Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Ανατολής-Δύσης (Τέλειο!!!) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37134)

sfk 22-01-10 09:39

DIY Ανατολής-Δύσης (Τέλειο!!!)
 
Επιτέλους!!!
Μετά από μήνες αναζήτησης κατάφερα να βρω και να κατασκευάσω (σε prototype) το σύστημα που εξομοιώνει Ανατολή Δυση για λαμπες φθορίου.
Το κύκλωμα εχει ως "καρδιά" ένα PIC και ελάχιστα εξαρτήματα, μικρού συνολικά κόστους. Η μεταβολή τάσης (0-10 και 10-0Volt) είναι ομαλή, όχι όπως γίνεται με σχέδια που χρησιμοποιούν φόρτιση-εκφόρτιση πυκνωτή.

Αυτα είναι τα θετικά του.
Στα αρνητικα του είναι, η γνώση προγραμματισμου του PIC με τον καταλληλλο PICProgrammer/icprog software, και η κατασκευη πλακετας χαλκου, γεγονος που για ενα μεσο χομπίστα είναι λιγακι δυσκολα.

Στελνω μια προχειρη εικόνα του σχεδίου, το οποιο συνεχως βελτιώνω, και μολις καταλήξω σάυτο που θελω, θαχετε και την εικόνα της πλακετας(φυσικα θα ανεβασω και τα .sch, .pcb απο το Eagle)

***
y.g. α.δεν ειμαι εγω ο εφευρετης. Απλως εκανα μετατροπες και προσαρμογες σε υπαρχον σχεδιο.
β. περισσοτερες λεπτομερειες-βελτιωσεις σε λιγες μερες

kanarini 22-01-10 13:07

μπραβο σου φιλε.

Πάνος 22-01-10 13:13

πω πω...εχω την εκφραση της αγελαδας που κοιταει το τρενο....:smt120
κινεζικα για μενα....ειμαι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετος με αυτα....τι κοστος υλοποιησης εχει?

kokos125 22-01-10 13:20

Καλημερα.Κατ αρχας συγχαρητηρια.Υπαρχει περιπτωση να φτιαχτει απο εναν απλο ανθρωπο χωρις ειδικες γνωσεις και χωρις εξειδικευση?

kingrim 22-01-10 13:33

η κατασκευή χάλκινης πλακέτας εάν κάποιος σου δώσει τις κατάλληλες οδηγίες είναι εύκολη (από τα πρώτα μαθήματα στης σχολικές μας εργασίες 1λυκειου ο προγραμματισμός είναι κομματάκι ποιο δύσκολος και εγώ δεν το κατέχω για να βοηθήσω)

αλλά πιστεύω πως το κόστος αγοράς programmer και software μονό για να κάνει ένας χοπμιστας αυτό το κύκλωμα αυτό είναι το απαγορευτικό χωρίς να ξέρω τιμές τα λέω αυτά μπορεί να έχω πέσει τέλειος έξω

sfk 22-01-10 16:43

Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα αναλογα συστηματα (Kanarini, κανουν και για πουλια που θελουμε να ζευγαρωσουν για να προσομοιωσουμε την Ανοιξη!!!) με τεραστιο κοστος 200-300 ευρω.
Ενα PIC κοστιζει 4 ευρω, ολα τα αλλα υλικα(LM, ρελε, πυκνωτακια, αντιστασεις οχι πανω απο 20Ε συνολικα)
Χρονοδιακοπτη βρηκα αναλογικο(με φετες) με 3Ε
Τι να σας πω ρε παιδια. Πρεπει ναχεις ασχοληθει καμποσο με το σπορ των ηλεκτρονικων. Ο προγραμματιστης που εχω ειναι DIY, αν και υπαρχουν και ετοιμοι(γοολε: PIC Programmer). To software ειναι το icprog, αναζητηστε το και κατεβαστε το, δωρεαν ειναι. Για τους περισσοτερους η δυσκολια ειναι στην πλακετα. Εγω αυτο που μπορω να κανω ειναι να σας τη σχεδιασω με το Eagle και να την ανεβασω οπως ειπα. Το τυπωμα δικο σας και το μονταρισμα των υλικων.

y.g.το συνολικο κοστος 20Ε αναφερεται μονο στο ρυθμιστη-εξομοιωτη. Προχθες πηρα ενα ballast ρυθμιζομενο 50 Ε!!

kwstas_original 22-01-10 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 407968)
πω πω...εχω την εκφραση της αγελαδας που κοιταει το τρενο....

:smt044:smt044:smt044:smt044...σε καλο σου με παιθανες:D:D:D

μπορει να φτιαχτει καποιο απλοικο σχεδιακι να το καταλαβαινει ο μεσος (ισως και κατω του μεσου..)ανθρωπος?:rolleyes:

halvas69 22-01-10 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 408108)
:smt044:smt044:smt044:smt044...σε καλο σου με παιθανες:D:D:D

μπορει να φτιαχτει καποιο απλοικο σχεδιακι να το καταλαβαινει ο μεσος (ισως και κατω του μεσου..)ανθρωπος?:rolleyes:

Αμέ σε τι μορφή το θες ;

Σε φωτογραφία εδώ : http://img.wallpaperstock.net:81/tra...6_1280x960.jpg


Και εδώ σε βίντεο :

BORKED

thanasisg 22-01-10 23:50

'Ενσταση!!! Στην φωτό η αγελάδα δεν κοιτάει το τραίνο!!!!

halvas69 23-01-10 01:03

Ναι, αλλά τι βλέμα !!!!!

chris z3 23-01-10 01:59

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
παει το θεμα!!!!
αυτη η αγελαδα......αυτο το βλεμα......

sfk 23-01-10 17:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris z3 (Μήνυμα 408283)
χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
παει το θεμα!!!!
αυτη η αγελαδα......αυτο το βλεμα......

