Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Φτηνα λιπασματα DIY (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87791)

redman 07-09-15 00:18

Φτηνα λιπασματα DIY
 
κανοντας ενα debate με ενα συνχομπιστα καταλειξαμε σε καποια συμπερασματα και θα ηθελα να σας τα παραθεσω για τυχον διορθωσεις.
Προκειτε για τα λιπασματα που χρεισημοποιουμε, για το ποσο ακριβα ειναι και το πως μπορουμε να γλιτωσουμε χρηματα. Ξεκιναω λοιπον. Παρακαλω διορθοστε με στα λαθη μου!
Τα φυτα λαμβανουν νιτρικα και φωσφορο απο τις τροφες που ριχνουμε στο ενυδρειο. Αυτο που πρεπει να τους προσθετουμε εμεις ειναι το καλιο, και το γενικο λιπασμα φυσικα που περιεχει σιδηρο κλπ κλπ. Μπορουμε να το αγοραζουμε απο το φαρμακειο το enema cooper το οποιο ειναι σε δοσολογια 10 σταγονες στα 100 λιτρα, 2 φορες την βδομαδα. Αποτελειτε απο συμπλεγμα φωσφορικων και κανει καπου στα 2 ευρω. Σαν γενιko λιπασμα μπορουμε να χρησιμοποιουμε το power-4. Το προμηθευομαστε απο τα γεωπονικα φαρμακα και λιπαματα. Κοστιζει 8 ευρω και μπορουμε να βγαλουμε 4 μπουκαλια των 500, δηλαδη 2 ευρω το 500αρι, οπου εξω η τιμη ειναι κατα πολυ πιο αυξημενη. Υπαρχει νομιζω και σε συσκευασια μεγαλυτερα, ακομα πιο οικονομικη.
Τελος υπαρχει στο φαρμακιο παλι το θειηκο μαγνησιο, νομιζω λεγετε alata epsom, καπου στα 5 ευρω το κιλο. Οσον αφορα το καλιο ακομα δεν εχω καταληξει.

Για πειτε μου την γνωμη σας !!

sarpijk 07-09-15 00:22

Για τι ενυδρειο μιλαμε?

redman 07-09-15 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 898294)
Για τι ενυδρειο μιλαμε?

για φυτεμενο

johnpecn` 07-09-15 01:10

Μαγνήσιο βάζουμε αν το ενυδρειο τρέχει με νερο όσμωσης
Για καλιο βάζουμε θεϊκό καλιο
Το fleet enema το βάζουμε για φωςφωρικα αφου μετρήσουμε και δούμε σε τι αναλογία με τα νιτρικα το θελουμε πχ 10/1 ,12/1 κλπ
Το power 4 ειναι τα ιχνοστοιχεία ,μαγνήσιο ,μαγγανιο,κοβάλτιο,μολυβδαινιο ,χαλκός,σιδηρο κλπ

redman 07-09-15 01:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 898297)
Μαγνήσιο βάζουμε αν το ενυδρειο τρέχει με νερο όσμωσης
Για καλιο βάζουμε θεϊκό καλιο
Το fleet enema το βάζουμε για φωςφωρικα αφου μετρήσουμε και δούμε σε τι αναλογία με τα νιτρικα το θελουμε πχ 10/1 ,12/1 κλπ
Το power 4 ειναι τα ιχνοστοιχεία ,μαγνήσιο ,μαγγανιο,κοβάλτιο,μολυβδαινιο ,χαλκός,σιδηρο κλπ

Τα εχεις χρησιμοποησει; για το enema πρεπει πρωτα να κανουμε μετρισεις στα νιτρηκα και μετα να το προστεσουμε στο ενυδριο ;

johnpecn` 07-09-15 01:44

Τα χρησιμοποιούσα, τα φωσφορικά τα νιτρικα κ ο Σίδηρος θέλουν μετρησεις, εκτος κι αν εχεις καλο φωτισμό και μπουκαλα co2 και πας σε estimative index

