Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44873)

Χαραμάδας 18-10-10 20:33

Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες
 
Εχθές το βράδυ για άλλη μια φορά σε καθαρισμό ενός εξωτερικού φίλτρου,βρήκα μέσα ''άπειρα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες'' και ελάχιστη ''μπίχλα'' (βρομιά-βιολογία) παρότι είχε να ανοίξει το συγκεκριμένο φίλτρο 6 μήνες.Συμβαίνει 2η φορά σε εξωτερικό φίλτρο.Hξερα ότι έχω αρκετά στο βυθό και τα αφαιρούσα κατά καιρούς,αλλά αυτό είναι ''άλλο πράμα''.
Σίγουρα θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και στά άλλα δύο εξωτερικά φίλτρα που δουλεύουν.
Και το θέμα είναι τί κάνουμε τώρα αφού για να αφαιρέσεις αυτά τα σαλιγκάρια πρέπει να κάνεις τα βιολογικά υλικά των φίλτρων ''γυαλί''.
Και μέσα έχει ''αρκετούς'' δίσκους και πολλά άλλα μικρά κοπαδάκια (cardinal,ροδόστομους κ.λ.π),όπως και aplle snails,αλλά και πάρα πολλά φυτά και ρίζες.
Φυσικά με το που θα ξαναμπεί το φίλτρο (το καθαρό) θα τοποθετηθεί σφουγγάρι (προ φίλτρο) στην εισαγωγή.
Με τα άλλα (φίλτρα) όμως τι γίνεται???
Όσο για το μέλλον πρέπει να παρθούν κάποια μέτρα για αυτά τα παράσιτα.
Μια λύση είναι τα helena (έχω πολλά στα άλλα ενυδρεία) αλλά θα μου φάνε και τα aplle που είναι εργάτες στην άλγη.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει,ευχαρίστως να τον ακούσω.;).

kingrim 18-10-10 20:36

τα βοτια μπαινουν με δισκους??? αν ναι βαλε μερικα

Γιώργος Κ 18-10-10 20:47

Να κατεβασει σταδιακα το ph στο 4,5 ... μονο τα apple snails θα μεινουν ... και οι δισκοι θα κανουν παρτυ!!! :D:p

Χαραμάδας 19-10-10 07:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 495045)
Να κατεβασει σταδιακα το ph στο 4,5 ... μονο τα apple snails θα μεινουν ... και οι δισκοι θα κανουν παρτυ!!! :D:p

Πίος πιστεύεις ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να πάει εκεί το ph από το 6,5 που είναι τώρα??
Αν και φίλε george αυτά τα παράσιτα είναι τόσο ανθεκτικά που δεν νομίζω να έχουμε αποτέλεσμα.
Για τα helena τι λες??

Γιώργος Κ 19-10-10 10:47

Χαχαχχα!! Το εχω δει στη πραξη ... στο δικο μου ενυδρειο ... δεν αντεχαν ολα τα μικρο-σαλιγκαρα σε τοσο χαμηλο ph!! Μονο με οσμωση μπορεις να το κατεβασεις τοσο!!!

Τα helena δε τα εχω δοκιμασει :D

thanasisg 19-10-10 11:44

Και εγώ έχω μπόλικα σαλιγκάρια-λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο και την παλεύω εδώ και καμία 15αρία μέρες με ........... αγγούρια. Μπορεί να έχω πετάξει και 200 σαλιγκάρια (από 120 λίτρα ενυδρείο) και συνέχεια βγαίνουν και άλλα. Που στα κομμάτια κρύβονται??

helena δεν έχω δοκιμάσει. Άντε και τα βάζεις. Μετά πως τα μαζεύεις αυτά??

Χαραμάδας 19-10-10 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 495383)
Και εγώ έχω μπόλικα σαλιγκάρια-λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο και την παλεύω εδώ και καμία 15αρία μέρες με ........... αγγούρια. Μπορεί να έχω πετάξει και 200 σαλιγκάρια (από 120 λίτρα ενυδρείο) και συνέχεια βγαίνουν και άλλα. Που στα κομμάτια κρύβονται??

helena δεν έχω δοκιμάσει. Άντε και τα βάζεις. Μετά πως τα μαζεύεις αυτά??

Πόσα έχεις πετάξει ????
Πλάκα κάνεις....εδώ μιλάμε για 500/μέρα.
Τα helena δεν πολλαπλασιάζονται τόσο πολύ....δεν ξέρω,θέλει σκέψη.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 495353)
Χαχαχχα!! Το εχω δει στη πραξη ... στο δικο μου ενυδρειο ... δεν αντεχαν ολα τα μικρο-σαλιγκαρα σε τοσο χαμηλο ph!! Μονο με οσμωση μπορεις να το κατεβασεις τοσο!!!

