Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 17-01-10, 13:36
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ ... εγω ... και ενας κινεζος εχουμε το 99,9% ακριβως το ιδιο dna! (!!!) to 0,1 μας κανει να διαφερουμε!
Αν γινει μεταλλαξη (αλλαγη dna) τοτε προκυπτει κατι σαν το παπαγαλοψαρο και τα ζεβρακια με το γονιδιο της μεδουσας που γινονται κοκκινοπα! Η μεταλλαξη αν συμβει θα γινει σε καποιο κομματι της αλυσιδας του dna και θα τροποποιηθει το γονιδιο που ειναι υπευθυνο για κατι συγκεκριμενο ... οπως π.χ. καποιο χαρακτηριστηκο του οργανισμου που ισως δεν φαινεται κιολας! Με αυτο που γραφεις ειναι σαν να εχουμε φτιαξει ψαρια οπως τα θελουμε εμεις! Μαζικη μεταλλαξη θα συμβει αν π.χ. εκθεσουμε ενα οργανισμο σε ραδιενεργεια (εχεις δει τα παιδια που γεννιουνται στο τσερνομπιλ)!! Ο τροπος που χτιστηκε ο οργανισμος του ψαριου δεν αλλαξε και αν αλλαξε δεν υπαρχει καποιος τροπος να το μαθουμε!
Όντως διαφέρουμε ελάχιστα άλλα αυτό το 0,1% (σε συνδυασμό πάντα με το περιβάλλον στο οποίο αναπτυχθήκαμε) είναι υπέυθυνο για το ότι εγώ έχω πεταχτά αυτία κι εσύ μεγάλη μύτη ή ο κινέζος κίτρινο δέρμα. Επίσης αυτό το 0,1% επιτρέπει στον Μπολτ να κάνει τα 100μ σε 9,5 δευτερόλεπτα ενώ εγώ τα κάνω σε 20! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το 0,1% δεν είναι λίγο. Αυτό με την μπανάνα δε νομίζω πως ισχύει και δεν το σχολιάζω.
Γενικά έχεις καταλάβει λάθος τον όρο μετάλλαξη. Μετάλλαξη (ή μεταλλαγή πιο σωστά) είναι η αλλαγή ακόμα και ενός ζέυγους βάσεων στο μόριο του DNA. Αν σκεφτείς ότι ο άνθρωπος έχει περίπου 3 δισεκατομμύρια ζεύγη βάσεων στο γενετικό του υλικό, καταλαβαίνεις το ποσοστό. Δε χρειάζεται ραδιενέργεια ή μοριακές τεχνικές για να επιτευχθεί η μετάλλαξη, είναι ένα φυσικότατο φαινόμενο το οποίο συμβαίνει από την αρχή της ζωής και έχει οδηγήσει στη σημερινή βιοποικιλλότητα.
Εμείς ώς breeders, δε χρησιμοποιούμε τις μεταλλάξεις (που συμβαίνουν τυχαία), αλλά την κληρνομικότητα δηλαδή τον τρόπο με τον οποίο μεταβιβάζονται τα διάφορα χαρακτηριστικά στην επόμενη γενιά, ώστε να καταλήξουμε σε άτομα με χαρακτηριστικά που επιθυμούμε. Αυτό γίνεται εδώ και χιλιάδες χρόνια σε όλους τους οργανισμούς που έχουν εξημερωθεί και αναπαράγονται σε αιχμαλωσία (σκύλοι, γάτες, άλογα, αγελάδες τα πάντα). Τα βαμμενα ψάρια (τεχνητά) και τα υβρίδια (διαστάυρωσης μεταξύ διαφορετικών ειδών) είναι άλλο πράγμα. Φυσικά και οι επιλεκτικές αναπαραγωγές μπορεί να οδηγήσουν σε ψάρια που δεν μπορούν να κολυμπήσουν σωστά ή έχουν προβλήματα σε όραση κλπ και τότε θα πρέπει να τις καταδικάζουμε.
Πρέπει να ξέρεις ότι ο τρόπος που "χτίστηκε" ο οργανισμός του ψαριού άλλαξε και συνεχώς αλλάζει με πολύ αργούς ρυθμούς. Το ''χτίσιμο'' που αναφέρεις δε συνέβη ξαφνικά, το κάθε είδος ψαριού όπως το ξέρουμε εμείς σήμερα έχει προκύψει από εκατομμύρια χρόνια μεταλλαγών και "ζύμωσης" με το περιβάλλον. Και μάλιστα στα ψάρια, αλλάζει πιό γρήγορα απ'ότι αλλάζουμε εμείς επειδή έχουν μικρότερη περίοδο γενεάς.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη φυση μεταβαλλονται συνεχεια οι συνθηκες! Αν μετα απο μια βροχη αυξηθηκε το ph σε 8 που αναφερεις ειναι κατι προσωρινο ... και ξαναγυρνουν στις συνθηκες που πρεπει -η φυση παντα βρισκει τις ισσοροπιες! Εμεις ομως τον καταδικαζουμε να ζει σε αυτες τις ακραιες συνθηκες (για τον ιδιο) ολη του τη ζωη!
Δηλαδή πιστεύεις ότι σε όλες αυτές τις χώρες που ανέφερα και σε όλα αυτά τα διαφορετικά οικοσυστήματα που συναντάμε το ζώο, το νερό έχει pH 6? Όντως μεταβάλλονται συνέχεια οι συνθήκες και τίποτα δε μου λέει ότι ξαναγυρίζουν σε συγκεκριμένη τιμή. Γιαυτό στη σύγχρονη Βιολογία η έννοια της ισορροπίας στα οικοσυστήματα έχει εγκαταλειφθεί. Δεν υπάρχει πουθενά ισορροπία, όλα είναι δυναμικά και μεταβλητά. Και όλα αυτά συνέβαιναν πριν από την εμφάνιση του ανθρώπου. Θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που πιστεύεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις κρατησει καποιο μονομαχο που αναφερεις σε χαμηλο ph? Η απλα συμφωνα με αυτα που εχεις διαβασει εχει καταληξει σε αυτο?
Σαν πρακτικος ανθρωπος διαβαζω τα παντα και τα δοκιμαζω στη πραξη! Βλεπω τι γινεται και ακολουθω οτι λειτουργει καλυτερα και χωρις προβληματα! Γιατι δε δοκιμαζεις να τους βαλεις σε ph 6 αφου ειναι στα ορια τους? Σου εξηγησα τα ωφελη του οξυνου νερου ... γιατι δεν τα εκμεταλευεσαι?
Έχω κρατήσει μονομάχους σε pH κάτω από 7 και ήταν μια χαρά, όπως και σε pH 8 και ήταν επίσης μια χαρά (και αναπαράχθηκαν). Σίγουρα το όξινο είναι καλύτερο εξαιτίας των ιδιοτήτων που έχεις αναφέρει αλλά όχι επειδή είναι το απόλυτο "σωστό" για το μονομάχο κατά τη γώμη μου.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02108 seconds with 11 queries