Τι φυτα εχεις; Εχεις μπουκαλα;φωτισμό; Ζητάνε τα φυτα εξτρα λιπανση;τι θες να κάνεις; Ειναι λιγο έως πολυ επίφοβα για αλγες αν δεν ξερεις ακριβώς τι κάνεις.

redman 07-09-15 10:32

Κοιτα. Εχω τ8 2επι 39 βατ στα 200 λιτρα
Απο διοξυδιο 3 diy μπουκαλια τα οποια και ανανεωνω σταδιακα.
Τι θα μου προτεινες να χρησιμοποιησω;

johnpecn` 07-09-15 10:51

χωρις παρουσίαση του ενυδρειου οτι και να σου προτείνω εγω και τ αλλα παιδια
Λάθος θα ειναι,καθε ενυδρειο ανάλογα τα φυτα ,κατοίκους ,υποστρώματα ,νερα θερμοκρασίες χρόνο που τρέχει κλπ εχει δικές του ανάγκες.

redman 07-09-15 11:48

αν λες για μετρησεις δυστυχως δεν υπαρχουν, απο τελος του μηνα αν παμε καλα με τα οικονομικα.
οσον αφορα τα φυτα, θα προστεσω ευκολα εως μετριας δυσκολιας, φιλοξενω ηδη αρλεκινους και σε λιγακι θα αγοραστουν και τα γκουραμι(1 χαρεμι)

sarpijk 07-09-15 17:41

Φιλε το ''φυτεμενο'' δε λεει τιποτα. Πληρης παρουσιαση χρειαζεται.

redman 08-09-15 13:14

καλησπερα και παλι.
να αναλυσω τα φυτα μου για να σας βοηθησω.
εχω 3 ανουμπιες, μικρες, οι οποιες λογω ζεστης εχουν μαλακωσει. και εχω saggitaria σε αρκετη ποσοτητα.
συντομα θα προστεθουν πολλυ περισοτερα ειδη, οπως Lydwigia, riccia, leucocephala, harsliea και αλλα.
με βαση αυτα, τι χρειαζομαι απο την παραπανω λιπασνη?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898362)
καλησπερα και παλι.
να αναλυσω τα φυτα μου για να σας βοηθησω.
εχω 3 ανουμπιες, μικρες, οι οποιες λογω ζεστης εχουν μαλακωσει. και εχω saggitaria σε αρκετη ποσοτητα.
συντομα θα προστεθουν πολλυ περισοτερα ειδη, οπως Lydwigia, riccia, leucocephala, harsliea και αλλα.
με βαση αυτα, τι χρειαζομαι απο την παραπανω λιπασνη?


με βαση αυτα, τι χρειαζομαι απο την παραπανω λιπασνη?

Τάκης 08-09-15 13:28

Θα σου πρότεινα πρώτα να ασχοληθείς να έχει το ενυδρείο σου σωστο φωτισμό και το απαραίτητο CO2 και μετά βλέπεις για λιπάσματα, ένα γενικο θα βοηθούσε αλλά με προσοχή μη γεμίσεις άλγες. Τα φυτά που αναφέρεις θεωρώ πως πιο πολύ έχουν αναγκη το καλό φως παρά τα λιπάσματα, πχ Ludwigia και riccia θέλουν καλό φωτισμό

Efh 08-09-15 14:57

1 Συνημμένο(α)
μιας και λεμε για λιπανση
εχω το παρακατω λιπασμα το οποιο εβαζα καποτε σε ορχιδεες!
ειναι σε σκονη και διαλυεται αψογα στο νερο, κανει για το ενυδρειο?

περισσοτερες πληροφοριες δινει εδω
http://www.geoponiko-parko.gr/produc...ka/1136-detail

Τάκης 08-09-15 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 898453)
μιας και λεμε για λιπανση
εχω το παρακατω λιπασμα το οποιο εβαζα καποτε σε ορχιδεες!
ειναι σε σκονη και διαλυεται αψογα στο νερο, κανει για το ενυδρειο?

