Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Εισηγήσεις για ενα ενυδρείο που θα γίνει δώρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5822)

pani 26-05-04 19:49

Εισηγήσεις για ενα ενυδρείο που θα γίνει δώρο
 
Το ενυδρείο αυτό θα πάει σε οικογένεια με μωρά μικρά αλλά οι γονείς δεν έχουν ιδέα απο ενυδρεία.
Δέχομαι εισηγήσεις .... Αν είναι δυνατό ότι πιό εύκολο μπορεί να υπάρχει .σε σχέση με ψαράκια και με ενυδρεία.

sot-zoe 26-05-04 20:46

Ειμαι σιγουρος οτι ξερεις τι να προτεινεις απο συνδιασμο ενυδρειου , ψαριων και setup .
Αυτο που θα εκανα εγω σε μια τετοια περιπτωση ειναι το εξης , θα του εδινα τυπωμενες οδηγιες τις οποιες θα πρεπει να ακολουθει κατα γραμμα.

TAN 26-05-04 20:49

Τι μεγεθος σκεφτεσαι να εχει το ενυδρειο?
Οι γονεις ειναι προθιμοι να ασχολιθουν η θα το βλεπουν σαν βαρος?

pani 26-05-04 21:33

Το πρόβλημα βασικά ειναι ότι θέλω κάτι που να μήν τους ειναι βάρος και ενόχληση γιατί στην ουσία καποιος παππούς μου ζήτησε την γνώμη μου για να το κανει το ενυδρείο δώρο στον εγγονό του. Βασικά ναι ειχα σκεφτεί για τις οδηγίες να τις δώσω γραπτώς και για τα υλικά και για το στρώσιμο αλλά και για τα ψαράκια που θα βάλει μέσα....... Εκείνο πάλι που σκέφτηκα
σαν αρχή να κάμουν μέ ενα πέττα αν θέλουν που ειναι και μοναχικό ψάρι και βασικά εύκολο σε ενα μικρό ενυδρείο για να μήν μπλέξουν απο την αρχή με τα δύσκολα με μετρήσεις κλπ. φυσικά τα γκαπυς μου είδε και θαύμασε ο παππούς που εχουν μωράκια και ειναι χαριτωμένα..... αν σκεφτεί να στείσει ενυδρείο οπως το δικό μου θα τον βοηθήσω φυσικά αλλά πολύ φοβάμαι οτι επειδή εγώ δεν θα έχω πρόσβαση στο σπίτι που θα είναι το ενυδρείο θα ειναι δύσκολο να μπορώ να παρακολουθώ....και να δίνω οδηγίες για οτιδήποτε....
Γιαυτό ζήτησα τις δικές σας γνώμες και εισηγήσεις για να μπορέσω να εισηγηθώ και εγώ με τη σειρά μου κατι εφιχτό και σήγουρα βιώσιμο για τα οποιαδήποτε ψαράκια που θα επανδρώσουν το ενυδρείο.
Σας ευχαρηστώ πολύ και περιμένω τις εισηγήσεις σας

TAN 26-05-04 21:57

Σαν βελπιστη λυση σου πρωτινω Πανιτσα μου εναν μονομαχο(betta splender)σε ενα ενυδριακη 15λ.
Φυσικα πρεπει να τους τονισεις οτι τα πολυχρομα χαλικακια και'
αλλα τετια χαριτομενα δεν προσφερουν τιποτα στο ψαρι.
Να του εξιγισεις για τις αλλαγες
νερου και σε πια αναλογια να βαζει αντιχλοριο. :wink:

pani 26-05-04 23:32

Ναι Θανάση μου αυτό θα κάμω οπως το εισηγήσαι και καπως έτσι το σκεφτηκα και εγώ θα βρώ οδηγίες για τον μονομαχο και θα τις εκτυπώσω ως επίσης θα τους γράψω αρκετά πράγματα για το ενυδριάκι των 15 λιτρων πρέπει να έχει τα απαραίτητα φίλτρα οπωσδήπτε και τις αντλίες βασικά να είναι ενα μικρό με όλα τα απαραίτητα του ενυδρειο . Βασικά δεν χρειάζεται χαλίκι ουτε και φυτά και ξύλα ενα γυμνό κατα τα αλλα ενυδρείο με τον μονομάχο να σουλατσάρει πανω κάτω.Αυτό θα εισηγηθώ εκτός και άν υπάρχει άλλη πρόταση προς συζήτηση


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01055 seconds with 10 queries