Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 03-12-10, 13:35
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PKoumparelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν έγραφα την απάντηση δεν θυμόμουν το nick name σου. Λοιπόν φiλε Κώστα : Υποπτεύομαι ότι με τον ελεγκτή-θερμοστάτη που έχεις θέλεις να στέλνεις ζεστό νερό σε κάποια λίμνη, (αν θυμάμαι καλά το αρχικό post).
H φιλοσοφία της ηλεκτροβάνας είναι ότι αφού πάρει την εντολή από ένα θερμοστάτη, ανοίγει για να περάσει το νερό. Η βάνα αφού ανοίξει θα δώσει με τη σειρά της μία εντολή στην συγκεκριμένη περίπτωση στον καυστήρα σου, για να ζεσταθεί το νερό.
Ξερουμε την φιλοσοφια της ηλεκτροβανας αρα ολα καλα μεχρι εδω. Επομένως η βάνα σου θα τροφοδοτηθεί με 220VAC στο μπλέ και καφέ καλώδιο
Επομενως η συνδεση γινεται οπως προανεφεραι ο συνονοματος στο 2ο ποστ?(συμφωνεις με αυτο?)
( αν μπορείς συνέδεσε και τη γείωσή της κίτρινο καλώδιο).
Ο elliwel δεν μου δινει καλωδιο γειωσης.Μονο καφε-μπλε.
Στο μαύρο καλώδιο (η τροφοδοσία του θα είναι 220 VAC) θα έρθει η εντολή από τον θερμοστάτη σου
Εδω σε εχασα
(εδώ θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες για το ηλεκτρικό του κύκλωμα).
Δεν υπαρχει κανενα κυκλωμα οσων αφορα τη θερμανση.
Οτιδηποτε ηλεκτρολογικο θα ειναι αυτο που συζηταμε τωρα.

Όταν ο θερμοστάτης δώσει την εντολή η βάνα θα ανοίξει.
Σωστα
Στη διάρκεια ανοίγματος της βάνας το κόκκινο καλώδιο θα βγάλει 220 VAC τα οποία θα τα οδηγήσεις στον καυστήρα σου.
Νομιζω σε ξανα εχασα αλλα φταιει που δεν εχεις εικονα.
Τιποτα δεν οδηγειται στον καυστηρα και η εγκατασταση οπου και θα μπει η ηλεκτροβανα ειναι αρκετα μακρια απο το λεβητοστασιο.

Με τον τρόπο αυτό ζεσταίνεις το νερό σου και μέσω της ανοικτής πλέον ηλεκτροβάνας ζεσταίνεις την λίμνη σου.
Αν έχω καταλάβει κάτι λάθος μου το λες

Τα λεμε σε πμ αν θες.
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 11 queries