Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 11-03-14, 20:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από μια 4ήμερη συσκότιση για καταπολέμηση του κυανοβακτηρίου το οποίο ευτυχώς το πέτυχα στην πολύ αρχή του, δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω τις ισορροπίες τότε αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν ήτανε το καλύτερο διότι λόγω της έντασης φωτός της συγκεκριμένης λάμπας τα φυτά δεν αναπτύσσονταν σε ύψος παρά μόνο οριζόντια σε πλάτος. …. η Grolux (αριστερό χρωμοδιάγραμμα) είναι κατασκευασμένη αποκλειστικά και μόνο για μια συγκεκριμένη χρήση: να παρέχει κόκκινες και μπλε κορυφές στο φάσμα φωτός της για να ενισχυθούν έτσι τα πιο απαιτητικά είδη φυτών και η φωτοσύνθεσή τους. Βέβαια υπό την προϋπόθεση ότι έχουμε και τουλάχιστον μία ακόμα λάμπα πλήρους φάσματος για να καλύπτουμε έτσι και ολόκληρο το φάσμα της φωτοσύνθεσης.
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου. Αλλά έχω και άλλη εξήγηση για το τι συνέβη. Θεωρώ ότι βρήκες την ισορροπία του ενυδρείου σου απλά μειώνοντας τον διαθέσιμο για τα φυτά φωτισμό, κάτι που θα μπορούσες να επιτύχεις επίσης αυξάνοντας την λίπανση και το CO2.

Επίσης, επέτρεψέ μου να παρατηρήσω ότι, σύμφωνα με το επίσημο τεχνικό φυλλάδιο της Sylvania εδώ, η Gro-lux σχεδιάστηκε για την οικονομικότερα δυνατή ανάπτυξη των φυτών υπό τεχνικό φως για τα απλά (χαμηλών απαιτήσεων) φυτά (όχι τα υδρόβια μόνο). Συγκεκριμένα γράφει ότι:
«For low energy plants standard grolux (αυτή που όλοι ξέρουμε σαν grolux) provide the right balance of wavelengths. However, high –energy plants seem to require more light in the far-red portion of the spectrum, and grow better if half of the lamps are standard gro-lux and half are wide-spectrum (εδώ προτείνει τη δικιά του λύση της grow lux ευρείας ζώνης που δεν είναι διαθέσιμη, αλλά επίσης αναφέρει και τις πυρακτώσεως που δεν είναι λύση για το ενυδρείο).»
Το κακό είναι ότι ελάχιστες λάμπες φθορισμού είναι ‘πλήρους φάσματος’, η aquastar, μάλιστα, που παρέθεσες δεν εκπέμπει καθόλου στο βαθύ κόκκινο.

Για το κυανοβακτηρίδιο έχω να παρατηρήσω ότι αυτό εδώ άλλα λέει. Επίσης, ισχύει γενικά ο εξής κανόνας:
Αν η λάμπα εκπέμπει κάποιο φάσμα μη αξιοποιήσιμο από τα φυτά τότε είναι πιθανότερο να το εκμεταλλευτούν οι άλγες. Δηλαδή: Οι περισσότερες άλγες - όχι όλες όμως -, επειδή είναι φωτοσυνθετικοί οργανισμοί, χρησιμοποιούν σχεδόν το ίδιο χρωματικό φάσμα με αυτό που χρησιμοποιούν τα φυτά. Αυτές οι άλγες προφανώς και θα ευνοηθούν από την gro-lux διότι αυτή εκπέμπει το κατάλληλο για τα φυτά φάσμα, αλλά μόνο ώσπου να πάρουν τα φυτά εμπρός και τις αντιμετωπίσουν. Φυσικά, αν μειώσεις τον φωτισμό η άλγη περιορίζεται, και αυτό έκανες επίσης αλλάζοντας την gro-lux με άλλη λάμπα. Περιόρισες τον ωφέλιμο για φυτά φωτισμό, όχι περιορίζοντας την ισχύ σε W αλλά τα PAR.
Αν, βέβαια, κάποια άλγη χρειάζεται φάσμα διαφορετικό από αυτό των φυτών, τότε η gro-lux είναι προφανώς ιδανική για την αντιμετώπισή της.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
με συνολική ισχύ της κάθε λάμπας Grolux στα 8.500 Kelvin ή κι εγώ δεν ξέρω πόσα ακριβώς Lumen, θα έχεις υψηλότατο φάσμα φωτός (και συγχρόνως όχι το πλήρες φάσμα που παρέχουν οι λευκές λάμπες των 4.000 ή 6.500) σε σημείο που δε θα μπορούν να το εκμεταλλευτούν εξ' ολοκλήρου τα φυτά σου με αποτέλεσμα να βλέπεις "περίεργες" συμπεριφορές σε αυτά και ταυτόχρονη ανάπτυξη αρκετών δύσκολων άλγεων.
Τέλος, μην μπερδεύουμε τη θερμοκρασία χρώματος με το χρωματικό φάσμα και τελικά με τα PAR, το πόσο διαθέσιμο είναι για τα φυτά το φάσμα του φωτός δηλαδή. Και ειδικά για τις φθορισμού στις οποίες το φως δημιουργείται με ιονισμό, οπότε δεν εκπέμπουν φως σε ευρύ φάσμα όπως 'μελανά σώματα' (οι πυρακτώσεως, αλογόνου κλπ) που ακτινοβολούν από την θερμότητα. Κατά συνέπεια, δεν έχουν κανονική θερμοκρασία χρώματος (σε αυτά δεν έχει νόημα καν ο όρος) αλλά αντίστοιχη.
Τί σημαίνει αυτό; Ότι φθορισμού της ίδιας θερμοκρασίας χρώματος μπορεί να έχουν εντελώς διαφορετικό φάσμα εκπομπής! Άρα, το να επιλέγουμε με βάση τη θερμοκρασία χρώματος δεν είναι και πολύ χρήσιμο. Μόνο αν δούμε και το διάγραμμα εκπομπής φάσματος μπορούμε να κρίνουμε. Για περισσότερα εδώ. Κατά τη γνώμη μου η θερμοκρασία χρώματος για τους λαμπτήρες φθορισμού είναι ένας παραπειστικός τεχνικός όρος και αντί να μας διευκολύνει μας μπερδεύει.

Συγνώμη για το κουραστικό post και για το off topic!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02262 seconds with 11 queries