περισσοτερες πληροφοριες δινει εδω
http://www.geoponiko-parko.gr/produc...ka/1136-detail

Το συγκεκριμένο δεν θα το συνιστούσα να μπει σε ενυδρείο, σαν λίπασμα είναι τούρμπο, έβαζα κάποτε σε γαρδένιες, για ενυδρείο όμως δεν το ξέρω και δεν το εμπιστεύομαι, αλλά και για τα φυτά των ενυδρείων δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε τόσο δυνατά λιπάσματα

Efh 08-09-15 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898455)
Το συγκεκριμένο δεν θα το συνιστούσα να μπει σε ενυδρείο, σαν λίπασμα είναι τούρμπο, έβαζα κάποτε σε γαρδένιες, για ενυδρείο όμως δεν το ξέρω και δεν εμπιστεύομαι, αλλά και για τα φυτά των ενυδρείων δεν νομίζω πως χρειαζόμαστε τόσο δυνατά λιπάσματα

ειναι τουρμπο αλλα σε μικρες δοσεις κατι θα κανει λογικα....μιλαω τελειως εμπειρικα , παντως οι ορχιδεες πανε καλα και ανθιζουν στην ωρα τους

ψαχνοντας βρηκα πως και η jbl εβγαλε λιπασμα τυπου NPK για ενυδρεια , εκτος του ferropol κλπ κλπ

Τάκης 08-09-15 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 898456)
ειναι τουρμπο αλλα σε μικρες δοσεις κατι θα κανει λογικα....μιλαω τελειως εμπειρικα , παντως οι ορχιδεες πανε καλα και ανθιζουν στην ωρα τους

ψαχνοντας βρηκα πως και η jbl εβγαλε λιπασμα τυπου NPK για ενυδρεια , εκτος του ferropol κλπ κλπ

Στα φυτά σίγουρα θα κάνει, για τα ψάρια δεν ξέρω

redman 08-09-15 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898439)
Θα σου πρότεινα πρώτα να ασχοληθείς να έχει το ενυδρείο σου σωστο φωτισμό και το απαραίτητο CO2 και μετά βλέπεις για λιπάσματα, ένα γενικο θα βοηθούσε αλλά με προσοχή μη γεμίσεις άλγες. Τα φυτά που αναφέρεις θεωρώ πως πιο πολύ έχουν αναγκη το καλό φως παρά τα λιπάσματα, πχ Ludwigia και riccia θέλουν καλό φωτισμό

Τακη ο φωτισμος μου ειναι μικρος θεωρεις?
Για να τον βελτιωσω πρεπει πια να προστεσω λαμπα, και το καπακι ειναι τετοιο που δεν περνει DIY , παω για αγορα απο το petsupermarket
Απο τα DIY λιπασματα τι μπορω να χρησιμοποιησω?
Σημερα προστεθηκε και μοσσ, και Hydrofila giant

Τάκης 08-09-15 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898485)
Τακη ο φωτισμος μου ειναι μικρος θεωρεις?
Για να τον βελτιωσω πρεπει πια να προστεσω λαμπα, και το καπακι ειναι τετοιο που δεν περνει DIY , παω για αγορα απο το petsupermarket
Απο τα DIY λιπασματα τι μπορω να χρησιμοποιησω?
Σημερα προστεθηκε και μοσσ, και Hydrofila giant

Θυμησε μου ποσα βατ είναι οι λάμπες σου και διαστάσεις ενυδρείου ; Το ύψος παιζει σημαντικό ρολο. Απο DIY λιπάσματα δεν έχω ασχοληθεί, στο φυτεμενο μου βάζω της Seachem αλλλα βάζω λίγα

redman 09-09-15 00:07

200 λιτρα, με 2 λαμπες τ8 39 βατ η καθε μια. χωρις ανακλαστηρες. το υψος ειναι 50 ποντους

asteris_veria 09-09-15 01:50

λιγος ειναι ο φωτισμος υπολογισε τουλαχιστον 0,5βαττ/λιτρο αρα θες καπου 100βαττ και με τετιο υψος δυσκολα θα κανεις δουλεια με Τ8 εγω σε 60εκ υψος 200 λιτρα εχω μια HQI 150WATT σε ευκολα φυτα χωρις προβλημα

redman 09-09-15 11:04

Η προσθηκη ανακλαστηρων θα βελτιωσει την κατασταση;