Τα helena δε τα εχω δοκιμασει :D

Με σκέτη όσμωση είναι δυνατόν να κατέβει τόσο το ph ??
H μέτρηση που κάνω σε νερό Α/Ο είναι 0-kh....0-gh....6-ph.
Aν προσθέσω το ''discus preis mineralen'' και το ''seachem discus trace'' σίγουρα θα ανέβουν λίγο οι τιμές.
Εσύ σε νερό Α/Ο (σκέτο) τι μετρήσεις έχεις....??

thanasisg 19-10-10 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 495395)
Πόσα έχεις πετάξει ????
Πλάκα κάνεις....εδώ μιλάμε για 500/μέρα.

Κάπου σε έχασα!!! Πετάς 500 σαλιγκάρια την ημέρα??? :smt120:smt120:smt120 Πως τα μαζεύεις??

Εμένα μου πηρε 2 εβδομάδες (και 1-2 αγγούρια :D:D) για να βγάλω τα 200!!!

kingrim 19-10-10 12:45

αν δεν ταιζεις τοσο πολυ θα μειωθει δραματικα ο αριθμος τους αυτα οσο εχουν τροφη κανουν σεξ για αναπαραγωγη καθε ενα λεπτο

delta66 19-10-10 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 495045)
Να κατεβασει σταδιακα το ph στο 4,5 ... μονο τα apple snails θα μεινουν ... και οι δισκοι θα κανουν παρτυ!!! :D:p

Μπααα.
Physa και Gyraulus acronicus παντως, ζουν σε 100% ΑΟ, ανετα και αναπαραγονται κανονικα οσο υπαρχει περισσευμα τροφης. :D

Τα helena μονο μπορουν να τα περιορισουν αλλα αν τελικα μεινουν λιγοι λαθρεπιβατες τοτε να μπορει να την πεσουν στα μικρα applesnail.
Πρεπει να περιορισει δλδ μετα την "εκκαθαριση" τον αριθμο των helena.

Κανονικα με τα applesnails Ομως επρεπε να εχει μειωθει ο αριθμος των λαθρεπιβατων παρα πολυ.
Υποτιθεται οτι δεν μενει περισσευμα τροφης με τα applesnail. (τουλαχιστον ετσι παρατηρησα σε δικα μου ενυδρεια)
Κατι παει στραβα.
Ταιζεις παρα πολυ?

Χαραμάδας 19-10-10 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 495431)
Μπααα.
Physa και Gyraulus acronicus παντως, ζουν σε 100% ΑΟ, ανετα και αναπαραγονται κανονικα οσο υπαρχει περισσευμα τροφης. :D

Τα helena μονο μπορουν να τα περιορισουν αλλα αν τελικα μεινουν λιγοι λαθρεπιβατες τοτε να μπορει να την πεσουν στα μικρα applesnail.
Πρεπει να περιορισει δλδ μετα την "εκκαθαριση" τον αριθμο των helena.

Κανονικα με τα applesnails Ομως επρεπε να εχει μειωθει ο αριθμος των λαθρεπιβατων παρα πολυ.
Υποτιθεται οτι δεν μενει περισσευμα τροφης με τα applesnail. (τουλαχιστον ετσι παρατηρησα σε δικα μου ενυδρεια)
Κατι παει στραβα.
Ταιζεις παρα πολυ?

Πράγματι ταΐζω αρκετά...αλλά είναι και πολλά τα ζωντανά μου μέσα στο ενυδρείο.
Mάλλον πρέπει να καταλήξω στα helena.Το θέμα είναι μόνο τα aplle,αλλιώς θα τα είχα βάλει ήδη.Τα aplle τώρα είναι στο μέγεθος του euro.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 495404)
Κάπου σε έχασα!!! Πετάς 500 σαλιγκάρια την ημέρα??? :smt120:smt120:smt120 Πως τα μαζεύεις??

Εμένα μου πηρε 2 εβδομάδες (και 1-2 αγγούρια :D:D) για να βγάλω τα 200!!!

