Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Γιατι Κιτρινίζει το Κερατόφυλλο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57930)

Sandrea 28-11-11 23:30

Γιατι Κιτρινίζει το Κερατόφυλλο?
 
Γιατι Κιτρινίζει το Κερατόφυλλο άραγε? ο φωτισμός του ενυδρείου ειναι 7ώρες την μέρα (5μμ-12μμ) με λάμπα 24W, T5

Γιώργος Κ 28-11-11 23:31

NO3 ποσο εχεις? :confused:

Sandrea 28-11-11 23:33

προχτές είχα 0, όπως και No2 και αμμωνία

Τσιόνογλου Σταύρος 28-11-11 23:49

Αυτό δεν έχει φαί θέλει ,νιτρικά.

\/ag 29-11-11 00:02

Νιτρικά έχεις 0..;;:smt017

Sandrea 29-11-11 00:09

έτσι είπαν τα τεστ..κατσε αυριο αν ειναι να κάνω αλλο ένα τεστ να δω και να σας πω ακριβώς.. Το κερατόφυλλο χρειάζετε νιτρικά δηλαδή για να ειναι υγειές και πράσινοπο? εαν δεν έχω τι να κάνω για να τα αυξήσω?

janickrules 29-11-11 00:17

νιτρικα και φως θελει!
εμενα μου βρεθηκε (στην κυριολεξια) ενα λιπασματακι και το ριχνω καπου καπου..φαινεται να πηγαινει καλα..

με δυο ψαρακια,ποσα νιτρικα να εχεις;

kgf12345 29-11-11 01:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sandrea (Μήνυμα 633214)
έτσι είπαν τα τεστ..κατσε αυριο αν ειναι να κάνω αλλο ένα τεστ να δω και να σας πω ακριβώς.. Το κερατόφυλλο χρειάζετε νιτρικά δηλαδή για να ειναι υγειές και πράσινοπο? εαν δεν έχω τι να κάνω για να τα αυξήσω?

μπορεις να δοκιμασεις να ταιζεις λιγο περισσοτερο.η περισσοτερες φορες τη μερα.βεβαια μην τα τουμπανιασεις και τα ψαρια στο φαι για να πρασινισει το κερατοφυλο:D

αυτο το κερατοφυλο πολυ μυστηριο φυτο ρε παιδι μου.οσο ομορφο ειναι αλλο τοσο κουραστικο ειναι μερικες φορες.
οταν εβαλα την πρωτη φορα ειχα το ιδιο προβλημα κιεγω κιτρινιζε και ελιωνε γιατι δεν ειχα νιτρικα.
τωρα που εχω νιτρικα δεν κιτρινιζει αλλα εξακολουθει ναχει το θεμα με τα κλαδακια που κοβονται για διαφορους λογους και περιφερονται μεσα στο νερο.μου σπαει τα νευρα:mad:κριμα,γιατι μου αρεσει παρα πολυ αλλα δεν το μπορω.ειμαι σε αναζητηση νεου φυτου επιφανειας...

Sandrea 29-11-11 22:07

Παιδια σήμερα έβαλα και 2 ακόμη πλάτυ μαζι με τα 2 γκαπυ που είχα και ξανα έκανα μετρησεις...το Νο2 και Νο3 ειναι στο 0 σιγουρα... Να ταίζω παραπάνω? δεν θα δημιουργηθεί αμμωνια έτσι?

dimitrios 29-11-11 22:49

υπαρχει τι seachem nitrate, εγω το ειχα χρησιμοποιησει οταν ειχα κερατοφυλλο και ειδα μεγαλη διαφορα, επισης αν εχεις υψηλη θερμοκρασια να ξερεις οτι το κερατοφυλλο δεν αντεχει.

Sandrea 29-11-11 22:56

τι κάνει το nitrate?

στους 25 βαθμους ειναι το νερό..καλα δεν ειναι?

dimitrios 29-11-11 22:59

θερμοκρασια οκ, ειναι νιτρικα, βαζεις αυτο που σου λειπει

kgf12345 29-11-11 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sandrea (Μήνυμα 633388)
Παιδια σήμερα έβαλα και 2 ακόμη πλάτυ μαζι με τα 2 γκαπυ που είχα και ξανα έκανα μετρησεις...το Νο2 και Νο3 ειναι στο 0 σιγουρα... Να ταίζω παραπάνω? δεν θα δημιουργηθεί αμμωνια έτσι?

