Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Στησιμο νεου ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60411)

bagira 26-02-12 16:32

Στησιμο νεου ενυδρειου
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδια,χθες πηρα το νεο μου ενυδρειο 120Λ και σκεφτομαι να το κανω καπως ετσι Συνημμένο Αρχείο 47973αν μπορει να με πει καποιος που μπορω να βρω τετοιες πετρες,τι να προσεξω και τετοια διαφορα....

Χρηστος Ζ. 26-02-12 17:48

πηγαινε σε μια μαντρα με υλικα οικοδομων, θα βρεις οτι πετρες θελεις. μονο που εσυ αν βαλεις και φυτα μην βαλεις ψευτικα;) (ψευτικα μου φαινονται στη φωτο).

Παναγιώτης Κ 26-02-12 17:54

Για τι ψάρια το προωρίζεις?

bagira 26-02-12 17:58

δεν θα εβαζα ψευτiκα απλα στο συγκεκριμενο της φωτο μ αρεσαν πολυ οι πετρες σκεφτηκα να παω και στο merlin..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 654921)
Για τι ψάρια το προωρίζεις?

δεν ξερω ακομα σκεφτηκα guppy ξιφοφορους κτλ...αλλα δεν ξερω αν θα μπορουν χωρις πολλα φυτα..

Παναγιώτης Κ 26-02-12 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bagira (Μήνυμα 654922)
δεν θα εβαζα ψευτiκα απλα στο συγκεκριμενο της φωτο μ αρεσαν πολυ οι πετρες σκεφτηκα να παω και στο merlin..
-------------------------


δεν ξερω ακομα σκεφτηκα guppy ξιφοφορους κτλ...αλλα δεν ξερω αν θα μπορουν χωρις πολλα φυτα..

Θέλουν φυτά, και με την πέτρα που δείχνεις στην φωτόδεν θα'ναι και το καλύτερο για τα ψάρια σου!

bagira 26-02-12 18:04

το σκεφτηκα οτι δεν θα μπορει να τα υποστηριξει,μπορειτε να μου πειτε γνωμες...

Χρηστος Ζ. 26-02-12 18:04

εγω νομιζα οτι το πας για αφρικανικο. μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο με πολλες πετρες και πολλα φυτα για να κρυβεται ο γονος και τα φοβισμενα ψαρια και να βαλεις μεσα ζωοτοκα. αν δεις βιντεακια με βιοτοπους ζωοτοκων θα καταλαβεις, οσα εχω δει εγω εχουν μονο πετρες και αλγες.

Παναγιώτης Κ 26-02-12 18:06

Ένα καλό περιβάλλον για τα ζωοτόκα σου θα είναι χαλικάκι κάτω, εύκολα φυτά για αρχή(στα οποία και κερατόφυλο) ξυλαράκι-α και λίγες πετρούλες και είσαι έτοιμος!

bagira 26-02-12 18:09

Δεν ξερω εγω ειχα σκοπο να βαλω τα guppys μου και τους ξιφοφορους που εχω σ ενα μικροτερο και να το κανω ιδιο το ενυδρειο με της φωτο αλλα με περισσοτερα φυτα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 654927)
Ένα καλό περιβάλλον για τα ζωοτόκα σου θα είναι χαλικάκι κάτω, εύκολα φυτά για αρχή(στα οποία και κερατόφυλο) ξυλαράκι-α και λίγες πετρούλες και είσαι έτοιμος!

το αλλο μου το ενυδρειο το εχω ετσι γι αυτο σκεφτηκα αυτο να το κανω διαφορετικο οχι πολλα φυτα οσο το αλλο και ξυλα...Τι ψαρια υποστιρηζει το ενυδρειο της φωτο αλλα με περισσοτερα φυτα??

Χρηστος Ζ. 26-02-12 18:13

οπως λεει και ο φιλος παναγιωτης απο πανω, βαλε χαλικακι, καμμια ριζα, μπολικο κερατοφυλλο και μερικα ευκολα φυτα (π.χ. hygrophila corymbosa που δεν εχει απαιτησεις και γινεται θαμνος με μπολικες κρυψωνες) και αφου σου αρεσουν βαλε αρκετες πετρες.
το ενυδρειο της φωτο ειναι για αφρικανες, αν θες σωνει και καλα να εχεις μεγαλο ογκο με πετρες, βαλε την μιση ποσοτητα απο αυτη της φωτο και συμπληρωνεις με ευκολα φυτα.

bagira 26-02-12 18:15

καλως κατι τετοιο θα κανω..ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01552 seconds with 10 queries