Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   "ΕΙΔΗ" ΣΚΑΛΑΡΙΩΝ ( ?? ) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48517)

OlgaM 23-01-11 20:27

"ΕΙΔΗ" ΣΚΑΛΑΡΙΩΝ ( ?? )
 
Αλήθεια, υπάρχει διάκριση των σκαλαριών στο αν είναι άγρια ή ήμερα ανάλογα με την εξωτερική τους εμφάνιση ( ? ). Γιατί έχω την εντύπωση ότι τα ασημένια με τις μαύρες ρίγες είναι τα πιο επιθετικά και survivors, ενώ τα χρυσά είναι πιο "μπλαζέ". Σύμπτωση ή προέρχονται από διαφορετικά μέρη και έχουν άλλο temper? Ευχαριστώ!

platy 23-01-11 21:00

η εξωτερικη εμφανιση συνηθως δεν εχει να κανει με το χαρακτηρα...πιστευω οτι εχει να κανει με το φυλλο του σκαλαριου κ ακομα καλυτερα με την διεκδηκιση της περιοχης του ...αυξημενη επιθετικοτητα παρατηρειται σε ενυδρεια που υπαρχει μεγαλος πληθυσμος σκαλαριων και ανεπαρκή σημεια για να ορισουν το χωρο τους..

Γιώργος Κ 23-01-11 21:19

Και τα σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα ... αν δεν υπαρχουν αρκετα για να δημιουργησουν κοπαδι τοτε η επιθετικοτητα τους δε μοιραζεται. Μπορουν να καταληξουν σε πολυ σοβαρους καυγαδες με τραυματισμους και οτι συνεπαγονται.

Φυσικα για ολα αυτα απαιτουνται αρκετα λιτρα να τα "υποστηριξει".

Esprit 24-01-11 15:20

Σε ένα ενυδρείο δλδ 240 λίτρων πόσα σκαλαράκια θα μπορούσαν να μπουν αν συνυπάρχουν με καμιά 20αριά ακόμα πιο μικρά ψαράκια (κοπαδάκι)?

delta66 24-01-11 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 543565)
Σε ένα ενυδρείο δλδ 240 λίτρων πόσα σκαλαράκια θα μπορούσαν να μπουν αν συνυπάρχουν με καμιά 20αριά ακόμα πιο μικρά ψαράκια (κοπαδάκι)?

Η ερωτηση που κανεις ειναι παγιδα :D

Για σκαλαρια προτιμαται ενυδρειο με πανω απο 50-55 υψος (νερου), 40-50 λιτρα το ατομο, να ειναι σε ομαδα 6-7 ατομα και πανω, και να αποφευγονται για συγκατοικοι τα μικρα τετρας.

Ξαναρωτα τωρα παλι.

Esprit 24-01-11 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 543568)
Η ερωτηση που κανεις ειναι παγιδα :D

Για σκαλαρια προτιμαται ενυδρειο με πανω απο 50-55 υψος (νερου), 40-50 λιτρα το ατομο, να ειναι σε ομαδα 6-7 ατομα και πανω, και να αποφευγονται για συγκατοικοι τα μικρα τετρας.

Ξαναρωτα τωρα παλι.

ΟΚ λοιπόν, ας ξεχάσουμε τους συγκάτοικους τους οποίους θα διαλέξουμε όταν έρθει η ώρα και σίγουρα θα είναι κατάλληλοι να συνυπάρξουν με τα σκαλάρια!

Υψος έχω περίπου 50cm και σε λίτρα είμαι στα 240 (μικτά μάλλον) οπότε λες θα μπορέσω να βάλω 6 σκαλαράκια?

manos_samos 24-01-11 16:09

καλυτερα αν θες να τα βαλεις σε αυτα τα λιτρα βαλτα μονα τους....

delta66 25-01-11 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 543573)
ΟΚ λοιπόν, ας ξεχάσουμε τους συγκάτοικους τους οποίους θα διαλέξουμε όταν έρθει η ώρα και σίγουρα θα είναι κατάλληλοι να συνυπάρξουν με τα σκαλάρια!

Υψος έχω περίπου 50cm και σε λίτρα είμαι στα 240 (μικτά μάλλον) οπότε λες θα μπορέσω να βάλω 6 σκαλαράκια?

Ναι ξεκινα με μια 6αδα και βλεπουμε.
Αναλογα τη ικανοτητα της φιλτρανσης, τις ισορροπιες αναμεσα στα ψαρια, και την εμπειρια που θα αποκτησεις, μπορει να βαλεις κανενα ακομα πιο μετα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01406 seconds with 10 queries