αν δεν το παρακανεις,δε θα δημιουργηθει.η μαλον θα δημιουργηθει αλλα δεν θα ανεβει το επιπεδο της στο νερο αφου θα κανονισει το φιλτρο σου αντι να βγει αμμωνια να βγουνε νιτρικα.
αν δε μπορεις να το κανεις η δε νιωθεις σιγουρια για να το κανεις πες οτι δε στο ειπα και μην το κανεις;)

εφοσον εβαλες αλλα δυο ψαρια μεσα μην κανεις αυτο που σου ειπα,κανε μετρησεις και περιμενε να δεις πως θα παει τωρα με τα περισσοτερα ψαρια.αληθεια ποσο καιρο ειναι στρωμενο το φιλτρο σου?σορυ αν το απαντησες και δεν το ειδα.

Sandrea 29-11-11 23:04

δε ξέρω ρε φίλε :S στο φίλτρο μου έβαλα βιολογικό υλικό απο ήδη στρωμένο ενυδρείο... οκ δεν ειμαι?

kgf12345 29-11-11 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 633413)
υπαρχει τι seachem nitrate

δεν το εχω δει ποτε το συγκεκριμενο σε μαγαζι,ποιο λες?:smt017

εγω θα σου ελεγα να μην προσθεσεις τιποτα απο προιον.τα νιτρικα θα ερθουνε στην ωρα τους απο μονα τους.θα δωσεις τσαμπα λεφτα για κατι που δημιουργειται απο μονο του τσαμπα.το μοναδικο τσαμπα λιπασμα στο χομπι ειναι αυτο.εδω κοιταμε να τα μειωνουμε κιεσυ θα πας να ταγορασεις?:Dπερνα αποδω καθε κυριακη στην αλλαγη να σου δινω εγω νιτρικα οσα θες:D

Sandrea 29-11-11 23:09

οχι ενταξει ευχαριστώ :) πείτε μου μόνο αν ειμαι οκ με το φίλτρο?

dimitrios 29-11-11 23:16

seachem nitrogen

tsoum 29-11-11 23:17

Ναι αλλα αν δεν έχεις ρύπους μέσα στο νερό, δεν έχουν να "τραφούν" τα βακτήρια και αρα δεν παράγουν ΝΟ3. Ξεκίνησε σιγά σιγά να ταϊζεις παραπάνω, αλλα σιγά σιγά για να προλαβαίνει να αυξάνεται αναλόγως και η βιολογία σου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 633226)
τωρα που εχω νιτρικα δεν κιτρινιζει αλλα εξακολουθει ναχει το θεμα με τα κλαδακια που κοβονται για διαφορους λογους και περιφερονται μεσα στο νερο.μου σπαει τα νευρα:mad:κριμα,γιατι μου αρεσει παρα πολυ αλλα δεν το μπορω.ειμαι σε αναζητηση νεου φυτου επιφανειας...

Τι ψάρια και ασπόνδυλα έχεις μέσα; Μπορεί αυτά να ευθύνονται αν είναι μικρά τα κομματάκια.

kgf12345 29-11-11 23:22

κατα τη γνωμη μου,αν θες να χαλασεις λεφτα καπου(που δε νομιζω αλλα παλι στο προτεινω:D)ειναι να παρεις μερικα υγρα τεστ.

δεν ξερω τι παιζεται με το μπολι που εβαλες,αλλα υποθετω πως αν το εχεις καμια βδομαδα τουλαχιστον και ταιζεις κανονικα θα επρεπε να μετρας καποια ποσοτητα εστω και μικρη NO3:smt017

αμμωνια μετρας?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 633441)
Τι ψάρια και ασπόνδυλα έχεις μέσα; Μπορεί αυτά να ευθύνονται αν είναι μικρά τα κομματάκια.

marble hatchetfish στην επιφανεια.τιποταλλο.αντε να ανεβει και κανα κορυ καμια φορα οπως κανουν.δεν ειναι πολυ μικρα κομματια,ας πουμε απο 1 ως 3-4 ποντους το καθενα.δε συμβαινει συνεχως αλλα συχνα,και οταν συμβαινει σπαζομαι υπερβολικα:D

tsoum 29-11-11 23:31

Μονο hachet και cory εχεις; Και τα πρωτα δεν αποκλείεται να πέρνουν καμια μπουκιτσα! Κανενα σαλιγκάρι δεν έχεις;

kgf12345 29-11-11 23:49

εχω και 5 οτοκυκλους,ενα ζευγαρι blue ram και 5-6 helena αλλα αυτα δεν τα βλεπω ποτε πανω απτη μεση.

tsoum 30-11-11 00:03

Ρίχνεις καθόλου υγρό διοξείδιο; (excel) Π.χ. στην περιγραφή του excel λεει οτι για εγγερια ντενσα δεν κάνει. Μπορεί να επηρεάζει και το κερατοφυλλο.

kgf12345 30-11-11 00:10

ναι ριχνω λιγο,δυο φορες την εβδομαδα.πολυ πιθανο να ειναι απο αυτο,μαλον σιγουρο δηλαδη τωρα που μεβαλες και το σκεφτομαι:smt017.αν και δεν εχω δει λιωσιμο οπως εχω δει ας πουμε με τη subulata στο παρελθον.(αν τελικα ειναι subulata:D)αλλα δε μπορω να κανω αλλιως προς το παρον για να βαλω μπουκαλα.αφου θα ξεστηθει το ενυδρειο μολις φυγω θαναι τσαμπα λεφτα.οποτε παμε γιαλλο φυτο επιφανειας.κιαυτο ισως δηλαδη.

