Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49454)

Superpzarr 18-02-11 19:46

ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου
 
να βάλω απιονισμένο;
πόση ώρα αντέχουν τα ψάρια έτσι;
το ενυδρειο ειναι 90 λιτρων αεριζομενο και εχει:

11 green neon tetra
2 albino cory aeneus
1 albino cory paleatus
2 yoyo (pakistani) loach
6 rummy nose tetra
2 pretty tetra ( Hemigrammus pulcher)

με δυο ανουμπιες που μολις (πανω στην αλλαγη) "φυτεψα"

πληροφοριες για το ενυδρειο εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....633#post553633
ευχαριστω εκ των προταιρων!

georgis4 18-02-11 19:51

Πρωτα αδειασες το ενυδρειο και μετα ειδες οτι κοπηκε το νερο?:confused:
60% εχει μεσα το ενυδρειο η τοσο αφαιρεσες?

Giannis_4 18-02-11 19:51

Κατευθειαν απο την βρυση κανεις την αλλαγη σου?

Superpzarr 18-02-11 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis_4 (Μήνυμα 554315)
Κατευθειαν απο την βρυση κανεις την αλλαγη σου?

ηλιακο με προετοιμασια με αντιχλωριο -σε λεκανη που εχω μονο για το ενυδρειο- για κανενα εικοσαλεπτο. και μετα σιγα σιγα ξαναγεμισμα.

το 60% του νερου ειναι μεσα... αφαιρεσα μεγαλη ποσοτητα λογω νιτρωδων (το λινκ που παραθετω λεει για το προβλημα)

μολις αδειασα πηγα να κανω την προετοιμασια στη λεκανη -μεχρι να δεσω τις ανουμπιες στο ξυλο- αλλα διαπιστωση τη δοιακοπη
-------------------------
πέρα από τις ερωτήσεις μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι ή να απαντήσει αν ξέρει αν μπορώ να βάλω τέτοια ποσότητα απιονισμένο;

καίγετο ο κωος μου και των ψαριών μου η πηγαία οπή επίσης!!!!

georgis4 18-02-11 20:03

To φιλτρο ειναι ΜΕΣΑ στο νερο να δουλευει?Αν ναι δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι παραπανω απο υπομονη.Κανε και καμμια ερωτηση σε κανενα γειτονα να δεις μηπως δεν εινσι γενικη η διακοπη;)
Με απιονισμενο προσωρινα ισως κανει αλλα γενικα θα αλλαξεις το νερο σου απο θεμα ph σκληροτητες κτλ.Μαθε αν ειναι γενικο το προβλημα πρωτα.

Jeepas 18-02-11 20:03

Αν θεωρείς πως δεν θα κρατήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, περίμενε.
Αν όχι, μπετόνια και τρέχα σε κανέναν γείτονα... Αν έχει και ζεστό ακόμα καλύτερα διαφορετικά βράσε ένα μέρος και ανάμιξέ το με το υπόλοιπο.

Τους θερμαντήρες πρόσεχε μην είναι εκτός και χαλάσουν όπως επίσης και την θερμοκρασία σου, φίλτρα, αεραντλίες κλπ. ;)

Superpzarr 18-02-11 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jeepas (Μήνυμα 554328)
Αν θεωρείς πως δεν θα κρατήσει για μεγάλο χρονικό διάστημα, περίμενε.
Αν όχι, μπετόνια και τρέχα σε κανέναν γείτονα... Αν έχει και ζεστό ακόμα καλύτερα διαφορετικά βράσε ένα μέρος και ανάμιξέ το με το υπόλοιπο.

Τους θερμαντήρες πρόσεχε μην είναι εκτός και χαλάσουν όπως επίσης και την θερμοκρασία σου, φίλτρα, αεραντλίες κλπ. ;)

δυστυχως το φιλτρο ειναι εσωτερικο και δε μπορει να τραβηξει λογω κατασκευης με τη σταθμη που εχω. (σιγουρο και τσεκαρισμενο) το θερμαντηρα τον εχω βγαλει. μονο την αεραντλια με την πετρα εχω και δουλευει.

