Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 14-01-14, 18:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά, αν χρησιμοποιήσετε μαγιά σαμπάνιας (από το ebay, περίπου 1,5€ το φακελάκι) το μπουκάλι του 1,5lt κρατά για περισσότερο από ένα μήνα (με ρυθμό 1φυσ/2δευτ), η παραγωγή CO2 έχω την αίσθηση ότι είναι σταθερότερη με το χρόνο και, το σπουδαιότερο για εμένα, δεν επηρεάζεται από θερμοκρασιακές μεταβολές (δούλευε κανονικά στους 15°C θερμοκρασία δωματίου).
Όπως προαναφέρθηκε, και εγώ δεν ρίχνω σόδα στην αρχή, αλλά όταν η παραγωγή τείνει να μειωθεί. Μετά την προσθήκη σόδας η παραγωγή αυξάνεται. Έτσι κερδίζω αρκετές εβδομάδες χωρίς να αλλάξω το ζαχαρόζουμο.
-------------------------

Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά θαρρώ ότι είχες αναφέρει ότι έκλεινες την παροχή του CO2 και το αποθήκευες στο μπουκάλι. Έτσι ήταν και γι' αυτό έσκασαν τα σωληνάκια;
Διαφορετικά θα ήθελα να μάθω, αν η παροχή ήταν ελεύθερη, πως ανέβηκε τόσο η πίεση. Το CO2 έχει μόνο να υπερνικήσει την πίεση της στήλης του νερού (το πολύ 60εκ νερό, ούτε το 1/3 της ατμοσφαιρικής). Είχε βουλώσει το σωληνάκι από κάτι; (π.χ. από βρωμιές; )
Ναι, είχα βελονοειδή βαλβίδα και ρύθμιζα τη ροή,
στην αρχή είχα αυτή

αλλα μετά από μια εβδομάδα χάλασε και πήρα αυτή

και μια φορά που έβαλα σόδα και κουνησα το μπουκάλι σκάσανε τα σωληνάκια, τότε δεν τα ειχα δέσει με ταιραπ, μετά τα έδεσα (τα ταιραπ σαν σφικτηρα) και δεν υπήρχε πρόβλημα, άντεχαν,
είχα 4 μπουκάλια με μίγμα και άλλαζα 2 μπουκάλια κάθε εβδομάδα ή 10 ημέρες, τα μπουκάλια ήταν συνδεμένα με Τ από αυτόματο πότισμα (παράλληλη σύνδεση, όχι σε σειρά από το ένα μπουκάλι στο άλλο) και καταλήγαν σε ένα 5ο μπουκάλι που ήταν άδειο και είχε αυτό το καπάκι

που μάζευε τυχόν υγρά απο υπερχείλιση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01674 seconds with 10 queries