Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #77  
Παλιά 30-10-10, 21:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
η μόνη διάφορα που βλέπω είναι ο ζωντανός βράχος...άρα ύπαρξη αμμωνίας..άρα ίσως γι αυτό να δουλεύουν σε μας τα βακτήρια πέρα τα όσα αναφέρει το αρθρο.από αυτά πω διαβάζω βλέπω να ρίχνουν βακτήρια και να περιμένουν να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου....οπότε συμπεραίνω πως είναι διαφορετικός ο τρροπος και οι συνθήκες χρήσης
Δεν νομιζω.
Η φιλη μας ειπε καθαρα οτι εβαζε υγρη αμμωνια για να θρεψει προφανως τα βακτηρια.
Οι οδηγιες στα προιοντα λενε να βαζουμε ψαρι και αλλοι λεμε να ριχνουμε τροφη.
Ολες οι μεθοδοι εμπεριεχουν ρυπους = αμμωνια = εναρξη κυκλου
Που ειναι η διαφορα με το θαλλασινο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως υποσχέθηκα, αναλυτικά η διαδικασία στρωσίματος:
ογκος ενυδρείου: 54λτ μεικτα, ~45 λτ καθαρα
Φίλτρο: εσωτερικό φίλτρο με ένα μπλε σφουγγάρι, ροή ~280lt/h (http://mr-aquaristik.de/Juwel-Bioflow-Mini-Filter)
βακτήρια: sera bio nitrivec, λήξη 03/2012
Αλλαγές νερού μετα που μπήκε ο ψαρής κάνω καθε εβδομαδα 16 λίτρα.
Επισυνάπτω το excel αναλυτικά με όλες οι μετρήσεις που έκανα μεχρι να στρώσει το φίλτρο.
Θα δείτε ότι δεν ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες:
  1. Εβαλα και αμμωνία που δεν συνιστά η εταιρεία.
  2. εβαλα μόνο 2 φορες βακτήρια: την αρχική δοση 10ml/25lt (εβαλα και δω λιγο παραπάνω) και αλλη μία φορά 5ml (αυτο αψυχολόγητο τελείως- δεν θυμάμαι καν πως μου ήρθε αυτή η δοσολογία)
Έχω βάλει ακόμη μία φορά βακτήρια στην αρχική δόση. Τότε νόμιζα ότι είχα καταστρεψει την βιολογία μου: μάλλον λάθος διαγνωση ήταν : ποτέ δεν ανεβηκε η αμμωνία ή τα ΝΟ2.

Αυτα.
Τα παραξενα που βλεπω εγω ειναι οτι εμφανιστηκαν απο την 3η μερα ΝΟ3.
Δινεις τιμη αμμωνιου ΝΗ4 και οχι ελευθερης (τοξικης) αμμωνιας ΝΗ3 ή τουλαχιστον ολικης ΝΗ3/ΝΗ4 και να βγαλουμε με το calculator την τιμη ελευθερης αμμωνιας.
Μαλιστα η τιμη ΝΗ4 ειναι ακομα στο 0.5ppm ακομα και στο τελος.
(ισως ειναι φυσιολογικο γιατι δεν κανω μετρηση ΝΗ4 ποτε παρα μονο ΝΗ3/ΝΗ4)
Δεν δινεις θερμοκρασιες.
Δεν ξερουμε αν ειχες φυτα και ποια φυτα.
Οι μετρησεις ειναι πριν την αλλγη νερου ή μετα?

ΟΚ, ο μηδενισμος των ΝΟ2 σε 17 ημερες ειναι εφικτος σε επισπευση του κυκλου ενω χρειαζεται συνηθως 25 ημερες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-10-10 στις 21:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02070 seconds with 11 queries