Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   nitrate NO3 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36968)

christrd 16-01-10 18:52

nitrate NO3
 
παιδια καλησπερα,ξερει κανεις καποιο υλικο που να αποροφαει τα nitrate,θα ηθελα να το εχετε δοκιμασει γιατι εχω παρει διαφορα!

Γιώργος Κ 16-01-10 18:55

Με τις αλλαγες νερου ... ειναι η καλητερη λυση!
Βεβαια και τα φυτα το "τρωνε" ;)

christrd 16-01-10 19:05

αλαγες νερου κανω συνεχεια,φυτα εχω αρκετα αλλα τιποτα,εχω βεβαια 43 ψαρια μεσα απο τα οποια τα 30 ειναι μικρα πχ(cardinal tetra)μεσα εχω βαλει και το nitrate spong τις kent.

Rigel 16-01-10 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christrd (Μήνυμα 405933)
αλαγες νερου κανω συνεχεια,φυτα εχω αρκετα αλλα τιποτα,εχω βεβαια 43 ψαρια μεσα απο τα οποια τα 30 ειναι μικρα πχ(cardinal tetra)μεσα εχω βαλει και το nitrate spong τις kent.

Σε ποσα λιτρα τα εχεις ολα αυτα?αν ειναι λιγα,λογικο ειναι τα φυτα να μην μπορουν να ριξουν τα νιτρικα σου..

pavlos2003 16-01-10 19:39

...43 ψάρια σε 120 λίτρα(τόσα γράφει στο προφίλ ο φίλος μας) φίλε μου δεν θα επρεπε να ψάχνεις υλικο για τα νο3 αλλα...300 άρι (και βάλε) ενυδρείο...
Φαντάζομαι με 2-3 αλλαγές την εβδομάδα να μην προλαβαίνουν να ανέβουν τα νο3, αλλα τα ψαράκια θα είναι περίπου όπως όταν στο ασανσέρ 2 ατόμων μπαίνουν 6-7(!!), αν και αυτοί μετά απο λίγα δευτερόλεπτα θα βγούν πάλι έξω....

platy 16-01-10 19:50

egeria densa ...αυτο το φυτο με εξεπληξε μετα απο μερικες βδομαδες ..καταπληκτικη απορωφηση νιτρικονιτροδων ...αλλα φιλε μου οπως ειπαν και οι αλλοι..αρχισε να ψαχνεσε για μεγαλυτερο ενυδρειακι ή βγαλε ψαρακια

christrd 17-01-10 13:04

Να ειστε καλα φιλοι μου,και εγω για εκει το πηγενα αλλα το pet-shop μου ελεγε οτι ειναι μικρα και δεν προσμετρανε σαν κανονικα ψαρια,αλλα απο οτι καταλαβα εχετε δικιο αλλα τι να κανω τωρα τα εχω και προσπαθω για το καλητερο μετα την βλακια που εχω κανει.Τωρα τα βλεπω και πεφτουν, θα διξει γιατι βεβαια δεν με αφηναν να κανω αλαγες νερου καθε εβδομαδα, γιατι μου ελεγαν οτι δεν ειναι καλω για τα ψαρια και να κανω μια φορα τον μηνα,τωρα που κανω μια φορα την εβδομαδα τα πραγματα πανε καλητερα,ευχαρηστω και παλη.;)

Γιώργος Κ 17-01-10 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christrd (Μήνυμα 406104)
Τωρα τα βλεπω και πεφτουν, θα διξει γιατι βεβαια δεν με αφηναν να κανω αλαγες νερου καθε εβδομαδα, γιατι μου ελεγαν οτι δεν ειναι καλω για τα ψαρια και να κανω μια φορα τον μηνα,τωρα που κανω μια φορα την εβδομαδα τα πραγματα πανε καλητερα,ευχαρηστω και παλη.;)

Φιλε μου αρχισε τις εβδομαδιες αλλαγες νερου μην ακους ... μη πω ... του καθενος.... !!
Εχεις μετρησει αμμωνια και ΝΟ2?? Αν εχει ενα απο τα 2 ειναι τοξικα και σκοτωνουν τα ψαρια σου! Εκει χρειαζεται σχεδον καθημερινες αλλαγη νερου!!

christrd 17-01-10 14:40

φιλε μου georgarask ,ολα τα αλλα κατα την γνωμη μου eiναι καλα,ph7.2-kh4-gh9-phoshate 0-nitrite 0-ammonia 0.Εσυ τι λες?

Γιώργος Κ 17-01-10 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christrd (Μήνυμα 406128)
φιλε μου georgarask ,ολα τα αλλα κατα την γνωμη μου eiναι καλα,ph7.2-kh4-gh9-phoshate 0-nitrite 0-ammonia 0.Εσυ τι λες?

Μια χαρα!! Ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο σου? Χρησιμοποιεις νερο βρυσης?

christrd 17-01-10 15:02

το ενυδρειο μου τρεχει 4 χρονια και εκανα αρετα λαθη μεχρι να μαθω καποια πραγματα μεσα απο βιβλια γιατι ο καθενα ελεγε τα δικα του.Χρησιμοποιω νερο βρυσης,εχω θεμα με αυτο!υπαρχει κατι αλλο?

Γιώργος Κ 17-01-10 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από christrd (Μήνυμα 406135)
το ενυδρειο μου τρεχει 4 χρονια και εκανα αρετα λαθη μεχρι να μαθω καποια πραγματα μεσα απο βιβλια γιατι ο καθενα ελεγε τα δικα του.Χρησιμοποιω νερο βρυσης,εχω θεμα με αυτο!υπαρχει κατι αλλο?

Αρκει να μη πλενεις τα υλικα του φιλτρου σου με νερο βρυσης ... και να χρησιμοποιεις αντιχλωριο παντα στις αλλαγες σου!!
Λιγο "μαλακό" ειναι το νερο για νερο βρυσης ... χρησιμοποιεις τυρφη? Η απλα μετρας με στικακια?

christrd 17-01-10 18:18

τιρφη δεν χρησιμοποιω,το νερο μαλακοσε απο οταν εβαλα το nitrate spong τις kent.τα στικακια δεν τα χρησημοποιω ποτε,εχω ειτε η τις api η τις sera υγρα τεστ:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01583 seconds with 10 queries