Πάρε μια χτένα με αραιά δόντια (για σγουρά μαλλιά),την κόβεις στη μέση(10cm) και την προσαρμόζεις σε ένα κοντάρι(ανάλογα με το βάθος του ενυδρείου)...και απλά χτενίζεις τον βυθό.Η άμμος περνάει από τα δόντια ενώ τα σαλιγκάρια όχι και έτσι τα συγκεντρώνεις σε ένα σημείο.Μαζεύεις με την απόχη,σαλιγκάρια και άμμο και μετά κοσκινίζεις.Η άμμος βγαίνει από τις τρύπες της απόχης ενώ τα σαλιγκάρια μένουν και εσύ ''μένεις παγωτό'' βλέποντας πόσα είναι(ειδικά τα μικρά).
Δεν κάνω πλάκα είναι πολύ αποτελεσματική μέθοδος και δεν έχει καμιά σχεση με αγγούρια και καρότα.;)

thanasisg 19-10-10 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 495470)
Πάρε μια χτένα με αραιά δόντια (για σγουρά μαλλιά),την κόβεις στη μέση(10cm) και την προσαρμόζεις σε ένα κοντάρι(ανάλογα με το βάθος του ενυδρείου)...και απλά χτενίζεις τον βυθό.Η άμμος περνάει από τα δόντια ενώ τα σαλιγκάρια όχι και έτσι τα συγκεντρώνεις σε ένα σημείο.Μαζεύεις με την απόχη,σαλιγκάρια και άμμο και μετά κοσκινίζεις.Η άμμος βγαίνει από τις τρύπες της απόχης ενώ τα σαλιγκάρια μένουν και εσύ ''μένεις παγωτό'' βλέποντας πόσα είναι(ειδικά τα μικρά).
Δεν κάνω πλάκα είναι πολύ αποτελεσματική μέθοδος και δεν έχει καμιά σχεση με αγγούρια και καρότα.;)

Ανεφάρμοστο στην περίπτωσή μου για τους εξής λόγους:
1. Φυτεμένο ενυδρείο.
2. Βυθός χαλίκι και όχι άμμος.
3. Έχω υπόστρωμα.
Οπότε αναγκαστικά η μόνη λύση ήταν είναι να ρίξω δόλωμα (βλέπε αγγούρι) και να ξεμυτήσουν για να τα βγάλω έξω μαζί με το αγγούρι!!!

Χαραμάδας 19-10-10 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasisg (Μήνυμα 495526)
Ανεφάρμοστο στην περίπτωσή μου για τους εξής λόγους:
1. Φυτεμένο ενυδρείο.
2. Βυθός χαλίκι και όχι άμμος.
3. Έχω υπόστρωμα.
Οπότε αναγκαστικά η μόνη λύση ήταν είναι να ρίξω δόλωμα (βλέπε αγγούρι) και να ξεμυτήσουν για να τα βγάλω έξω μαζί με το αγγούρι!!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:.... helena ;).

thanasisg 20-10-10 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 495690)
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:.... helena ;).

Λες?? Να βάλω helena :smt066 και να γίνει :smt071??

lion 20-10-10 09:21

Aν έχεις τα melanoides turbeculata φέρε μου μερικά

kingrim 20-10-10 09:23

λιον ειναι αυτα που κανουν καλο στις ριζες των φυτων?

αν ναι κρατα καμια 10ρια και για μενα

bokostas 20-10-10 10:36

Γιάννη και Λεωνίδα, έχω εγώ Melanoides tuberculata, όσα θέλετε.

Χαραμάδας 20-10-10 12:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 495810)
Aν έχεις τα melanoides turbeculata φέρε μου μερικά

Mη κάνεις το λάθος και βάλεις θα χτυπιέσαι.....zw....μετά 20 μέρες :smt084 είναι ανεξέλεγκτα.:smt120:smt120:smt120.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 495811)
λιον ειναι αυτα που κανουν καλο στις ριζες των φυτων?

αν ναι κρατα καμια 10ρια και για μενα

Το ίδιο και για σένα Ιωάννη....

delta66 20-10-10 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 495874)
Mη κάνεις το λάθος και βάλεις θα χτυπιέσαι.....

Αναλογα το ενυδρειο και την ισορροπια του.
Κανονικα μπορουν να συντελουν σε αυτην την ισορροπια.
Ο πολλαπλασιασμος τους σε ενοχλητικα επιπεδα μπορει να ειναι και προειδοποιηση

kingrim 20-10-10 13:08

christo κοψε την τροφη κατα 50% για καμια 20μερες να δεις αν θα γινουν πιο λιγα

lingistis 20-10-10 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 495888)
christo κοψε την τροφη κατα 50% για καμια 20μερες να δεις αν θα γινουν πιο λιγα

Γιατί… ψοφάνε??? :confused: Μήπως κρύβονται και εμείς νομίζουμε ότι περιορίζονται?

kingrim 20-10-10 13:29

οχι δεν ψοφανε απλα περιοριζουν την αναπαραγωγη τους οποτε εσυ αφαιρεις αυτα δεν γεννουν και μειωνεις τον αριθμο τους

Χαραμάδας 20-10-10 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 495888)
christo κοψε την τροφη κατα 50% για καμια 20μερες να δεις αν θα γινουν πιο λιγα

