Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Επιτέλους... η περιπέτεια ξεκινά! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65575)

Malawi Lover 09-10-12 13:31

Επιτέλους... η περιπέτεια ξεκινά!
 
7 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στην παρεα του gab!!! :D Με ΤΕΡΑΣΤΙΑ χαρα...ειμαι στην ευχαριστη θεση να πω πως το φυτεμενο μου σιγα σιγα ξεκινάειι!! Σημερα Έγινε η προσθήκη κάποιον φυτών (ευχαριστω πολυ το καταστημα amazonios.gr [δεν ειναι διαφημηση])!! Δείτε στις φωτογραφίες παρακάτω!

ignatios1993 09-10-12 13:42

εχεις λαμπα μεσα στο νερο?

Malawi Lover 09-10-12 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ignatios1993 (Μήνυμα 701036)
εχεις λαμπα μεσα στο νερο?

ε??? οχι δν εχωω...τι εννοεις?? Αν εννοεις αυτο το "πραγμα" που λαμπει στο κεντρο δεν ειναι λαμπαα! Απλα ενα "αυτοκολλητο του φίλτρου που λεει "Maximum Water- Minimum Water"! Φενεται σαν λαμπα γιατι ειναι ασπρο κ απ'την φωτογραφικη "επεξεργασια"!

beeromixalhs 09-10-12 13:53

καλή αρχή και εις ανώτερα :D:D:D
αν θες πάντως τι γνώμη μου πιστεύω πως έκανες κακή επιλογή χαλικιού. Είναι πολύ λευκό-γυαλιστερό και πιθανό να στρεσάρει τους μελλοντικούς κάτοικους του ενυδρείου. Άσε που με τον καιρό θα βρομίσει και θα χάσει την αρχική του εικόνα

ignatios1993 09-10-12 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 701038)
ε??? οχι δν εχωω...τι εννοεις?? Αν εννοεις αυτο το "πραγμα" που λαμπει στο κεντρο δεν ειναι λαμπαα! Απλα ενα "αυτοκολλητο του φίλτρου που λεει "Maximum Water- Minimum Water"! Φενεται σαν λαμπα γιατι ειναι ασπρο κ απ'την φωτογραφικη "επεξεργασια"!

ααααα :p ωραιο ειναι! αν και με χαλαει λιγο το χαλικι σου!....περλιτης ειναι?

Malawi Lover 09-10-12 14:02

Χαλαζιακή ειναι! :D Βασικααα...σε μερικους μηνες δεν θα φενεται καν! Με το που μπεί και η υπόλοιπη "CUBA" (Φυτο) ο πατος θα ειναι ολος καλημένος...!

nikolakis94 09-10-12 14:04

Ωραιο ειναι αλλα θα συμφωνησω με τα παιδια στο θεμα του υποστρωματος τα ψαρια πιθανο να στρεσαρονται.Αποψη μου ειναι πιο σκουρο χαλικι, μαυρο θα εβαζα εγω για να τονιζει το χρωμα τον φυτων και των ψαριων.

Malawi Lover 09-10-12 14:07

Κι εγω μαυρο ειχα παραγγειλει (απο ενα πετ-σοπ εδω στα γρεβενα) αλλα δεν μου το εφερε τελικα και πηρα το χαλαζιακο αυτο χαλικι! Αλλαα...οπως ειπα κ πιο πανωω...ο πατος θα γεμησει με Cuba αρα σε μερικους μηνες το χαλικι δεν θα φενεται! :D

Butterfly 09-10-12 14:17

Κάνε κανονική παρουσίαση...

Τι υπόστρωμα έχεις βάλει?
Τι λάμπες έχεις?
Co2 χρησιμοποιείς?
Λιπάσματα?
κλπ...

Malawi Lover 09-10-12 14:23

Ειναι νορίς ακομα για κανονικη παρουσιαση! Μολις μπουν ολα τα φυτα (σε κανα μηνα και τα ψαρια) τοτε θα την κανω! Περιμενω 4-5 εβδομαδες για να στρωσει το νερο γι'αυτο θα αργησει λιγο...

