Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Ενυδρείο με "άρωμα Τανγκανίκα" (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40338)

Κλεόβουλος 12-05-10 08:31

Ενυδρείο με "άρωμα Τανγκανίκα"
 
Χθές το απόγευμα είχα λίγο ελεύθερο χρόνο και είπα να στήσω επιτέλους ένα "αρωματικό" μικρό Ταγκανικάνικο.:)

Πληροφορίες:
Διαστάσεις: 60 μήκος χ 50 βάθος χ 40 ύψος
Όγκος : 120 λίτρα εκ των οποίων τα 40~ λίτρα είναι φίλτρο πλάτης
Φυτά : 3 ρίζες Crinum Thaianum
Ψάρια : 6-7 μικρά Neolamprologus Leleupi "Karilani" (4,5-5 μηνών) προς το παρόν και περιμένω ένα ζευγαράκι Julidochromis regani (απο τον Ζ.Χ.-ακούς βρε?)
Διακοσμητικά υλικά : Πέτρες βασάλτη και δενδρόπετρες, χαλαζιακή άμμος χύμα και Hagen, 4 κιλά Tropical marine sand.
Φόντο : Πράσινο πλέξι γκλας
Φωτισμός : Λάμπες φθορισμού λευκές
Διάρκεια φωτισμού : 7-8 ώρες
Φιλτράρισμα : Φίλτρο πλάτης 40 λίτρων με σφουγγάρια και 10 λίτρα substrat+siporax, με κυκλοφορητή eheim compact 300 λίτρα/ώρα
Θερμοστάτης : Jagger 100 w
Παράμετροι
Ph : 8,2
Gh : 15
Kh : 14
NH3/NH4 : 0
NO2 : 0
NO3 : 5
Θερμοκρασία : 26 οC

Για τις ευπρόσδεκτες παρατηρήσεις σας,περιμένετε λίγο μέχρι να βάλω καμμιά φωτογραφία:D

in the pond 12-05-10 08:56

Αναρωτιέμαι τι άρωμα θα έχει...:rolleyes:

Tolis 12-05-10 10:57

Να υποθεσω οτι τα leleupi ειναι προσωρινα?

Κλεόβουλος 12-05-10 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 445379)
Να υποθεσω οτι τα leleupi ειναι προσωρινα?

Εξαρτάται πόσο θα ορίσουμε το προσωρινό:D
αν σε 5 μήνες έγιναν 1,5 πόντο τότε είναι λίγο πιο μακροπρόθεσμο:)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 445342)
Αναρωτιέμαι τι άρωμα θα έχει...:rolleyes:

Δεν μπορώ να το περιγράψω.Θα σου στείλω ένα μπουκαλάκι:smt044

Κλεόβουλος 12-05-10 22:04

9 Συνημμένο(α)
Να και μερικές φωτογραφίες (λυπάμαι για την ποιότητα που σίγουρα αδικεί το ενυδρειάκι μου :Dαλλά δεν το κατέχω το άθλημα)
Βαράτε:)

lingistis 12-05-10 22:38

Κλεόβουλε δεν μου κάθετε καλά στο μάτι η σύνθεση με τις πέτρες... νομίζω ότι θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα με ενός είδους πέτρας...

Τα ψαράκια βλέπω ρίξαν μπόι :D

panos1972 12-05-10 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 445591)
Να και μερικές φωτογραφίες (λυπάμαι για την ποιότητα που σίγουρα αδικεί το ενυδρειάκι μου :Dαλλά δεν το κατέχω το άθλημα)
Βαράτε:)

Ρίχνω!

Εφόσον χρησιμοποιούσα 2 ή περισσότερα είδη πέτρας θα τα ανακάτευα μεταξύ τους και δεν θα έκανα δύο ξεχωριστές στίβες, για να δώσω μεγαλύτερη οπτική ομοιογένεια...
Μάλλον θα απέφευγα τις εντελώς τετραγωνισμένες πέτρες. (Υπάρχει στοκ βαλσάτη εάν θέλεις)

Από λειτουργικής άποψης πάντως μια χαρά τα βλέπω τα ψαράκια σου...
Μια χαρά παιδικός σταθμός είναι!!!

Και η ώρα της εκδίκησης!!!! χεχεχεχε!!! Το φόντο (ξέρω δεν αλλάζει) θέλει.... κάτι, τελος πάντων!

theodor72 12-05-10 23:25

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, με πρόλαβε το βαρύ πυροβολικό (βλέπε Πάνος) :grin:
Αυτά τα ψαράκια είναι η αδυναμία μου! Είχα κάποτε ένα ζευγαράκι άλλα είχα και βαθιά μεσάνυχτα! Αν ποτέ πάω προς Αφρική (λέμε τώρα) θα είναι μέσα στις επιλογές μου...

