Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Βράχος που επιπλέει... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41222)

theodoros 12-06-10 19:21

Βράχος που επιπλέει...
 
Καλησπέρα σε όλους...
Πήρα σήμερα νεκρό βράχο και μετα απο καθάρισμα και σπάσιμο σε μικρά κομμάτια όπως τα ήθελα τα έβαλα στο ενυδρείο αλλά 3-4 απο αυτά επιπλέουν!!!
Τι μπορώ να κάνω???

madfdg 12-06-10 19:26

Γιαυτα που επιπλέουν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα κολλήσεις με εποξική ή με δεματικά καλωδίων πάνω σε άλλο βράχο.Προφανώς πρόκειται για πέτρωμα σαν την δική μας "ελαφρόπετρα":rolleyes:

theodoros 12-06-10 19:31

Δήλαδη αν τα αφίσω μέσα στο νερό δεν θα βαρύνουν και θα βουλιάξουν?
!!! δηλαδή δεν είναι βράχος???

in the pond 12-06-10 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 455875)
Γιαυτα που επιπλέουν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα κολλήσεις με εποξική ή με δεματικά καλωδίων πάνω σε άλλο βράχο.Προφανώς πρόκειται για πέτρωμα σαν την δική μας "ελαφρόπετρα":rolleyes:

Σίγουρα πρόκειται για πυριγενές πέτρωμα, κισήρης (ελαφρόπετρα, αν και υπάρχουν πολλές παραλλαγές αναλόγως των ορυκτών που περιέχει στη σύστασή της). Συναντάται σε ολόκληρο τον κόσμο. Πρόκειται για πετρώματα τα οποία έχουν σχηματιστεί μετά από ηφαιστιακή δραστηριότητα. Επιπλέει γιατί έχει μικρότερη πυκνότητα από τη σύσταση του νερού.

Ο "βράχος" είναι μια πολύ γεννική λέξη που συμπεριλαμβάνει εκατοντάδες είδη πετρωμάτων.

madfdg 12-06-10 19:40

Αν προέρχονται απο σπάσιμο μεγάλου κομματιου βραχου τότε είναι βράχος αλλα σύνθεσης σαν την δική μας "ελάφρόπετρα" όπως σου προανέφερα.Στην όψη και την αφή σαν βραχος δεν είναι?Τι άλλο να είναι?Δεν έχω συναντήσει παρόμοιο γεγονός αλλά δεν πιστευω να βουλιάξει αργότερα:rolleyes:

ΥΓ ο Βασίλης στο είπε και τεκμηριωμενα!

theodoros 12-06-10 19:41

Δεν επιπλέουν όμως όλα...
τα πιο πολλά βούλιαξαν... 3-4 έμειναν στιν επιφάνεια.
Απο 2 μεγάλα κομμάτια τα έσπασα σε 10 μικρά...

Σάν βραχος μοιάζει...
Βράχος εννοώ αυτόν που υπάρχει στους υφάλους

theodoros 13-06-10 11:36

4 Συνημμένο(α)
ορίστε και μερικές φώτο...
Είναι απο κινητό και δεν βγήκαν πολύ καλές...

fishme1 13-06-10 11:45

νεκρο κοραλι δεν ειναι αυτο ?

theodoros 13-06-10 11:59

Δέν ξέρω τι είναι...
Νεκρό βράχο μου είπε οτι μου έδωσε...
Αν μπορεί κάποιος να καταλάβει τι είναι ας μου πεί...

madfdg 13-06-10 13:26

O βράχος που αγοράζουμε πολλές φορές περιέχει και κομμάτια νεκρών κοραλιών.Για νεκρός βράχος που περιέχει τέτοια μου κάνει :rolleyes:

in the pond 14-06-10 08:36

Είναι πολύ περίεργο, τα συγκεκριμένα τμήματα του βράχου να επιπλέουν. Είναι όντως απολιθωμένος σκελετός κοραλίου και καμία απολύτως σχέση δεν έχει με την κισήρη που ήδη μιλήσαμε. Κάτι ανάλογο που διαθέτω εγώ, έχει αναγνωριστεί σαν ασβεστολιθικός ψαμμίτης.
Το μόνο που μπορεί να συνέβηκε στην περίπτωσή σου, είναι να περικλείουν αέρα εσσωτερικά.

theodoros 14-06-10 09:53

Στην αρχή αυτό νόμιζα και εγώ γιατι ένα απο τα μεγαλα κομμάτια που επέπλεε όταν το έσπασα σε μικρότερα μερικά βούλιαξαν...
Αλλά αν δείς στην πρώτη εικάνα υπάρχει και ένα πάρα πολύ μικρο κομμάτι το οποίο πόσο αερα μπορεί να έχει μέσα??

theodoros 17-06-10 09:44

Τελικά μετά απο 5 ημέρες μέσα στο νερό βούλιαξαν ολα τα κομμάτια...
Ευχαριστώ για την βοήθεια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01497 seconds with 10 queries