Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα με EHEIM αντλία! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65223)

Malawi Lover 27-09-12 13:49

Πρόβλημα με EHEIM αντλία!
 
Καλησπέρα! Σήμερα παρέλαβα την αντλία μου (EHEIM compact 600)! Προσπάθησα να την βαλω στο εσωτερικο φιλτρο, αλλα δεν χωρουσα! ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ αλλα παλι τιποτα?? Τι να κανω τωρα?? Απ'οτι διαβασα και αλλου μπορω να να την βαλω σκετη πανω στο τζαμι (δηλαδη να ΜΗΝ την βαλω μεσα στο εσωτερικο φίλτρο) και να αφησω το εσωτερικο με την παλια του αντλια να "τρεχει" κι αυτο μαζι με την EHEIM! Μπορω να το κανω κι ετσι???

snakepanos 27-09-12 14:00

Κωστα ,,παρε τηλ το Γιωργο και πεστου το προβλημα που εχεις ,,να την στηλεις πησω και να παρεις μια ποιο μικρη σε ογκο,αλλα οχι στα λιτρα.

Malawi Lover 27-09-12 14:07

Λιγο δυσκολοοο...γιατι δυστυως δεν εχω την συσκεασια! Σκητηκε! :(

snakepanos 27-09-12 14:09

Αμαν ρε Κωστα ,γιατι ,,,παρε τηλ και πεστουτο αυτο,,πεστου οτι σε ειπα εγω .
Αναφερε το νικναιμ μου.

Malawi Lover 27-09-12 14:12

Κατσε....θα κανω μια πατεντα που μολις σκεφτηκα και αν δεν καταφερω να το βαλω...θα παρω τοτε τηλ.

snakepanos 27-09-12 14:14

Μπορεις να κοψεις το θαλαμο που μπαινη η αντλια και να μεγαλοσεις λιγο τον χωρο,και μετα να το ξανακολησεις,,ετσι εκανα και εγω σε ενα κουτι.

Malawi Lover 27-09-12 14:55

Αυτο σκεφτηκα κι εγω να κανω :)
-------------------------
Λοιπον...Ο.Κ. το εκανα! Επιτελους μπηκε! Εξοψα το "τειχακι" του θαλαμου μεχρι την μεση και το εβαλα! Δεν γινετε ομως να το ξανακολλησω εκει...αλλα αυτο δεν νομιζω να δημιουργησει πρόβλημα!

ΥΓ... Αυτη την αντλία θα πρεπει να την βγαζω απο εκει μεσα για να την καθαραζω?

Malawi Lover 27-09-12 15:04

1 Συνημμένο(α)
Δηλαδη απο ετσι... εγινε καπως ετσι!

cogarg 27-09-12 15:13

Στην προσπάθεια σου να αναβαθμίσεις το φίλτρο, το κατέστρεψες...η τουλάχιστον μείωσες την αποδοτικότητα του αρκετά. Αν είναι σωστό το σχέδιο, το τοιχάκι είναι αυτό που ανάγκαζε το νερό να περάσει μέσα απ'τα υλικά του φίλτρου...αν δεν υπάρχει το τοιχάκι το νερό όπως θα μπαίνει στο φίλτρο έτσι θα βγαίνει :(

exelix 27-09-12 15:13

Εμένα η απορία μου είναι γιατί ανοίγεις τα θέματά σου στο επί παντός επιστητού

Malawi Lover 27-09-12 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cogarg (Μήνυμα 696317)
Στην προσπάθεια σου να αναβαθμίσεις το φίλτρο, το κατέστρεψες...η τουλάχιστον μείωσες την αποδοτικότητα του αρκετά. Αν είναι σωστό το σχέδιο, το τοιχάκι είναι αυτό που ανάγκαζε το νερό να περάσει μέσα απ'τα υλικά του φίλτρου...αν δεν υπάρχει το τοιχάκι το νερό όπως θα μπαίνει στο φίλτρο έτσι θα βγαίνει :(


Και...τι μπορω να κανω τωρα??? Αν βρω κατι για να το "κλεισω" ξανα εκείνο το σημειο?? Θα δουλευει και παλι κανονικα?
-------------------------
Μπορω σε εκεινο το σημειο να βαλω ενα κομματι μεταλο ή δεν κανει?? Μηπως μπορω να βαλω ενα κομματι ξύλο ή πλαστικο (ή καποιο αλλο υλικο)?? Και τα δυο θα ειναι πολυ λεπτα, κομμενα ακριβως στις διαστασεις που πρεπει!!

Γιώργος Κ 27-09-12 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cogarg (Μήνυμα 696317)
Στην προσπάθεια σου να αναβαθμίσεις το φίλτρο, το κατέστρεψες...η τουλάχιστον μείωσες την αποδοτικότητα του αρκετά. Αν είναι σωστό το σχέδιο, το τοιχάκι είναι αυτό που ανάγκαζε το νερό να περάσει μέσα απ'τα υλικά του φίλτρου...αν δεν υπάρχει το τοιχάκι το νερό όπως θα μπαίνει στο φίλτρο έτσι θα βγαίνει :(

Σωστα!! :rolleyes:

Malawi Lover 27-09-12 16:16

Παράθεση:

Και...τι μπορω να κανω τωρα??? Αν βρω κατι για να το "κλεισω" ξανα εκείνο το σημειο?? Θα δουλευει και παλι κανονικα?
-------------------------
Μπορω σε εκεινο το σημειο να βαλω ενα κομματι μεταλο ή δεν κανει?? Μηπως μπορω να βαλω ενα κομματι ξύλο ή πλαστικο (ή καποιο αλλο υλικο)?? Και τα δυο θα ειναι πολυ λεπτα, κομμενα ακριβως στις διαστασεις που πρεπει!!