Υ.Γ
βγηκαμε offtopic στο θεμα του ανθρωπου:D

angello 30-11-11 02:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 633473)
Ρίχνεις καθόλου υγρό διοξείδιο; (excel) Π.χ. στην περιγραφή του excel λεει οτι για εγγερια ντενσα δεν κάνει. Μπορεί να επηρεάζει και το κερατοφυλλο.

εγκερια ντενσα ετσι την εχασα και δεν το ηξερα ! :mad: με το excel εχω και κερατοφυλλο οταν βαζω καλα πηγαινει δεν μου εχει δειξει σημαδια οτι θα μαραθει, αν και ελλατωσα της δοσης γιατι μετα που εχασα την εγκερια το καταλαβα οτι φταιει αυτο :(

dimitrios 30-11-11 08:33

το excel σε λιγο μεγαλυτερη δοσολογια καιει το κερατοφυλο, τις βαλισνεριες και τις νυμφεες!

KOSTASGAVALAS 30-11-11 08:46

εγω που το εβαλα για ενα δαστημα για να αντιμετωπισω την αλγη μπορει οντως να εκανε θαυματα κατα της αλγης αλλα εκανε και εγκλημα στο κερατοφυλλο....δεν μου εμεινε τιποτα απο εκει που χαριζα κιολας....

Γενικως δεν ειναι και πολυ φιλικο στα φυτα...φανταστειτε οτι φευγοντας 1 βδομαδα διακοπες το εβαλα να πεφτει καθε μερα με δοσομετρικη αντλια 4 μλ / ημερα και γυρνωντας εκει που επεφτε που ηταν 2 ντοματιες ειχαν καει μεχρι και τα κλαδια τους σε βαθος περιπου 15 εκατοστων....

Εγω παντως μονο κατα της αλγης εχω δει αποτελεσματα...

angello 30-11-11 12:26

Εβαλα χθες δοκιμαστικα παραπανω δοση και σημερα κιτρινησε το κερατοφυλλο οντως μην βαζετε καλυτερα ! Δεν το ξαναβαζω μονο σε πολυ μικρες δοσεις του 1 ml τν εβδομαδα ! Το κερατοφυλλο χρειαζεται κατι περισσοτερο για λιπασμα ? εχω και κατι σαν χαπακια γενικο λιπασμα που ειναι να βαζω η δεν εχει αναγκη του φτανουν τα NH3????

janickrules 30-11-11 14:35

κατα γενικη ομολογια,το κερατοφυλλο δεν εχει αναγκη απο λιπασματα.
τα καταφερνει με νιτρικα και φως..

και επισης ειναι πολλοι αυτοι που υποστιριζουν οτι ακομη και σε εναν κουβα στο μπαλκονι με ηλιακο φως μεγαλωνει καλα...

οποτε,μην βαζεις...ή τουλαχιστον συχνα!


Υ:το τελευταιο το δοκιμαζω ηδη,εχοντας βαλει ενα κομματι στο μπαλκονι εδω και μιαμιση εβδομαδα!τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης,ειναι οτι.....δεν χαλασε καθολου!
αλλα δεν δειχνει να μεγαλωσε!ισως να φταει η θερμοκρασια!και μιας και το ανεφερα,τι λετε;να το βαλω πισω στο ενυδρειο;;:smt017

angello 30-11-11 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 633547)


Υ:το τελευταιο το δοκιμαζω ηδη,εχοντας βαλει ενα κομματι στο μπαλκονι εδω και μιαμιση εβδομαδα!τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης,ειναι οτι.....δεν χαλασε καθολου!
αλλα δεν δειχνει να μεγαλωσε!ισως να φταει η θερμοκρασια!και μιας και το ανεφερα,τι λετε;να το βαλω πισω στο ενυδρειο;;:smt017

Η θερμοκρασια σιγουρα με γυρω στους 10 βαθμους μεσο ορο την μερα μου φαινεται λογικο να μην αναπτυχθει :p αν ηταν ανοιξη πιστευω θα γινοταν γκαζον μπαλκονιου ! του βαζεις νιτρικα απο το νερο του ενυδρειου?

janickrules 30-11-11 14:46

οχι δεν του βαζω!και δεν ειναι στο 10 η θερμοκρασια!ειδικα την νυχτα ειναι πολυ πιο κατω!!!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02262 seconds with 10 queries