Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-07-14, 23:44
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το κανεις με 2 τροπους.Ο ενας(που εκανα και εγω προσφατα σε ριο240)είναι να τροποποιήσεις το επιπλο.Ο άλλος είναι αυτος που σκέφτεσαι με τα 3 σαμπ(και 2 καλα είναι).Αν πας σε ένα σαμπ σε κάθε ντουλαπι θα πρεπει να τρυπησεις και τα 2 σαμπ πισω στην πλατη(το υψος της τρυπας θα το υπολογισεις εσυ με δεδομενο τα σαμπ να χωρανε και το νερο που θα κατεβει από την υπερχειλιση σε περιπτωση διακοπης ρεύματος)Τα σαμπ θα επικοινωνούνε μεταξυ τους με σωληνα πισω από το επιπλο.
παράδειγμα.
http://img219.imageshack.us/img219/4...iewnodoors.jpg
Αν παλι αποφασισεις να τροποποιήσεις το επιπλο μπορεις να αφαιρέσεις τα καθετα χωρισματα που δημιουργουν τα ντουλάπια και να τα κοψεις στην μεση.Μετα θα τα βαλεις οριζοντια(2 εμπρος και 2 πισω).Επειδή από το πληκτρολογιο είναι δυσκολο καποιες φορες να εξηγήσεις στον άλλο τι εννοεις σου βαζω μια φωτο.Το ιδιο εκανα και εγω και σε λιγες μερες θα ανεβασω και τον τροπο τον οποιο βρηκα στο ιντερνετ.
Παράδειγμα
http://www.ultimatereef.net/uploader...1/IMG_0584.jpg
H πρωτη φωτογραφια φενεται μια χαρα αλλα η 2η φενεται πολυ λαθος.
Ολο το βαρος του ενυδρειου πεφτει στο πανω οριζοντιο ξυλο.
Ο κατασκευαστης βαζει τα 2 καθετα ξυλα για να μοιρασει το βαρος και να του δωσει περισσοτερο κρατημα στο κεντρο για να μην ανοιξει και το κοψει στα 2.
Αν αφερεσεις τα 2 μεσαια καθετα ξυλα και τα βαλεις οπως στη φωτογραφια 2 με αλλη κατευθυνση τοτε ενυσχυεις μπροστα και πισω αλλα χανεις τελειως το κεντρο που δεχεται και το μεγαλυτερο βαρος.
Ακομα και ολο να ηταν με ξυλα περιμετρικα παλι πιστευω θα ηταν επικυνδινο αν δεν ειχε στο κεντρο τα 2 καθετα.
Στη δικια μου βαση εκτος απο τα 2 καθετα στο κεντρο εχει και ενα οριζοντιο στο κεντρο σαν να παταει σε 2 σταυρους ενομενους.
Μονο σε σιδερενια με κυλοδοκο εχει δει τετοια κατασκευες με περιμετρικο κρατημα και αυτες με αρκετα "νευρα" 4 φορες πιο φαρδια και αρκετες φορες πιο δυνατα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01705 seconds with 11 queries