Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 03-03-13, 13:17
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Χανω μια Crs την ημέρα.

Αλλαξα γρήγορα τις συνθήκες μου κοντά στις συνθήκες που είχε ο Φιλος που αγόρασα τις γαρίδες.

Οι δικές μου όμως ενιληκες γαρίδες γεννήθηκαν και μεγάλωσαν με άλλες συνθήκες θεωρητικά χειρότερες απο αυτές που προσπάθησα να φέρω τις τελευταίες μέρες.

Ενδεικτικά είχα 20- NO3 σταθερά τώρα έχω 3.

Του παιδιού δεν παθαν κακό γιατί είχαν συνηθίσει τις συνθήκες που έφερα το Ενυδρείο μου.

Σε συνδυασμό με το χαλασμένο υπόστρωμα καθώς και με την αναταραξη του.

Το GH booster ειναι της salty shrimp. Να υποθεσω ειναι ειδικά φτιαγμένο για γαρίδες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω η απάντηση του klipitiklopos είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Η μεγάλη ανατάραξη του βυθού προκαλεί προβλήματα.

Οι νέες γαριδούλες σου θα είναι προσαρμοσμένες στις νέες συνθήκες και λογικά με το καιρό θα πληθαίνουν.

Γενικά είμαι της γνώμης ότι αυτά τα ενυδρεία δεν πρέπει να έχουν φυτεμένα φυτά, να έχουν undegravel φίλτρο σε συνδυασμό με αερόφιλτρο και κάθε χρόνο να μεταφέρονται οι γαρίδες σε νέο ενυδρείο και το παλιό να στήνετε από την αρχή. Ειδικά αν το υπόστρωμα είναι από αυτά που συμβάλουν στη ρύθμιση του pH τότε θέλει αντικατάσταση με νέο.
Υποθέτω ότι δυστυχώς θα χάσεις όλες τις παλιές ώριμες σου γαρίδες, αλλά θα ανακάμψει ο πληθυσμός μόλις αρχίσουν να γενούν οι νέες.

Πάντως σε ζηλεύω… 500 λίτρα!!!


Υ.Γ. τι είναι τα almost leaves;
ΓιΑ σκέψου να αλλάζει υπόστρωμα σε 500αρι Ενυδρείο με ειδικό υπόστρωμα που θέλει 25 ευρώ το 10κιλο.

Καμία φορά ειναι καλό το μεγάλο ενυδρειο αλλα για γαρίδες 500 λίτρα θεωρώ οτι ειναι υπερβολή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 03-03-13 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
 
Page generated in 0,01673 seconds with 11 queries