Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   "Ψάρεμα" multifasciatus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45935)

Vaggos 16-11-10 16:05

"Ψάρεμα" multifasciatus
 
Γεια σας. Επειδή έχει αυξηθεί επικίνδυνα ο πληθυσμός τους σε ένα 80αρι που έχω, πρέπει να φύγουν μερικά. (δε βάζω αγγελία όποιος θέλει μου λέει). Το θέμα μου είναι ότι δυσκολεύομαι να τα πιάσω, αμα χωθούν στα κελύφη τους δε βγαινουν με τίποτα. Δοκίμασα να τα δελεάσω με λίγη τροφή αλλά σιγά μην ξεγελιόντουσαν. Έχω δοκιμάσει κανά δυο πράγματα αλλά θα μου φάει πολλή ώρα και δεν την έχω. Μήπως μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι; Ευχαριστώ! :)

Kotsos 16-11-10 16:07

Παρακολούθησέ τα, δες σε ποιο κέλυφος μπαίνουν, και πάρτα μαζί με το κέλυφος..;)

Πάνος 16-11-10 16:12

αυτα τα ψαρια τα δινεις μαζι με το κελυφος. ουτως η αλλως για να τα δωσεις "σκετα" θα πρεπει να σπασεις το κελυφος που βρισκονται..οποτε το χανεις ετσι κι αλλιως κι εγκυμονει και κινδυνους.
οποιος θελει λοιπον ερχεται με λιγα αδεια κελυφη για να αντικαταστησει αυτα που θα του δωσεις... ;)

Vaggos 16-11-10 16:20

Έχετε δίκιο, αλλά θέλω να κρατήσω τα κελύφη, πρώτον γιατί οι γέννες δεν προβλέπεται να σταματάνε, δεύτερον γιατί η διαδικασία προετοιμασίας κελυφών (άδειασμα - καθάρισμα) δε μου ήταν και πολύ ευχάριστη (:p) και τρίτον γιατί ίσως πανε σε μαγαζί οπότε δεν θα είναι εύκολο να διαπιστώσει ο άλλος πόσα του δίνω σχετικά γρήγορα.

γενικά αυτό με το σπάσιμο του κελύφους είναι επικίνδυνο για το ψάρι που είναι μέσα και για το χέρι (μπορεί να κάνει τραύμα ζόρικο)

Crazy_Beaver 16-11-10 16:22

Υπολογίζω σε καμια βδομάδα να είμαι έτοιμος.Αν μεχρι τότε έχεις ακόμα θα με ενδιέφερε πολύ!Ευχαριστώ!:smt041:smt041 Αν είναι σου φέρνω εγώ σαλιγκάρια και τα αντικαθιστάς!

mikeruless 16-11-10 16:24

δοκιμασες να βαλεις σε ενα μπουκαλακι λιγη τροφη και να το βαλεις μεσα στο ενυδρειο?μολις δεις καποιο να μπαινει μεσα το αρπαζεις μαζι με το μπουκαλι

Kotsos 16-11-10 16:29

Βγάλε τα κελύφη με τα μουλτι, βάλτα σε έναν κουβά, και μετα από λίγη ώρα θα βγούνε.. Μολις πάρουν λίγο θάρρος, παίρνεις τα σαλιγκάρια και μενουν τα μουλτι στον κουβά...:p

Vaggos 16-11-10 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 508578)
Βγάλε τα κελύφη με τα μουλτι, βάλτα σε έναν κουβά, και μετα από λίγη ώρα θα βγούνε.. Μολις πάρουν λίγο θάρρος, παίρνεις τα σαλιγκάρια και μενουν τα μουλτι στον κουβά...:p

Αυτός ήταν ο μόνος σχετικά αποδοτικός τρόπος αλλά μόλις έβαζα το χέρι μέσα τρυπώνανε στα κελύφη τα άτιμα.

Kotsos 16-11-10 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vaggos (Μήνυμα 508579)
Αυτός ήταν ο μόνος σχετικά αποδοτικός τρόπος αλλά μόλις έβαζα το χέρι μέσα τρυπώνανε στα κελύφη τα άτιμα.

Σιγα σιγα με υπομονη..:D

takisgoa 16-11-10 23:12

καλησπερα φιλαρακι και εγω θα ειμαι ετοιμος σε μερικες μερες,αν υπαρχουν ακομα θα σε επισκευτω με σαλιγκαρια

takisgoa 28-11-10 00:11

Καλησπερα φιλαρακι ειμαι σχεδον ετοιμος μηπως εχεις ακομα διαθασιμα ψαρια?????????Αν ναι,παρε τηλ.στο6974140335 να τα πουμε.Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01479 seconds with 10 queries