Butterfly 09-10-12 14:31

Πες όλα τα υπόλοιπα τότε...

platy 09-10-12 14:40

1)την cuba πως θα την υποστηρίξεις?(co2?,e.i,υγρα λιπασματα?,φωτισμός?)
2)υπόστρωμα προφανως δεν εχεις
3)το χαλίκι σου θα έπρεπε να ειναι πιο λεπτο
4)τη limnophyllaήcaboba οτι απο τα δυο ειναι θα πρότεινα να την κλαδέψεις στην μέση περίπου,ωστε απο το ενα κλωνάρι να εχεις 2 και να τα φυτέψεις ολα μαζι σε μια πλευρα του ενυδρειου σε συστάδες γιατι ετσι απλα δειχνει σκόρπια...
5)ελπίζω να μην στρώνεις το ενυδρειο με ψάρι (αυτο το πορτοκαλί που φαινεται στην προτελευταια φωτο καπου πισω )

Malawi Lover 09-10-12 14:43

Παράθεση:

Πες όλα τα υπόλοιπα τότε...
οκ!

Όγκος: 66λίτρα
Υπόσρτωμα: Ναι έχω
Λίπασμα: Ναι, χρησιμοποιω λιπασμα και "ημερησια τροφη φυτων" (αυτο, αυτο και αυτο)
Παροχή Co2: Οχι.. θα παρω σε λιγες μερες "ταμπλέτες"
Φωτισμός: 24watt
Διάρκεια Φωτισμού: 8-10 ωρες την ημερα
Φίλτρανση: 600λίτρα την ώρα (Εσωτερικο Βιολογικο φίλτρο)
Θερμοκρασία: 27 βαθμοι κελσίου

Αυτααα... :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 701069)
1)την cuba πως θα την υποστηρίξεις?(co2?,e.i,υγρα λιπασματα?,φωτισμός?)
2)υπόστρωμα προφανως δεν εχεις
3)το χαλίκι σου θα έπρεπε να ειναι πιο λεπτο
4)τη limnophyllaήcaboba οτι απο τα δυο ειναι θα πρότεινα να την κλαδέψεις στην μέση περίπου,ωστε απο το ενα κλωνάρι να εχεις 2 και να τα φυτέψεις ολα μαζι σε μια πλευρα του ενυδρειου σε συστάδες γιατι ετσι απλα δειχνει σκόρπια...
5)ελπίζω να μην στρώνεις το ενυδρειο με ψάρι (αυτο το πορτοκαλί που φαινεται στην προτελευταια φωτο καπου πισω )

Καταρχην Καλημερα!

1) Εχω φωτισμο, λιπασμα και ταμπλετες Co2
2) Υποτρωμα ΦΥΣΙΚΑ και εχω
3) Δεν νομιζω να παιζει μεγαλο ρολο αυτο
4) Αυτο το τελευταιιοοο δεν το καταλαβαα...αν θες εξηγησε το μου λιγο αναλυτικοτερα σε π.μ. (αν δεν σου ειναι κοπος :D )
5) Οχι αυτο το πορτοκαλι ειναι κοχύλι!

platy 09-10-12 14:52

με συγχωρείς για το 2) απλα δεν το είδα καλα...το χαλικάκι απλα λεπτοτερο θα κρατουσε καλυτερα τα φυτα και θα ήταν λίγο καλυτερο στο μάτι ,αλλα με οτι βολευεσαι...μακροχρόνια ισως χρεαστείς περισσότερο φωτισμό,και co2 ειτε μπουκάλα ειτε diy...(γενικα να ψάχνεις τι φυτα θα αγοράσεις και οχι να μπαινεις στο μαγαζί και να λες αυτο και αυτο γιατι πολύ πιθανο να πάρεις δυσκολα φυτα καμια μερα και να μην μπορεις να τα κρατήσεις)

στελνω πμ για το 4)

Malawi Lover 09-10-12 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 701081)
με συγχωρείς για το 2) απλα δεν το είδα καλα...το χαλικάκι απλα λεπτοτερο θα κρατουσε καλυτερα τα φυτα και θα ήταν λίγο καλυτερο στο μάτι ,αλλα με οτι βολευεσαι...μακροχρόνια ισως χρεαστείς περισσότερο φωτισμό,και co2 ειτε μπουκάλα ειτε diy...(γενικα να ψάχνεις τι φυτα θα αγοράσεις και οχι να μπαινεις στο μαγαζί και να λες αυτο και αυτο γιατι πολύ πιθανο να πάρεις δυσκολα φυτα καμια μερα και να μην μπορεις να τα κρατήσεις)

στελνω πμ για το 4)


Οκ! Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου φιλε! Ο φωτισμος θα ανεβει (με ταινια led σε λιγο καιρο)!! Οσο για μπουκαλα co2 λιγο δυσκολο να παρω γιατι βγενει λιγο ακριβη απ'οτι ξερω και θελει και χωρο.. :/ !

