Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Zebra Nerite Snail Πρόβλημα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62815)

alex siak 1986 06-06-12 11:11

Zebra Nerite Snail Πρόβλημα.
 
2 Συνημμένο(α)
Καλημέρα.
Εχω ένα Zebra Nerite Snail και πριν κάνα δύο ημέρες το είχα δει πεσμένο ανάποδα, είπα πάει το έχασα αλλα το γύρισα κανονικά και μετά από λίγο ξανα κουνιότανε.
Σήμερα που ξανά βλέπω πάλι τα ίδια..!! :(:(
Δέν θέλω να το χάσω.. :(
Στην πρώτη φωτογραφία είναι όταν το βρήκα σήμερα και στην δεύτερη μόλις το γύρισα.
Οταν το αγόρασα μου είπαν οτι αν είναι ανάποδα δεν μπορεί να γυρίσει μόνο του αν το ρίξω απλά μέσα, οπότε να το βάλω κανονικά γυρισμένο ( και αυτό έκανα)
Τι μπορεί να γίνετε?


Παράμετροι:

Υψηλό pH: 8.2
Αμμωνία (ΝΗ3,ΝΗ4):0-0,25
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Ευχαριστώ.

alex siak 1986 06-06-12 11:24

2 Συνημμένο(α)
Μόλης το γύρισα όλα κανονικά...
Θα μας τρελάνει.... :confused::confused::confused:

rtolis 06-06-12 13:14

Guten Abend φίλε μου!
Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές στα σαλιγκάρια αυτό, και σε apple έχω δει την ίδια συμπεριφορά. Γιατί ακριβώς το κάνουν δεν ξέρω να σου πω. Βασικά το κάνουν, συνήθως, τον πρώτο καιρό όταν μπουν σε νέο ενυδρείο, τις πρωτες 7-15 μέρες ας πούμε. Το καλύτερο είναι να κάνεις μια αλλαγή νερού. Όχι δραστική, καλύτερα να κάνεις 2 μικρότερες σε 2 μέρες.
Επίσης υπάρχει ένα λάθος που κάνουμε συχνά. Θεωρούμε τα σαλιγκάρια κάτι λίγο παραπάνω από πέτρες: Τα αγοράζουμε και μόλις πάμε σπίτι, μπλουμ, τα ρίχνουμε στο ενυδρείο! Δεν παύουν να είναι ζωντανοί οργανισμοί, θέλουν λίγο προσαρμογή κι αυτά τα καημένα.

alex siak 1986 06-06-12 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis (Μήνυμα 673557)
Guten Abend φίλε μου!
Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές στα σαλιγκάρια αυτό, και σε apple έχω δει την ίδια συμπεριφορά. Γιατί ακριβώς το κάνουν δεν ξέρω να σου πω. Βασικά το κάνουν, συνήθως, τον πρώτο καιρό όταν μπουν σε νέο ενυδρείο, τις πρωτες 7-15 μέρες ας πούμε. Το καλύτερο είναι να κάνεις μια αλλαγή νερού. Όχι δραστική, καλύτερα να κάνεις 2 μικρότερες σε 2 μέρες.
Επίσης υπάρχει ένα λάθος που κάνουμε συχνά. Θεωρούμε τα σαλιγκάρια κάτι λίγο παραπάνω από πέτρες: Τα αγοράζουμε και μόλις πάμε σπίτι, μπλουμ, τα ρίχνουμε στο ενυδρείο! Δεν παύουν να είναι ζωντανοί οργανισμοί, θέλουν λίγο προσαρμογή κι αυτά τα καημένα.

Ich danke meinem Freund für Ihre Antwort
Απλά το έχω πάνω απο μήνα και δεν ξέρω τι του φταίει... :confused:
Θα δούμε πώς θα πάει.. αρκεί να μήν γυρίσω καμιά μέρα και το δω νεκρό :smt059 :( επειδή δεν το πρόλαβα..!!
Ας ελπίσουμε να συνηθίσει σιγά σιγά...
Τί άλλο να πώ? :confused:

delta66 06-06-12 14:37

Τα zebra οταν δεν τους αρεσει το νερο συνηθως βγαινουν απεξω.
Μηπως τα πειραζει κανενα ψαρι?

alex siak 1986 08-06-12 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 673587)
Τα zebra οταν δεν τους αρεσει το νερο συνηθως βγαινουν απεξω.
Μηπως τα πειραζει κανενα ψαρι?

Οχι δέν έχουμε τέτοιο πρόβλημα...
Απλά δέν το βλέπω πολύ δραστήριο και έτσι πήγα και πήρα ακόμα ένα να έχει παρέα... :D
Αλλα τίποτα, κολλημένο στο τζάμι και ίσα ίσα που κάνει μικρές βόλτες , ενώ το καινούριο, πήρε φόρα και δέν σταματάει :D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex siak 1986 (Μήνυμα 673986)
Οχι δέν έχουμε τέτοιο πρόβλημα...
Απλά δέν το βλέπω πολύ δραστήριο και έτσι πήγα και πήρα ακόμα ένα να έχει παρέα... :D
Αλλα τίποτα, κολλημένο στο τζάμι και ίσα ίσα που κάνει μικρές βόλτες , ενώ το καινούριο, πήρε φόρα και δέν σταματάει :D:D

Λες να έχει κάποιο πρόβλημα?

Κλεόβουλος 08-06-12 16:55

Καλά είναι....αλλά βαριέται :cool:

alex siak 1986 09-06-12 02:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 674010)
Καλά είναι....αλλά βαριέται :cool:

Χαχαχα.... :-P λες ε...!
Που να είχε και α@@@α θα τα είχε ξεριζώσει... :-D :-D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01639 seconds with 10 queries