Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-04-14, 14:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Τάκη στο βίντεο αυτό πώς έχουνε τον γουλιανό μέσα στο ενυδρείο ?
http://www.youtube.com/watch?v=xhOEcPgDHPA

δεν γίνεται να ζήσει ένα τέτοιο ψάρι μέσα σε μεγάλο ενυδρείο ?
Φίλε Χρήστο πολλά μπορείς να δεις να έχουνε, το θέμα μας όμως είναι τι είναι σωστό να έχουμε, και σωστό εννοούμε, τις συνθήκες και παραμέτρους που πλησιάζουν όσο πιο πολύ γίνεται με τις συνθήκες που θα ζούσε το ζωντανό στο φυσικό του χώρο. Και γιατί όλα αυτά, γιατί όταν το ψάρι ή οποιοδήποτε άλλο ζώο ζει σε ένα χώρο χωρίς να στρεσάρεται και να μπορεί να κινείται άνετα, θα ζήσει με λιγότερα προβλήματα και μπορεί να φτάσει και στο προσδόκιμο της ζωής του. Και όταν το συγκεκριμένο ψάρι φτάνει συνήθως τα 2,5 μέτρα μήκος (διάβασα πως φτάνει και τα 5 μέτρα και είναι το μεγαλύτερο ψάρι του γλυκού νερού) σε τι ενυδρείο θα πρέπει να το βάλουμε για να ζήσει φυσιολογικά και να φτάσει το μήκος που θα έφτανε στη φύση ; Για αυτό το λόγο το λέμε, άσχετα ότι δεν το καταφέρνουμε πάντα ή δεν μπορούμε να το καταφέρουμε. Και στα λέω όλα αυτά γιατί εσύ ξεκινάς τώρα, αν είχα ρωτήσει και εγώ πριν ξεκινήσω να στήσω το πρώτο μου δεν θα έτρεχα τώρα, γιατί και εγώ προσωπικά έχω κάνει τέτοια λάθη και τώρα για να σώσω τα ψάρια μου μέχρι να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο κάνω 70% αλλαγές νερού αν όχι κάθε μέρα , αλλά μέρα παρά μέρα οπωσδήποτε. Πιστεύω και θεωρώ πως φτιάχνουμε ένα ενυδρείο για να ασχολούμαστε με κάτι και να μας ευχαριστεί και να μας ηρεμεί, και όχι για να αγχωνόμαστε. Γιατί αν βάλεις ένα τέτοιο ψάρι σε ενυδρείο, στην αρχή θα είναι όλα καλά, όταν όμως μεγαλώσει το ψάρι και βλέπεις πως είναι νευρικό γιατί δεν χωράει ή κάθεται ακίνητο και κρυμμένο σε μια γωνία, θα σε παραξενεύει αυτή η αντίδραση και θα σε απασχολεί, και όταν θα αρχίσουν τα νιτρικά να ανεβαίνουν και βλέπεις πως πρέπει να κάνεις πιο τακτικά αλλαγές νερού και πιο μεγάλες, θα είσαι όλη μέρα πάνω από το ενυδρείο με ένα κουβά στο χέρι για να αλλάζεις νερά. Και στο τέλος θα αναγκαστείς να αποχωριστείς το ψάρι που το μεγάλωσες εσύ για να το βάλεις πάλι στο φυσικό του χώρο για να μη πεθάνει ή θα είναι συνέχεια άρρωστο ή μπορεί να συμβεί το χειρότερο και να το χάσεις.

Σκέψου τα όλα αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01746 seconds with 11 queries