Φυτα παιρνω σετικα ευκολα ωρις πολλες απαιτησεις μιας κ ειμαι αρχαριος στα φυτεμενα! :D

platy 09-10-12 15:00

παίξε μπαλίτσα με diy co2 τότε...;) θα κάνεις καλό στα φυτα σου...αλλιώς seachem excel το οποιο ειναι υγρο co2 αλλα θελει προσοχή γιατι καίει βαλισνέριες καμια φορα (και γαριδες_

Γιαννης Μ5 09-10-12 15:01

Εχε υποψιν σου οτι η cuba ειναι λαχειο.Ακομα και σε ενυδρεια με μπουκαλα,λιπανση ei και φωτισμο εχει τυχει να μην πιασει.Απο την αλλη εχει περπατησει σε μικρα ενυδρεια με λιπανση και diy co2.Καλη συνεχεια.;)

platy 09-10-12 15:11

γενικά θα βρείς αρκετα πραγματα και εδω στο site στην κατηγορία με τα φυτεμένα οπως οδηγίες για trimmingφυτων,για τακτικές φυτέματος,κλπ κλπ ....

Immortal 09-10-12 17:18

Από Cuba ήμουν καμένος κι εγώ... Τρία γλαστράκια σκορπισμένα σε 30 λίτρα με diy co2 (2litre Coca cola) και 22 w φωτισμό (Amazon day από Dennerle) και δεν είδα πράσινο φύλλο! Πρόσφατα (προ μηνός) πήρα το συστηματάκι της Fluval (88g) και ξαφνικά εξερράγη! Τελικά διαπιστώνω πως άλλα τα μάτια του λαγού (diy) κι άλλα της κουκουβάγιας (έτοιμο σύστημα). Πάντως είναι ακριβούτσικο, αν θυμάμαι καλά 70Ε το σύστημα κομπλέ και οι τρεις ανταλλακτικές φιάλες (δεν αναγομώνεται) 66Ε. Πάντως η φιάλη δουλεύει στη μια φυσαλίδα το δευτερόλεπτο και δεν έχει πέσει καθόλου η πίεση στο μήνα που το χρησιμοποιώ. Σε μεγαλύτερο ενυδρείο πάντως θα προτιμούσα μεγάλη μπουκάλα...

tsoui 09-10-12 17:22

Επειδη καλο το δουλεμα αλλα σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα οριο δε μου βγαζεις μια φωτογραφια σκετο το πορτοκαλι κοχυλακι να μου φυγει η υποψια οτι δεν ειναι χρυσοψαρο μιας και ειμαι <<καχυποπτος>> , γιατι κοχυλι να αλλαζει θεση και με ματακια πρωτη φορα βλεπω

Malawi Lover 09-10-12 17:45

Μα για ποιο λογο να βαλω ψαρι και να πω ψεματα οτι ειναι κοχυλι?? ειπαμε καχυποπτος αλλα οχι κι ετσι! :p

platy 09-10-12 17:53

εριξες κλάδεμμα τελικα?

Malawi Lover 09-10-12 18:04

Ναι...αλλα θα ανεβασω τις φωτο το βραδακι γιατι δν εχει μπαταρια η φωτογραφικη! :D

platy 09-10-12 18:39

τουλάχιστον εδειξε καλυτερα?