Γιαννάκη επειδή ξανάγραψες για την τροφή πιό πάνω,να σου πώ απλά,ότι το καλοκαίρι έλειψα τον Ιούλιο 20 μέρες (χωρίς καθόλου τροφή αφού οι ταίστρες ήρθαν στο τέλος του μήνα) και τον Αύγουστο 10 μέρες (με ελάχιστο τάισμα 2 φορές τη μέρα) και τα σαλιγκάρια δεν μειώθηκαν ούτε στο ελάχιστο.Αν βάλεις θα το μετανιώσεις.;).

delta66 20-10-10 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 495912)
Γιαννάκη επειδή ξανάγραψες για την τροφή πιό πάνω,να σου πώ απλά,ότι το καλοκαίρι έλειψα τον Ιούλιο 20 μέρες (χωρίς καθόλου τροφή αφού οι ταίστρες ήρθαν στο τέλος του μήνα) και τον Αύγουστο 10 μέρες (με ελάχιστο τάισμα 2 φορές τη μέρα) και τα σαλιγκάρια δεν μειώθηκαν ούτε στο ελάχιστο.Αν βάλεις θα το μετανιώσεις.;).

20 μερες χωρις φαι?
Τα ψαρια? μειωθηκε ο πλυθησμος τους?

Χαραμάδας 20-10-10 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 495919)
20 μερες χωρις φαι?
Τα ψαρια? μειωθηκε ο πλυθησμος τους?

Oι δίσκοι ήταν όπως τους άφησα,όπως και τα cory.Τώρα αν ψοφολόγησε κάποιο cardinal ή ροδόστομος, δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά,γιατί είναι πάρα πολλά.;).

delta66 20-10-10 14:41

οποτε μπορει να υπηρχε τροφη ;)

panos1972 20-10-10 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 495810)
Aν έχεις τα melanoides turbeculata φέρε μου μερικά


Και για μένα παιδιά!!!

kingrim 20-10-10 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christsos (Μήνυμα 495912)
Γιαννάκη επειδή ξανάγραψες για την τροφή πιό πάνω,να σου πώ απλά,ότι το καλοκαίρι έλειψα τον Ιούλιο 20 μέρες (χωρίς καθόλου τροφή αφού οι ταίστρες ήρθαν στο τέλος του μήνα) και τον Αύγουστο 10 μέρες (με ελάχιστο τάισμα 2 φορές τη μέρα) και τα σαλιγκάρια δεν μειώθηκαν ούτε στο ελάχιστο.Αν βάλεις θα το μετανιώσεις.;).


Βρε δεν γραφω οτι θα μειωθουν απο μονα τους...
Απλα αν εχεις 3000 σαλιγγαρια και ταιζεις πολυ αυτα λεμε τωρα θα γενουν 500 την μερα αν μειωσεις το φαγητο θα γενουν 200 την μερα.

Αν τωρα μαζι με την μειωση της τροφης εσυ αφερεις και 350 την μερα τοτε σε λιγο χρονο θα μειωσεις και το αρχικο 2000


Αυτα στα λεω γιατι για ενα διαστημα εβαζα καθε μερα μεσα στο ενυδρειο καροτο ή αγουρι ή μαρουλι για να τροφη για τα αππλε σναιλ και τις γαριδες και μεσα σε λιγο καιρο ειχα χιλιαδες σαλιγγαρια ενω μεχρι τοτε πολυ λιγα. μειωσα την τροφη σε 1 φορα στις 7 μερες αφαιρουσα και οσα εβλεπα και μεσα σε 15-20 μερες το ενυδρειο ειχε πολυ λιγα.


Δεν κοβω το κεφαλι μου οτι αυτο ειναι

Χαραμάδας 17-11-10 23:52

Επανέρχομαι στο Θέμα ένα μήνα μετά.
Λοιπόν πήρα απόφαση στις 21-10 και έβαλα μέσα 10 helena, και άλλα 10 στις 01-11.Εγινε δουλειά.Τα helena μείωσαν αρκετά τον αριθμό των παρασιτικών σαλιγκαριών (γέμισε ο τόπος κελύφη) και δεν πείραξαν καθόλου τα aplle snails.Εβαλα και μικρότερα aplle snails (στο μέγεθος κέρματος 20 λεπτών) και κανένα πρόβλημα.Πιστεύω ότι αργά αλλά σταθερά θα τα ''καθαρίσουν'' όλα.;).

kingrim 18-11-10 08:46

μπραβο ρε συ

απλα δες να μην ανεβουν οι σκληροτητες σε λιγο καιρο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02604 seconds with 10 queries