Αλέξης6 12-05-10 23:39

Πανέμορφα είναι τα ψαράκια...

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω για τις πέτρες..

οι δεξιά μου άρεσαν περισσότερο!!

Alex_Salonica 12-05-10 23:42

Το πες και το κανες τελικά ε;
Πολύ όμορφο Κλεόβουλε, μου άρεσε

άντε τώρα να πέρνει σειρά και το γαριδοενυδρείο :D

bokostas 13-05-10 07:58

Τα ψαράκια καταπληκτικά. Εμένα μου αρέσει και το φόντο, δίνει μια γλύκα.
Και οι πέτρες είναι όμορφες, αν και θα τις προτιμούσα ίσως ανακατεμένες.
Αμάν, συμφώνησα με τον Πάνο!!! έναν εξορκιστή, γρήγορα.:D

Κλεόβουλος 13-05-10 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 445604)
Ρίχνω!

Εφόσον χρησιμοποιούσα 2 ή περισσότερα είδη πέτρας θα τα ανακάτευα μεταξύ τους και δεν θα έκανα δύο ξεχωριστές στίβες, για να δώσω μεγαλύτερη οπτική ομοιογένεια...
Μάλλον θα απέφευγα τις εντελώς τετραγωνισμένες πέτρες. (Υπάρχει στοκ βαλσάτη εάν θέλεις)

Από λειτουργικής άποψης πάντως μια χαρά τα βλέπω τα ψαράκια σου...
Μια χαρά παιδικός σταθμός είναι!!!

Και η ώρα της εκδίκησης!!!! χεχεχεχε!!! Το φόντο (ξέρω δεν αλλάζει) θέλει.... κάτι, τελος πάντων!

Πανούλη βαράς τον φίλο σου?:(
Θέλω το στοκ σου.Οι πέτρες μπήκαν με βάση το δικό μου απόθεμα:(
Το αναγκαίο είναι να υπάρχουν πολλές φωλιές και δεν ήθελα να βάλω φεγγαρόπετρες.
Το φόντο αλλάζει, αλλά θα γίνει καλύτερο χάνοντας τη γυαλάδα και αποκτώντας άλγη.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 445610)
Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, με πρόλαβε το βαρύ πυροβολικό (βλέπε Πάνος) :grin:
Αυτά τα ψαράκια είναι η αδυναμία μου! Είχα κάποτε ένα ζευγαράκι άλλα είχα και βαθιά μεσάνυχτα! Αν ποτέ πάω προς Αφρική (λέμε τώρα) θα είναι μέσα στις επιλογές μου...

Θοδωρή είναι και δική μου αδυναμία.Επειδή δεν τα βλέπω συχνά στο εμπόριο προσπαθώ να μοιράσω μικρά για να διαδοθούν.
Όταν το αποφασίσεις έχω και για σένα:)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από repanas6 (Μήνυμα 445618)
Πανέμορφα είναι τα ψαράκια...

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω για τις πέτρες..

οι δεξιά μου άρεσαν περισσότερο!!

Και μένα μ' αρέσουν οι δενδρόπετρες αλλά μ' αυτές δυσκολεύομαι να φτιάξω τις φωλιές που χρειάζομαι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 445620)
Το πες και το κανες τελικά ε;
Πολύ όμορφο Κλεόβουλε, μου άρεσε

άντε τώρα να πέρνει σειρά και το γαριδοενυδρείο :D

'Αλεξ η συνέχεια απο Σεπτέμβριο,τώρα τρέχω με τη δουλειά (γι αυτό λείπω κι απο τις τελευταίες συναντήσεις)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 445646)
Τα ψαράκια καταπληκτικά. Εμένα μου αρέσει και το φόντο, δίνει μια γλύκα.
Και οι πέτρες είναι όμορφες, αν και θα τις προτιμούσα ίσως ανακατεμένες.
Αμάν, συμφώνησα με τον Πάνο!!! έναν εξορκιστή, γρήγορα.:D

Δεν συμφωνείτε και σε τίποτα σωστό.Άκου ανακατεμένες!
Ανακατώστρες:D

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια(όσοι είπαν "κακά" θα τιμωρηθούνzw).
Τα μικρά θα διαμένουν σ' αυτό το ενυδρείο μέχρι να πάρουν "μπόι" (μεγαλώνουν πολύ αργά όπως είπα)για να είναι σε θέση να δοθούν για υιοθεσία και θα αντικαθίστανται με επόμενη γενιά.

in the pond 13-05-10 09:15

Προσωπικά, το φόντο που επέλεξες μου αρέσει, γιατί σε παραπέμπει στα βάθη μιας λίμνης.;)
Οι σκουρόχρωμες και μαύρες πέτρες με ξενίζουν, όταν μιλάω για τις μεγάλες Αφρικανικές λίμνες. Προτιμάω κάτι σε πιο γήινες ανοικτόχρωμες αποχρώσεις.
Επίσης, μου αρέσει η ανομοιογένεια στα σχήματα και τα μεγέθη των πετρών. Πάντα έτσι τοποθετημένες ώστε να χαρίζουν πολλές χαραμάδες για κρυψώνες.