Immortal 09-10-12 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chs (Μήνυμα 701135)
Επειδη καλο το δουλεμα αλλα σε ολα πρεπει να υπαρχει ενα οριο δε μου βγαζεις μια φωτογραφια σκετο το πορτοκαλι κοχυλακι να μου φυγει η υποψια οτι δεν ειναι χρυσοψαρο μιας και ειμαι <<καχυποπτος>> , γιατι κοχυλι να αλλαζει θεση και με ματακια πρωτη φορα βλεπω

Ρε παιδιά, δεν το καταλαβαίνω, γιατί να γίνεται τέτοιο πέσιμο? Δηλαδη αν το παληκάρι έβαλε ψάρι, εσύ τι θα κάνεις? Δε λέω ότι εγκρίνω, αλλά αυτό το <<λαϊκό δικαστήριο>> αλήθεια δεν το καταλαβαίνω... Δηλαδή τι τον κόφτει τον άλλον για να σε δουλέψει, δεν το καταλαβαίνω... Αν ήταν ψάρι, τότε προφανώς δεν τον νοιάζει που το δηλητηριάζει, άρα γιατί να τον νοιάξει αν εσύ το ξέρεις? Πρόβλημά του είναι , και προφανώς του ψαριού (εαν και εφόσον υπάρχει ψάρι)... Δηλαδή θα τρομάζουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες των ενυδρείων μας μήπως δει κανένας κανένα πορτοκαλί και το περάσει για ψάρι και μας μαλώσει? Άραγε κανένας από εμάς , έχει σταματήσει να αγοράζει από κάποιο πετ σοπ επειδή έχει ακατάλληλα ψάρια μαζί?
Επειδή φέρνει Pangasius?
Επειδή έχει το Comet στη γυάλα φάτσα κάρτα χωρίς φίλτρο?
Επειδή προτείνει 3λιτρο για μονομάχο?
Επειδή έχει μαζί τις μονομαχίνες με γκάπυ?
Γιατί αν δεν το έχουμε κάνει τότε ας σταματήσουμε να κρίνουμε τους άλλους και ας ασχοληθούμε ο καθένας με το ενυδρείο του...
Ο ρόλος των απανταχού fora είναι να δίνουν πληροφορίες όχι να κράζουν και να καταδικάζουν...
Δε θέλω να μαλώσω με κανέναν, ότι λέω το λέω με τελείως φιλική διάθεση...

tsoui 09-10-12 20:41

Καταρχην δε νομιζω οτι εκραξα κανεναν ουτε του την επεσα πιστευω ημουν ευγενικοτατος εκτος αν διαβαζω κατι λαθος επισης εχω βαλει και μια περιπτωση να κανω λαθος νομιζω.Ποτε δεν εχω κραξει κανεναν ειδικα καινουργιο μελος οχι οτι εγω ειμαι παλιο λεμε τωρα αλλα απο μελη που δε μπηκαν χθες δε νομιζω οτι ειναι σωστη αυτη η πρακτικη με τοσες μεθοδους στρωσιματος και με τοση βοηθεια απο εδω μεσα,επισης οταν ρωτας κατι τον αλλον και σε δουλευει μες στα ματια σου(αν ισχυει οτι ειναι ψαρι) υπαρχουν 2 δρομοι η τον αγνοεις η φυτιλιαζεις εγω ειμαι στους δευτερους συγχωρεστε με.Αν επισης εχει αλλαξει το forum και δεν το ενδιαφερει η ζωη των ζωντανων καπου το εχασα στο δρομο.Εφοσον λοιπον ο καθενας κανει οτι γουσταρει Malawi συγνωμη που σου χαλασα το thread μπορειτε οι υπολοιποι να συνεχισετε να συμβουλευετε δε τρεχει καστανο
Προς οποιον Mod μπορει να σβησει τα post μου ως ασχετα για να μεινει καθαρο και το thread του φιλου συγνωμη για την ταλαιπωρια.

Φιλιππας 09-10-12 20:53

Φιλε μου εισαι αδικος.Παρατηρησε οτι δεν εχει μετακινηθει καθολου.Σε ολες τις φωτο ειναι στο ιδιο σημειο.Και στο κατω κατω,γιατι να σου πει ψεματα?

Malawi Lover 09-10-12 22:25

Δεν ειναι ψαρι! Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το ξαναεπαναλαβω! Ειναι κοχυλι!! Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε??

platy 09-10-12 22:29

ρε παιδιά..ηρεμα..δεν χρειάζεται να δημιουργούμε θέμα χωρίς λόγο...

κ.ω.σ.τ.α.ς. 10-10-12 00:37

Μην ειναι βωας....μην ειναι......:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02364 seconds with 10 queries