Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 11-09-08, 16:35
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Τα οικονομικά του project!

Να αναφερθούμε και λίγο στα οικονομικά του project! Ύστερα απο αρκετή αναζήτηση για έτοιμα συστήματα φωτισμού(ballast, ντουι, ανακλαστήρες) είδα ότι η φθηνότερη λύση(μιαςκαι ως φοιτητής δε μου περισέβουν) είναι η μέθοδος φτιάξτα όλα εξωλοκλήρου μόνος σου! Έστι αγόρασα από ένα μαγαζί στη μοναστηρίου ότι χρειαζόμουν(πλαστικα ντουί(4) για Τ5, κλέμες(1 σειρά), ωμέγα κλιπς(2χΤ8,4χΤ5), ανακλαστήρες(Τ, starters(2), καλώδιο 8(μέτρα), θερμομονοτικό μακαρόνι για Τ5,τα οποία όλα μαζί κόστισαν 20ε. Το κατάστημα αυτό δεν έφερνε ballast για Τ5 μιας και ακόμη δε της ζητάει κανένας τις λάμπες κι έτσι τρία τετράγωνα πιο πάνω(στη Μοναστηρίου έτσι) βρήκα ένα μαγαζί που θα μου έφερνε την επόμενη το ballast για 2x24Watt Τ5 στα 16ε. Τα παιδιά μου έφεραν τις δύο λάμπες daylight από τον αμαζόνιο στα 24ε. Συνολικά λοιπόν έως τώρα έχουμε 60ε και ίσως ανέβούμε ένα 15αρι ακόμη για να τελειώσουμε με τις λάμπες και να βάλουμε και το κουτί με τα ballasts! Πιστέυω ότι είναι λίγα τα χρήματα σε σχέση με έτοιμες λύσεις των διάφορων εταιριών!!
Το σχεδιάγραμμα δεν περιέχει που ακριβώς είναι τα startes! Ρώτησα το " ηλεκρολόγο " και δεν ήξερε(μιας και οι Τ5 είναι τελευταία και μη χρησιμοποιήσιμη τεχνολογία" και μου είπε ότι ίσως δε χρειάζεται! Εγώ πιστεύω ότι μπαίνουν κανονικά όπως σε όλα τα ballast. Όποιος έχει κάνει σύνδεση 2χΤ5 για ηλεκτρονικό ballast να μας πει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris21 : 12-09-08 στις 09:57
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02012 seconds with 11 queries