Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 21-02-13, 15:19
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα κανεις και ξεκινας με αμμωνία, εχει το πλεονεκτημα οτι φτιαχνει πολυ δυνατη αποικια βακτηριων και μπορεις να βαλεις μεγαλο αριθμο ψαριων γρηγορα.
Αν θες να δεις την διδικασια χρειάζεσαι τεστ για NH3/4, NO2 & NO3.
Ξεκινας να βαζεις αμμωνία (3-5 mg/lt) -> μετρας υψηλες τιμες σε NH3/4
Σιγα σιγα η αμμωνια μειωνεται και αυξάνονται τα ΝΟ2 (ΝΙΤΡΩΔΗ ΑΛΑΤΑ)
Σιγα σιγα τα ΝΟ2 μειώνονται και αυξάνονται τα ΝΟ3 (ΝΙΤΡΙΚΑ ΑΛΑΤΑ)

Οταν μετρας πολλα ΝΟ3 σημαινει οτι ολοκληρωθηκε ο κυκλος

Κατα την διαρκεια της παραπάνω διδικασιας προσθετουμε αμμωνια ωστε να την κραταμε σε σταθερα επιπεδα. Δηλαδη οταν εμφανιστουν τα ΝΟ3 καλο ειναι να μετραμε και NH3/4 και NO2 . Λεπτομερειες δες εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

Πιστευω οτι το ενυδρειο σου θα στρωσει πολυ γρηγορα.

Σχετικα με τα ειδη ψαριων που θα βαλεις θα πρεπει σιγουρα να εχουν τις ιδιες απαιτησεις σε νερο (σκληρότητα , ph, θερμοκασια).
Μερικοι χομπιστες ανακατευουν ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους, αλλοι οχι. Εγω δεν τα ανακατευω.

Αφου αποφασισεις ποιο θα ειναι το κεντρικο ψαρι που σου αρεσει περισσοτερο τοτε θα βρεις και τους συγκατοικους (αν μπορει να εχει )

Αν βαλεις μελανοταινιες μπορεις να βαλεις και sae.
Αλλα μην βιαζεσαι με τα ψαρια, τα ειδη καλυτερα να τα βαζεις ενα ενα σταδιακα για πολους λογους
υγρα τεστ εχω ναι.Της sera(καλως η κακως...)
διαβασα το ποστ με το στρωσιμο και εχω μια απορια ομως.
εκει που λεει
"Μόλις εμφανιστούν τα νιτρώδη άλατα, συνεχίζουμε να κρατάμε σταθερή τη συγκέντρωση αμμωνίας στα 3 mg/l."
Πως δηλαδη την διστηρουμε εκει?πως υπολογιζω ποση να συμπληρωσω ωστε να σταθεροποιηθει εκει?εννοει οτι συνεχιζω να ριχνω 3mg/l?
λιγο πιο αναλυτικα μου το εξηγειτε σας παρακαλω?
-------------------------
--------------------------------------------------
οκ το ξαναδιαβασα.αυτο που δεν καταλαβα ηταν ο πρωτος τροπος.μαλον θα ακολουθησω τον δευτερο.μου ειναι πιο κατανοητος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 21-02-13 στις 15:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 10 queries