εχει η μιση πολη διακοπη εχω παρει τηλεφωνα ολους τους φιλους.

τωρα θα καλεσω την υπηρεσια υδρευσης να δουμε τι γινεται

ευχαριστω πολυ παντως παιδες
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr (Μήνυμα 554330)
τωρα θα καλεσω την υπηρεσια υδρευσης να δουμε τι γινεται

ΔΙΑΚΟΠΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ!!! ΤΡΕΧΩΩΩΩΩΩΩ

skamanakos 18-02-11 20:37

Εμφιαλωμενο νερο δεν γινεται να βαλεις?Πυραζει σε κατι?

Superpzarr 18-02-11 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skamanakos (Μήνυμα 554346)
Εμφιαλωμενο νερο δεν γινεται να βαλεις?Πυραζει σε κατι?

εχει pH 7.4-7.6 και δεν κανει για τα tetra
βαζω αναμικτο εμφιαλωμενο με απιονισμενο... τωρα στηνω θερμοκρασια.

delta66 18-02-11 21:52

ΟΚ θα παει ετσι με απιονισμενο και εμφιαλωμενο..
Μη σε πιανει πανικος.
Αν το νεο νερο δεν ειναι πιο κρυο απο 8 βαθμους απο το νερο του ενυδρειου βαλτο σιγα σιγα (πχ να κανει μιση ωρα να μπει) και θα το ζεσταινει και ο θερμαντηρας.
Αν εχεις θερμαντηρα για το δοχειο προετοιμασιας ΟΚ, αλλα και παλι μη περιμενεις να παει ιδια η θερμοκρασια με του ενυδρειου για να κανεις την αλλαγη.

Superpzarr 18-02-11 22:20

λοιποοον! 3x4l απιονισμενο και 8x1.5l εμφιαλωμενο... ζεσταθηκε το απιονισμενο σε αντικολλητικο μαγειρικο σκευος εγινε η μιξη στη λεκανη.

με πρακτικο ελεγχο (το πασιγνωστο δαχτυλακι) υπολογιστηκε οτι η θερμοκρασια ειναι πανω κατω ιδια και κουπα κουπα σιγα σιγα το ενυδρειο ξαναγεμισε.

μετα απο κανα μισαωρακι λοιπον γεμισε με τη θερμοκρασια να μην πεφτει καθολου κατω απο τους 25

μετα απο αλλη μιση ωρα ακομα πηρα μετρησεις και το πεχα εχει ανεβει στο 6.9 ενω GH ΚΗ ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα με πριν

ευχαριστω και παλι ολους για τις συμβουλες!:smt020

delta66 18-02-11 22:44

Αν θελεις να κανεις πιο ανετα τις αλλαγες σου και να γινονται και αργα, χωρις να παιδευεσαι με κουπες κλπ, βρες ενα σημειο πιο ψηλα απο το ενυδρειο οπου θα βαζεις ενα βαρελακι με το νερο της αλλαγης και βαζε μεσα ενα σωληνα αεραντλιας ή διαφανες αλφαδολαστιχο μικρης διαμετρου (απο υδραυλικα ή πρακτικερ) να πιανει πατο. Μαγκωσε το με μανταλακι.
Ενω ειναι αδειο το σωληνακι απο νερο, ρουφα δυνατα μια φορα και βαζε το στο ενυδρειο πιανοντας το με ισχυρο μανταλακι για να μη φυγει και πλημμυρίσεις.
Αν για καποιο λογο δεν "πιασει" η αναρροφηση και σταματησει να τρεχει νερο, φυσα μεσα στο σωληνακι να αδειασει το νερο του σωληνα μεσα στο βαρελι και ξαναρουφα παλι με δυναμη μια φορα.

παραδειγμα με κατι παρομοιο σε πιο μικρη κλιμακα
http://i225.photobucket.com/albums/d...100327002b.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...100327003b.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02158 seconds with 10 queries