Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΘΕΝΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37285)

gkrokidis 27-01-10 13:58

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΘΕΝΑ
 
ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΦΙΛΟΙ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ.ΕΙΜΕ ΝΕΟΣ ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ.ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΠΣΑ ΜΙΚΡΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΗΛΘΑΝ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΩ.ΕΙΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ;ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΑΠΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;:confused: ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΕΧΕΙ 2 ΦΥΤΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΕ ΣΑΝ ΕΛΑΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΑ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΛΑΤΙΑ.ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΝ ΓΚΑΠΙ ΕΙΝΕ 6 ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΕΙΧΩ ΚΑΙ 2 ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΙΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΕ ΑΠΛΟΣ ΕΙΝΕ ΣΕ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΚΑΛΑΧΕΡ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΓΙΩΡΓΟΣ

thanasis76 27-01-10 14:04

τα σαλιγκαρια θα ηταν μεσα στα φυτα λογικα!!!!
για το γκαπι που φουσκωνει αν θελεις μπορεις να το βαλεις σε γεννηστρα η το αφηνεις και οσα ψαρακια ειναι τυχερα θα ζησουν....
τους καρχαριες πρεπει να τους βγαλεις γιατι σε 60 λιτρα δεν μπορεις κατι αλλο εκτος απο τα γκαπι....
αν θελεις να σου πουμε περισσοτερα βαλε μας να δουμε φωτο...

gkrokidis 27-01-10 14:14

ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΦΩΤΟ.ΤΑ ΚΑΡΧΑΡΙΑΚΙΑ ΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΖΟΥΣΑΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΓΚΑΜΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ ΔΕΝ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΟΥΤΕ ΕΝΩΧΛΟΥΝ ΤΑ ΓΚΑΠΙ.ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΕΑ.ΑΝ ΕΧΩ ΓΕΝΑ ΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΞΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΨΑΡΑΚΙΑ;ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΩΛΕΙ ΕΙΝΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΓΚΑΠΙ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΚΑΤΑ ΠΟΔΑΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΝΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΕΝΩΧΛΕΙΤΕ

aaaooll 27-01-10 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkrokidis (Μήνυμα 409949)
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ

!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkrokidis (Μήνυμα 409949)
ΑΝ ΕΧΩ ΓΕΝΑ ΛΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΗΡΑΞΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΨΑΡΑΚΙΑ;

99,9% μην πω 100%

πρεπει να τα βγαλεις απο μεσα. μπορεις να τα γυρισεις και στο πετ σοπ... δωσε μας λιγες παραπανω πληροφοριες...

μετρησεις εχεις? αν οχι πρεπει να παρεις τεστ (ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3) και να κανεις για να δουμε αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου...

οσο για τα σαλιγκαρια ειναι μερος του βιοτοπου...

gkrokidis 27-01-10 14:21

ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΕΙΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;:confused: ΕΙΝΕ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ.ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΚΟΥΠΑ ΒΥΘΟΥ ΤΗΣ ΣΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΙΟΥ.ΚΑΝΩ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΤΑΚΤΙΚΑ;

bokostas 27-01-10 16:06

Καλώς ήρθες φίλε.
Τα σαλιγκαράκια δεν χρειάζεται να τα βγάλεις, αν δεν σου τρώνε τα φυτά και δεν σε ενοχλούν αισθητικά, άστα μέσα, είναι ακίνδυνα.
Πρέπει να κάνεις τακτικές αλλαγές νερού, κάθε εβδομάδα, να αλλάζεις το 30% περίπου, ωφελεί πολύ και τα ψαράκια σου και τα φυτά.

almost 27-01-10 19:22

Και με μικρά γράμματα (τα ΜΕΓΑΛΑ τα χρησιμοποιούμε για να φωνάζουμε) ;)

gkrokidis 27-01-10 19:29

Νεος βλεπεις:):):).Τωρα που το ξερω θα γραφω σε μικρα:):):):)

almost 27-01-10 19:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkrokidis (Μήνυμα 410056)
Νεος βλεπεις:):):).Τωρα που το ξερω θα γραφω σε μικρα:):):):)

:smt023

gkrokidis 27-01-10 19:37

Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηεια:)

thanasis76 27-01-10 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gkrokidis (Μήνυμα 410065)
Ευχαριστω για την πολυτιμη βοηεια:)

τα καρχαριακια βγαλε τα!!!! σε λιγο θα εχεις προβληματα....
αν θελουν θα σου πουν και αλλα παιδια που μας ελεγαν αφου δεν εχω προβληματα γιατι να τα βγαλω και μετα απο λιγο καιρο αριχσαν οι θανατοι...
τα καρχαριακια ειναι ψαρια που θελουν μεγαλα ενυδρεια, με τιποτα 60 λιτρα....:smt009:smt009

Πάνος 27-01-10 20:22

καλως ηρθεςκαι απο μενα!!!!:p
οπως σου ειπαν βγαζεις τα καρχαριακια γιατι συντομα θα εχεις προβλημα και αφηνεις τα γκαπυ να θριαμβευσουν!
τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων θα σε βοηθησουν πολυ τωρα στην αρχη να κατανοησεις ορισμενα πραγματα...
και ολο το υπολοιπο φορουμ επισης στα χερια σου...;)

gkrokidis 27-01-10 21:03

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμεσ συμβουλες το συντομοτερο θα παρω αλλο ενα ενυδριο για τα γατοπσαρα μου και μονο.Συνχαριτηρια για την πολυτιμη δουλεια που κανετε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01557 seconds with 10 queries