Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Λίγο πριν το φρεσκάρισμα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41132)

zipo 09-06-10 02:02

Λίγο πριν το φρεσκάρισμα!
 
3 Συνημμένο(α)
Αυτές είναι οι φωτογραφίες του ενυδρείου μετά από αρκετούς μήνες που τρέχει ουσιαστικά μόνο του.Εγώ απλά κάνω τις αλλαγές νερού,ρίχνω τροφή και γενικό λίπασμα όποτε θυμηθώ.Μάλλον τα σταθερά ποσοστά διοξειδίου έχουν αποτρέψει την εμφάνιση άλγης.

Μόλις βρω χρόνο να ασχοληθώ και να το περιποιηθώ θα κάνω μια αναλυτική παρουσίαση.Η Eleocharis βρίσκεται στα γλαστράκια μπόλικους μήνες,αφού την πήρα σε κακή κατάσταση και τελικά ζωντάνεψε.Θα φυτευτεί.Οι βαλισνέριες θα πάνε στην πίσω δεξιά γωνία.Θα κλαδευτούν όλα τα φυτά αρκετά.Αν υπάρχει κάποια πρόταση για εμφανισιακή βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη. ;) Η τελευταία από τις φωτογραφίες είναι προ τριμήνου (?).

ΥΓ.Εδώ υπάρχουν φωτογραφίες που δείχνουν πως ξεκίνησε το ενυδρείο. :smt120

Αλέξης6 09-06-10 02:16

Επιτέλους ρε αγόρι περιμέναμε πολύ καιρό αυτή την παρουσίαση...

Να σου πω απο τις 3 φωτογραφίες ποιά είναι η πιο πρόσφατη?

zipo 09-06-10 02:19

Η πρώτη και η δεύτερη είναι σημερινές.Η τρίτη είναι πιο παλιά. ;)

exelix 09-06-10 02:29

Μπράβο!:smt041

Πολύ καλή εξέλιξη είχε! Πάει για οργανωμένη ζούγκλα! Τα αρχάρια μάτια μου βλέπουν ότι αυτά που έχεις στα γλαστράκια θα το αναδείξουν ακόμα πιο πολύ και θα έβαζα κάτι να σπάει την πρασινίλα. Ίσως 2-3 κόκκινα φυτά, κανένα μικρό ξύλο ή πέτρες, άλλα με moss και άλλα σκέτα (βέβαια μετά από ένα κουρεματάκι μπορεί να φανεί και το μεγάλο σου ξύλο οπότε ίσως άκυρο αυτό!). Και κάτι κάνε με αυτό το τέρας δεξιά!

Άντε να μπει κάποια στιγμή η ζωή μου σε μία σειρά (δεν προβλέπεται άμεσα!) μήπως φτιάξω κι εγώ κάτι σε πράσινο!

bokostas 09-06-10 02:30

Bρε Δημήτρη, πιάσε ένα ψαλίδι και κούρευε αγόρι μου, κρίμα τόσο όμορφο ενυδρείο να το αφήνεις στην τύχη του και τόσο παραμελημένο.
Στην 3η φωτό είναι χάρμα και είναι αμαρτία να έχεις τέτοιο κουκλί και να μη βρίσκεις λίγο χρόνο να το περιποιηθείς, άντε, κλάδευε και
περιμένουμε παρουσίαση από το αποτέλεσμα, γιατί έτσι που φούντωσαν τα φυτά, μου θυμίζει τα ενυδρεία του repanas6.:D:D:D

zipo 09-06-10 02:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 454709)
κλάδευε και
περιμένουμε παρουσίαση από το αποτέλεσμα, γιατί έτσι που φούντωσαν τα φυτά, μου θυμίζει τα ενυδρεία του repanas6.:D:D:D

Η παρέα με έχει παρασύρει.Είναι φανερό νομίζω.Αλλά για να τον φτάσω θα πρέπει αύριο να το ξεστήσω και να το κάνω Μαλάουι.Την Κυριακή να το κάνω μόνο με ξύλα,μετά βιβάριουμ και πάει λέγοντας.:D

Πάντως η αλήθεια είναι ότι πρέπει να πάρω την τσάπα και το ψαλίδι και να το φρεσκάρω λίγο.

bokostas 09-06-10 03:11

:smt044 :smt044 :smt044 Δεν έχω ακούσει πιο πετυχημένη περιγραφή της "τρέλλας" που κουβαλάει ο Άλεξ, αν άλλαζε έτσι και τις γυναίκες... :D

Αλέξης6 09-06-10 03:34

Και επειδή εκτός από τρελός είμαι και βρυκόλαξ πρέπει να απαντήσω...


Αλλά για να τον φτάσω θα πρέπει αύριο να το ξεστήσω και να το κάνω Μαλάουι.(Τανγκανικα!! Μούλτι+τζουλίντο)

Την Κυριακή να το κάνω μόνο με ξύλα,(Σκαλάρια!!)

μετά βιβάριουμ(μπα δεν είμαι τόσο φαν.. άσε που είναι μεγάλο το ενυδρείο για κάτι τέτοιο...)

