τα παραπάνω με το ίδιο σχεδόν κόστος και έχοντας ένα ενυδρείο ποιο "σωστό" (τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα που χρησιμοποιούν όλοι οι χομπίστες)

Φιλικά,
Δημήτρης.
Το "πείραμα" θα το συνεχίσω καθώς δεν έχω άλλη επιλογή, ίσως να ενισχύσω τον μηχανικό καθαρισμό στο εσωτερικό αλλά μέχρι εκεί.
Θεωρώ ότι ούτε ο θαλασσινός βράχος αλλά ούτε ο αραγωνίτης είναι απαραίτητοι απλά εγώ τα είχα. Κυκλοφορητές θα έβαζα ούτως ή άλλως, στάσιμο νερό έχει στους ορυζώνες και στους βάλτους όχι στις λίμνες(ειδικά στις μεγάλες), στα ποτάμια και στην θάλασσα. Ροή από ένα φίλτρο 1600 λ/ω στα 240 λίτρα νερού με διακόσμηση=> κοντά στις συνθήκες ορυζώνα-βάλτου.

Τα canister τα έφαγα στην μάπα για 5-6 χρόνια, δεν πρόκειται να τα ξαναχρησιμοποιήσω. Αλήθεια έχει δοκιμάσει κάποιος να τρέξει ενυδρείο χωρίς φίλτρο? Αν ναι ποια τα αποτελέσματα? Αν όχι γιατί αυτή η σιγουριά? Έχω και άλλο άσσο στον μανίκι που μπορεί να ανοίξει και άλλο την κουβέντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη symbil : 07-04-16 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02156 seconds with 11 queries