Τάκης 09-09-15 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898539)
Η προσθηκη ανακλαστηρων θα βελτιωσει την κατασταση;

ΠΟΛΥ !!!!!!!!!!
θα κερδίσεις πάνω από 40% φως
Υπολόγισε πως χωρις ανακλαστήρες το μισό φως περίπου χτυπάει προς τα πάνω και πάει χαμένο

redman 09-09-15 11:40

Οχι οτι βελτιωνονται τα βατ μου ομως.
Και παλι θα χρειαστω προσθηκη νεας λαμπας;

Τάκης 09-09-15 11:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898551)
Οχι οτι βελτιωνονται τα βατ μου ομως.
Και παλι θα χρειαστω προσθηκη νεας λαμπας;

Τα watt και βέβαια δεν βελτιώνονται, οι λάμπες το ίδιο θα καίνε και την ίδια απόδοση θα έχουν, ή ένταση του φωτός όμως βελτώνεται κατα πολύ, γιατί όπως σου είπα χωρίς ανακλαστήρες το μισό φως πάει χαμένο , φωτίζεις το καπάκι του ενυδρείο.
Μπορεί και να μη χρειαστείς νέα λάμπα, βάλε ανακλαστήρες και βλέπεις

bouboulas 09-09-15 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898293)
κανοντας ενα debate με ενα συνχομπιστα καταλειξαμε σε καποια συμπερασματα και θα ηθελα να σας τα παραθεσω για τυχον διορθωσεις.
Προκειτε για τα λιπασματα που χρεισημοποιουμε, για το ποσο ακριβα ειναι και το πως μπορουμε να γλιτωσουμε χρηματα. Ξεκιναω λοιπον. Παρακαλω διορθοστε με στα λαθη μου!
Τα φυτα λαμβανουν νιτρικα και φωσφορο απο τις τροφες που ριχνουμε στο ενυδρειο. Αυτο που πρεπει να τους προσθετουμε εμεις ειναι το καλιο, και το γενικο λιπασμα φυσικα που περιεχει σιδηρο κλπ κλπ. Μπορουμε να το αγοραζουμε απο το φαρμακειο το enema cooper το οποιο ειναι σε δοσολογια 10 σταγονες στα 100 λιτρα, 2 φορες την βδομαδα. Αποτελειτε απο συμπλεγμα φωσφορικων και κανει καπου στα 2 ευρω. Σαν γενιko λιπασμα μπορουμε να χρησιμοποιουμε το power-4. Το προμηθευομαστε απο τα γεωπονικα φαρμακα και λιπαματα. Κοστιζει 8 ευρω και μπορουμε να βγαλουμε 4 μπουκαλια των 500, δηλαδη 2 ευρω το 500αρι, οπου εξω η τιμη ειναι κατα πολυ πιο αυξημενη. Υπαρχει νομιζω και σε συσκευασια μεγαλυτερα, ακομα πιο οικονομικη.
Τελος υπαρχει στο φαρμακιο παλι το θειηκο μαγνησιο, νομιζω λεγετε alata epsom, καπου στα 5 ευρω το κιλο. Οσον αφορα το καλιο ακομα δεν εχω καταληξει.

Για πειτε μου την γνωμη σας !!


Για νιτρικά παίρνω αυτό http://www.kalochem.gr/product/1380/...C%CE%BB%CE%B9- Για κάλιο παίρνω αυτό http://www.kalochem.gr/product/2429/...81%CF%86%CE%AE και βάζω 100 ml σε 400ml νερό. Για σίδηρο αυτό http://www.praktiker.gr/p/ygros-sidiros-algoflash-12679 σε αραίωση 250 ml σίδηρο 250ml νερό. Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψες power 8 και enema cooper για φωσφορικά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898551)
Οχι οτι βελτιωνονται τα βατ μου ομως.
Και παλι θα χρειαστω προσθηκη νεας λαμπας;