και πάει λέγοντας. (Γαριδάδικο moss-only)(υφάλμυρο με bumble-bee gobies & endlers αλλά Raven) κλπ κλπ κλπ κλπ :grin:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 454719)
:smt044 :smt044 :smt044 Δεν έχω ακούσει πιο πετυχημένη περιγραφή της "τρέλλας" που κουβαλάει ο Άλεξ, αν άλλαζε έτσι και τις γυναίκες... :D

Μα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λές αυτό...:D:D:D

Δεν είμαι σταθερός στις απόψεις μου εγώ??

Ζήτω τα ζωοτόκα!!! Η μάλλον οι μονομάχοι!!! Ε.. όχι όχι ζήτω τα cpd!!!

Μπα... ζήτω οι γαρίδες!!! Μπα ούτε.. Κιχλίδες μια ζωή!!! Εεε.. μην λέμε και υπερβολές..Ζήτω τα white cloud mountain!!! Εε τώρα που το ξανασκέφτομαι ξαναζήτω οι γαρίδες!!!........:smt120:smt120:smt120

bokostas 09-06-10 03:41

Πάλι καλά που το παραδέχεσαι, αφού δεν έχεις αφήσει ενυδρείο στην ησυχία του για πάνω από 2-3 βδομάδες.:):D

Αλέξης6 10-06-10 00:53

Δημήτρη πόσες φυαλίδες το λεπτό διοξείδιο έχεις?

zipo 10-06-10 00:55

Έχω 100 φυσαλίδες το λεπτό.Έχω και pH Controller.Αλέξανδρε,γιατί ρωτάς?Μπας και τη σκέφτεσαι τη φιάλη? :)

zipo 15-09-10 22:56

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 454709)
Bρε Δημήτρη, πιάσε ένα ψαλίδι και κούρευε αγόρι μου, κρίμα τόσο όμορφο ενυδρείο να το αφήνεις στην τύχη του και τόσο παραμελημένο.

Ανασύρω το θέμα γιατί το έβλεπα τώρα λόγω βαρεμάρας (εξεταστική) και με έπιασαν τα γέλια.

Λοιπόν,ΤΟ ΚΟΥΡΕΨΑ.Σας αρέσει? :grin::grin::grin:

Γιαννης Μ5 15-09-10 23:07

Ρε συ,του εδωσες και καταλαβε...Φαινονται τα καρουμπαλα...:D Αντε με το καλο και τα ψαρια.:)

zipo 15-09-10 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 481037)
Ρε συ,του εδωσες και καταλαβε...Φαινονται τα καρουμπαλα...:D Αντε με το καλο και τα ψαρια.:)

Τα πήρα λίγο παραπάνω ε?Να μειώσω τα λιπάσματα τώρα?Τα ψάρια τα έχω ήδη,αλλά δεν πρόλαβα να βγάλω φωτογραφίες.

bokostas 15-09-10 23:54

Αηδία τό έκανες Δημήτρη, πέρασες κι εσύ στην "σκοτεινή πλευρά", αν αφρίσουν τα κοτρώνια σου, μην τρομάξεις,
θα είναι από το οξυζενέ που έριξα στο μπόλι που σου έδωσα το απόγευμα, δαιμονισμένε, γι αυτό σε γαύγιζε ο Μπούφυ.:D

zipo 16-09-10 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 481060)
Αηδία τό έκανες Δημήτρη, πέρασες κι εσύ στην "σκοτεινή πλευρά", αν αφρίσουν τα κοτρώνια σου, μην τρομάξεις,
θα είναι από το οξυζενέ που έριξα στο μπόλι που σου έδωσα το απόγευμα, δαιμονισμένε, γι αυτό σε γαύγιζε ο Μπούφυ.:D

:smt082:smt082:smt082

Ελπίζω να μη ρίξατε το νερό από τα γκάπι μέσα στο ενυδρείο.Ο μπούφης με γαύγιζε γιατί είναι εκπαιδευμένος να προστατεύει τα ενυδρεία!

Prokroustis 16-09-10 00:09

Ο Μπούφυ κάτι ξέρει, τον έκοψα εγώ, οπότε δώσε μου τα τεστ σου αλλιώς τα demasoni θα ναι το επόμενο γεύμα του...

zipo 16-09-10 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Prokroustis (Μήνυμα 481066)
Ο Μπούφυ κάτι ξέρει, τον έκοψα εγώ, οπότε δώσε μου τα τεστ σου αλλιώς τα demasoni θα ναι το επόμενο γεύμα του...

Τί λες ρε?Να πας τα παίξεις στα χαρτιά αύριο?Δε σου δίνω τίποτα.:smt016

Αλέξης6 16-09-10 01:22

Χα χα χα αυτό θα πει κούρεμα!!

Εύγε Δημήτρη!!

Θα σε ακολουθήσουν και άλλοι συντόμως.... προς Αφρική...

:smt041:smt041:smt041

zipo 16-09-10 08:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 (Μήνυμα 481073)
Θα σε ακολουθήσουν και άλλοι συντόμως.... προς Αφρική...

Κάτι έχει πάρει το αυτί μου. ;)

Κλεόβουλος 16-09-10 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 481031)
Ανασύρω το θέμα γιατί το έβλεπα τώρα λόγω βαρεμάρας (εξεταστική) και με έπιασαν τα γέλια.

Λοιπόν,ΤΟ ΚΟΥΡΕΨΑ.Σας αρέσει? :grin::grin::grin:

Επιτέλους αρχίζεις να μπαίνεις στο σωστό δρόμο :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02132 seconds with 10 queries