Εγω παντως το συνεχιζω με βελτιωσεις, δεν καταλαβαινω 'αγελαδιστικα".
Στο συνημμενο, εβαλα επιπλεον ρελε για να αποφυγω το 2ο χρονοδιακοπτη.
Ετσι με ενα χρονοδιακοπτη+ το εν λογω κυκλωμα, θαχουμε ΟΝ/OFF σε λαμπες, αεραντλια(νυκτος) και Ανατολη/Δυση!

kanarini 23-01-10 22:49

Αυτο που εχω στα πουλια το ειχα παρει 250 πριν 3 χρονια και δεν το βρισκεις και ευκολα στην Ελλαδα.
Εαν επιαναν τα χερια μου θα εφτιαχνα και ενα για το ενυδρειο μου και παλι χιλια μπραβο.

bagelakis 27-01-10 13:47

Μπραβο σου φαινετε παρα πολυ καλο ειναι για λαμπες Τ5 ή Τ8?

kaz3 27-01-10 14:32

μπορείς να βάλεις ενα βίντεο να δούμε πως δουλεύει ?

sfk 27-01-10 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kaz3 (Μήνυμα 409958)
μπορείς να βάλεις ενα βίντεο να δούμε πως δουλεύει ?

Το συγκεκριμενο ρυθμιστικο ειναι ενα κυκλωμα που μεταβαλλει την ταση απο 0 εως 10 βολτ και αντιστροφα απο 10 εως 0 βολτ μεσα σε χρονο μισης ωρας(μπορει να γινει και εως 1 ωρα ευκολα)
Κανει για οποιαδηποτε λάμπα Τ5/8, ακομα και για LED.
Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να το συνδεσουμε πανω σε ενα Dimmable Ballast(για λαμπες φθοριου) ή να το συνδεσουμε στην εισοδο ενος τρανζιστορ(για led).
Μονο που εχω λιγο ελευθερο χρονο. Ο σχεδιασμος της πλακετας θα παρει καμποσο. Αυτο που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης ειναι ενα κυκλωμα με εξαρτηματα "στον αερα" και ειδα οτι σε ψηφιακο βολτομετρο ρυθμιζει την ταση πολυ καλα(γραμμικα χωρις αποτομες μεταβολες). Χωριστα δοκιμασα και το ballast και ειδα οτι ρυθμιζει. Αρα πριν σας παρουσιασω τα πειραματα ειπα να τελειοποιησω το ολο συστημα και μετα.

Panagiotis07 27-01-10 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sfk (Μήνυμα 409975)
Το συγκεκριμενο ρυθμιστικο ειναι ενα κυκλωμα που μεταβαλλει την ταση απο 0 εως 10 βολτ και αντιστροφα απο 10 εως 0 βολτ μεσα σε χρονο μισης ωρας(μπορει να γινει και εως 1 ωρα ευκολα)
Κανει για οποιαδηποτε λάμπα Τ5/8, ακομα και για LED.
Αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να το συνδεσουμε πανω σε ενα Dimmable Ballast(για λαμπες φθοριου) ή να το συνδεσουμε στην εισοδο ενος τρανζιστορ(για led).
Μονο που εχω λιγο ελευθερο χρονο. Ο σχεδιασμος της πλακετας θα παρει καμποσο. Αυτο που εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης ειναι ενα κυκλωμα με εξαρτηματα "στον αερα" και ειδα οτι σε ψηφιακο βολτομετρο ρυθμιζει την ταση πολυ καλα(γραμμικα χωρις αποτομες μεταβολες). Χωριστα δοκιμασα και το ballast και ειδα οτι ρυθμιζει. Αρα πριν σας παρουσιασω τα πειραματα ειπα να τελειοποιησω το ολο συστημα και μετα.

Sorry για το λιγο offtopic αλλά φαίνεσαι πολύ καλός γνώστης του θέματος και επειδή δεν έχω ιδέα πως να φτιάξω αυτό το κύκλωμα,ξέρεις αν όλα τα συστήματα ανατολής/δυσης(π.χ.aqualight,profilux) κάνουν για τρανζιστορ για led?

sfk 01-02-10 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis07 (Μήνυμα 409999)
Sorry για το λιγο offtopic αλλά φαίνεσαι πολύ καλός γνώστης του θέματος και επειδή δεν έχω ιδέα πως να φτιάξω αυτό το κύκλωμα,ξέρεις αν όλα τα συστήματα ανατολής/δυσης(π.χ.aqualight,profilux) κάνουν για τρανζιστορ για led?

Τα συστηματα που λες δεν τα ξερω. Γενικα παντως μπορω να πω οτι αν εχεις λιγες γνωσεις μπορεις να τα "πειραξεις", να τραβηξεις παραλληλα απο καποια τους επαφη και να συνδεσεις ρελε ή τρανζιστορ που θα οδηγησει τα λεντ.
Δε σου το συνιστω ομως. Αν θες κατι ετοιμο ψαξε στο ιντερνετ και θα το βρεις. Πιο ευκολο θαναι να το παραγγειλεις εστω κ απο την ακρη του κοσμου.

** Τελικο σχεδιο και ΔΟΥΛΕΥΕΙ.
Λιγο χρονο θελω να φτιαξω και την πλακετα

chemical mac 01-02-10 14:27

Κοστολόγιααααααααααααα

sfk 09-02-10 19:24

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37749


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01908 seconds with 10 queries