Αδελφέ ο φωτισμός που έχεις είναι υπερβολικά <<φτωχός>> για φυτεμένο ενυδρείο. Στην θέση σου θα έβαζα άλλες 2 Τ8 39 watt συν ανακλαστήρες σε όλες. Αν θες, την κάθε μία από αυτές μπορείς να την βάλει σε ξεχωριστό χρονοδιακόπτη για να μπορείς να κανονίζεις τις ώρες λειτουργίας τους. Τώρα για αυτό που λες ότι δεν σε παίρνει το καπάκι για diy πρόσθεση λαμπών θα σου πω ότι σίγουρα μπορούν να μπουν τροποποιώντας το λίγο

redman 09-09-15 12:48

2 Συνημμένο(α)
αρχικα σε ευχαριστω για τις δοσολογιες.
οσον αφορα το φωτισμο, δεν πιστευα οτι εινα υπερβολικα φτωχος, αλαζω σκεπτικα απο σημερα.
οποτε εχουμε και λεμε. το καπακι ειναι ετσι. Συνημμένο Αρχείο 73624 Συνημμένο Αρχείο 73625
η τρυπα στο πισω μερος ηταν απο τον προκατοχο.
το θεμα ειναι οτι αν βαλω 2 λαμπες, μετα δε θα μπορω να βαλω ανεμηστιρακια για το επομενο καλοκαιρι. Δηλαδη, θα μπορω, αλλα θα χτυπανε πανω στις "εξτρα" λαμπες και στην ηδη υπαρχουσα κεντρικη κοντρα του ενυδρειου και δεν ξερω ποσο αποτελεσματικη θα ειναι αυτη η ψηξη.
με μια ερευνα που εχω κανει σκευτομουν να παρω κατι τετοιο http://www.petsupermarket.gr/3153/%C...x-40watts.html
Στα DIY που εχω κοιταξει δεν εχω καταλαβει και πληρως τις διαδικασιες, και δεν ξερω κατα ποσο η χρηματικη διαφορα αξιζει τον κοπο.

redman 09-09-15 16:19

Εδω νομιζω οτι ο τακης πρεπει να παρει θεση!

Τάκης 09-09-15 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898590)
Εδω νομιζω οτι ο τακης πρεπει να παρει θεση!

Με λάμπες δεν έχω ασχοληθεί και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
Να έβγαζες τελείως τις λάμπες και να έκανες μια κατασκευή με LED πάει μακριά η βαλίτσα, έχει δουλειά

redman 09-09-15 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 898601)
Με λάμπες δεν έχω ασχοληθεί και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
Να έβγαζες τελείως τις λάμπες και να έκανες μια κατασκευή με LED πάει μακριά η βαλίτσα, έχει δουλειά

ετσι οπως βλεπεις το καπακι, αν πισω εβαζα ανεμιστηρακια θα ηταν καλα? ρωταω γιατι αν βαλω πισω τα ανεμιστηρακια, δεν θα βαλω πισω λαμπα.
θα βαρανε πανω στη λαμπα τα ανεμηστιρακια, δεν ξερω ποσο αποδοτικο θα ηταν αυτο για την ψυξη του ενυδρειου

Τάκης 09-09-15 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από redman (Μήνυμα 898604)
ετσι οπως βλεπεις το καπακι, αν πισω εβαζα ανεμιστηρακια θα ηταν καλα? ρωταω γιατι αν βαλω πισω τα ανεμιστηρακια, δεν θα βαλω πισω λαμπα.
θα βαρανε πανω στη λαμπα τα ανεμηστιρακια, δεν ξερω ποσο αποδοτικο θα ηταν αυτο για την ψυξη του ενυδρειου

E ναι, αν βάλεις ανεμιστηράκια τη ξεχνας τη λάμπα, αλλά και μπροστα αν βάλεις και άλλη λάμπα δεν θα μείνει χώρος για να ταίζεις.
Νομιζώ πως αυτά τα καπάκια δεν είναι ιδανικά για δυνατο φωτισμό για ένα μετρια καλο φυτεμενο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02473 seconds with 10 queries