Καμια απάντηση?? :? :confused:
-------------------------
?????????

platy 27-09-12 16:18

σε βλεπω για καινούριο φίλτρο....την αντλία για ποιο λόγο την αγόρασες?..και για πιο λόγο κουτσουρεψες το φίλτρο..ποιο φίλτρο ειναι?..ηθελες να το αναβαθμίσεις?

Malawi Lover 27-09-12 16:20

Ειναι το BOYU BF-108! Την αγορασα γιατι χρειαζοταν αναβαθμιση το φιλτρο!!
-------------------------
Παράθεση:

Και...τι μπορω να κανω τωρα??? Αν βρω κατι για να το "κλεισω" ξανα εκείνο το σημειο?? Θα δουλευει και παλι κανονικα?
-------------------------
Μπορω σε εκεινο το σημειο να βαλω ενα κομματι μεταλο ή δεν κανει?? Μηπως μπορω να βαλω ενα κομματι ξύλο ή πλαστικο (ή καποιο αλλο υλικο)?? Και τα δυο θα ειναι πολυ λεπτα, κομμενα ακριβως στις διαστασεις που πρεπει!!
Καμια απάντηση σε αυτο το θεμα υπαρχει?? :? :confused: Όποιος μπορει σας παρακαλω ας βοηθησει!

platy 27-09-12 16:24

οταν βλέπουμε οτι ενα φιλτρο δεν μας καλύπτει ,συνήθως αγοράζουμε ενα καινούριο.σπάνια μπορείς να κάνεις κατι με τα εργοστασιακα φιλτρα...καλη συνεχεια με το εγχειρημα

Malawi Lover 27-09-12 16:33

Καμια άλλη απαντηση?? Δηλαδη...αν βρω ενα κομματι πλαστικο (παρομοιο με αυτο του φιλτρο, το κωψω στις διαστασεις που πρεπει και το βαλω, δεν θα κανει δουλεια??

maikl 27-09-12 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 696352)
Καμια άλλη απαντηση?? Δηλαδη...αν βρω ενα κομματι πλαστικο (παρομοιο με αυτο του φιλτρο, το κωψω στις διαστασεις που πρεπει και το βαλω, δεν θα κανει δουλεια??

Βγαλτο στεγνωσε το και κολλα το κοματι με ενυδρειακη σιλικονη(επι της ευκαιριας μεγαλωσε και το τριτο διαμερισμα-αρα κοψε τελειως το δευτερο χωρισμα-για να χωραει η αντλια).Σε δυο μερες θα ναι ετοιμο ;)
Αλλιως παρε καινουριο...

Malawi Lover 27-09-12 16:39

Οκ! Χίλια ευχαριστώ φιλαράκι! :D

platy 27-09-12 16:42

με σιλικόνη ισως κανεις δουλειά αν το κολλησεις απο εκει που εκοψες...

cogarg 27-09-12 16:44

1 Συνημμένο(α)
Αν βρεις κάποια κομμάτια πλαστικού σε κατάλληλες διαστάσεις που να κάνουν για αυτή τη χρήση(μη με ρωτήσεις πώς μπορείς να το ξέρεις αυτό), μπορείς να δοκιμάσεις να τα κολλήσεις με κυανό-ακρυλική κόλλα για να φτιάξεις κάτι τέτοιο:

platy 27-09-12 16:48

η φτιάχνεις με πλεξιγκλας ενα φιλτρο (κολλας ενα μακρόστενο ορθογώνιο με θυρίδες στο κατω μερος και στα πλαγια ριχνεις τα υλικα μεσα και στο πανω μερος βαζεις την αντλια..!!!

cogarg 27-09-12 16:50

Σιλικόνη δε θα πρότεινα για αυτή τη χρήση...έχει την τάση να ξεκολλάει απ'το πλαστικό.

Malawi Lover 27-09-12 16:51

Οκ! Ευχαριστω πολυ παιδια για τις βοηθειες!
-------------------------
Τι ειναι η κυανο-ακριλικη κολλα ομως? Και που μπορω να την βρω?

cogarg 27-09-12 16:57

http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=4922404

Malawi Lover 27-09-12 19:09

Δυστυχως...το λινκ δεν φενεται :? :confused: δοκιμασε να το ξαναβαλεις!

ΥΓ... Τελικα ειμαι καλα με το φίλτρο! Βρηκα που πουλανε πλεξυ γκλας! Θα παω αυριο να παρω ενα ακριβως στις διαστασεις μου! Αραα...κομπλε και με το φίλτρο!

Nick74 27-09-12 21:02

ρε φιλαρακι αφου αρχισες με φαλτσετες και τρυπανια κατσε και φτιαξε ενα φιλτρο απο πλεξι η οτι αλλο υλικο μπορεις να βρεις και βαλε την αντλια που αγορασες κι εισαι οκ...

Malawi Lover 27-09-12 21:21

Μααα...μονο το πλεξυ γκλας που θα παρω για να κανω καινουριο εσωτερικο φιλτρο θα μου βγει γυρω στα 40ευρω!

lingistis 27-09-12 21:36

και γιατί να βάλεις πλέξι γκλάς αφού είναι τόσο ακριβό :confused:

Πλαστικό δεν βρήσκεις;

Malawi Lover 27-09-12 21:44

Μααα...τι είδους πλαστικο?? Απο που να το βρω?? :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02322 seconds with 10 queries