Κλεόβουλος 13-05-10 10:35

Σ' ευχαριστώ Βασίλη!
Έχει σημασία πάντως,για όσους ασχοληθούν μ' αυτά τα ψαράκια,ο βυθός να είναι ανοιχτόχρωμος γιατί έτσι κρατάνε φωτεινά τα χρώματα τους.Σε σκούρο βυθό,σκουραίνουν κι αυτά.

panos1972 13-05-10 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 445657)
Πανούλη βαράς τον φίλο σου?:(
Θέλω το στοκ σου.Οι πέτρες μπήκαν με βάση το δικό μου απόθεμα:(
Το αναγκαίο είναι να υπάρχουν πολλές φωλιές και δεν ήθελα να βάλω φεγγαρόπετρες.
Το φόντο αλλάζει, αλλά θα γίνει καλύτερο χάνοντας τη γυαλάδα και αποκτώντας άλγη.

Βαράω το φίλο μου; Ποτέ δάσκαλε!!!!
Εσύ είπες "Βαράτε" όμως!

Θέλεις να στις φέρω να διαλέξεις; (μόνο για σένα! ) Θέλεις να έρθεις εσύ; Ότι αγαπάς!
Να σου φέρω και 2 φεγγαρόπετρες (όχι και πολύ σόι) να υπάρχουν και αυτές;
Θέλεις και μπόλι από άλγη;:D:D:D

Κλεόβουλος 13-05-10 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos1972 (Μήνυμα 445710)
Βαράω το φίλο μου; Ποτέ δάσκαλε!!!!
Εσύ είπες "Βαράτε" όμως!
Μου ξέφυγε...ήθελα να πω εκθειάστε:smt044
Θέλεις να στις φέρω να διαλέξεις; (μόνο για σένα! ) Με συγκινείς πάλι.Όποτε κι αν σε βολέψει,δεν βιαζόμαστε.Θέλεις να έρθεις εσύ; Ότι αγαπάς!
Να σου φέρω και 2 φεγγαρόπετρες (όχι και πολύ σόι) να υπάρχουν και αυτές;Κράτα τες,δεν ξέρεις τι σε περιμένει:D
Θέλεις και μπόλι από άλγη;:D:D:D

Δώστην στον Κώστα,κάπου θα την βολέψει:)

in the pond 13-05-10 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 445707)
Σ' ευχαριστώ Βασίλη!
Έχει σημασία πάντως,για όσους ασχοληθούν μ' αυτά τα ψαράκια,ο βυθός να είναι ανοιχτόχρωμος γιατί έτσι κρατάνε φωτεινά τα χρώματα τους.Σε σκούρο βυθό,σκουραίνουν κι αυτά.

Ε, γιατί τόρε βρε Κλεόβουλε μου το έκανες φέρετρο?:confused:
Άνοιξε το χρώμα...θα αναδείξει τα ψάρια σου!;)

nikosm1 13-05-10 13:02

Κλεόβουλε καλή η ιδέα σου να μεγαλώσεις τα μικρά σου σε "αρωματισμένο" περιβάλλον. Επειδή όμως οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι μικρές εξέτασε το ενδεχόμενο δημιουργήσεις κάτι σαν τομή της όχθης της λίμνης (το κουβεντιάζαμε εξ άλλου για κάποιο άλλο ενυδρείο;)). Μπορείς να αρχίσεις με τις ξυλόπετρες (έχω πάρα πολλές να σου δώσω) που θα είναι η όχθη στην μία άκρη του ενυδρείου και σε ύψος τα 2/3 του ύψους του ενυδρείου και οι υπόλοιπες πέτρες θα κατακρημνίζονται στην πλαγιά και θα κάνουν και τις απαραίτητες σπηλιές.

Κλεόβουλος 13-05-10 13:41

Νικόλα το όλο "πρότζεκτ" ήταν αποτέλεσμα ενός απογεύματος,χωρίς πολύ μελέτη και με ότι υλικά μου βρίσκονταν.Έτσι κι αλλιώς είναι "κατάλυμα προσωρινής διαμονής", αλλά το αποτέλεσμα εμένα μ' άρεσε και είπα να σας το δείξω:D
Η κουβέντα για το άλλο ενυδρείο ;) πρέπει να πάρει σάρκα και οστά(εεεε, πέτρες και άμμο ήθελα να πω)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,25231 seconds with 10 queries