Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-01-10, 21:34
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο.
Στο δικό μου 460ρι φυτά δεν μπόρεσα να κρατήσω ποτέ.
Αnubies,βαλισνέριες και διάφορα είδη Crinum αργά ή γρήγορα γίνοταν μαρουλόφυλλα.
Μετά απο πειραματισμούς πάνω στο συγκεκριμένο ε΄χω καταλήξει ότι παίζει σημαντικότατο ρόλο το αν βάλεις τα φυτά πριν τα ψάρια ή μετά.

Σε δικά μου ενυδρεία έχω κάνει το παρακάτω πείραμα 2 φορές με διαφορετικά είδη την κάθε φορά:

Στημένο ενυδρείο, βάζω ψάρια και μετά απο κάποιο διάστημα βάζε φυτά (βαλισνέριες, ανούμπια). Τις κάνουν σαλάτα.

Μετά απο κάποιο διάστημα ξεστήνω (για να βγάλω τα μπόλικα μωρά) και ξαναστήνω (με διαφορετικό aquascape), βάζω βαλισνέρια και κερατόφυλλο (!!!!!) στην επιφάνεια και κατόπιν ρίχνω τα ψάρια πάλι μέσα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν ακούμπησαν τα φυτά ποτέ.

Η 3η φορά που δοκίμασα ήταν πρόσφατα σε ένα 400άρι που διατηρώ με maingano F1 kai Tropheops Likoma. Τα ψάρια όχι μόνο δεν τρώνε τα φυτά (βαλισνέρια συγκεκριμένα) αλλά καθαρίζουν και τα φύλλα αν πιάσουν πάνω άλγη!!

Έτσι συμπέρανα ότι αν τα ψάρια βρουν εξ'αρχής μέσα τα φυτά τα λαμβάνουν ώς μέρος του περιβάλλοντος και δεν τα πειράζουν. Αν τα βάλεις μετά τα εκλαμβάνουν ως τροφή (και "παραβίαση" της περιοχής τους) και τα κατασπαράζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Για λάμπες μη δώσεις λεφτά. Απλές φθορίου είναι οκ.
Άμμο από παραλία ή από Pangea.
Εγώ δεν θα έβαζα πάνω από 2 είδη ψαριών.
__________________


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 10 queries