Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πως να καθαρισω το φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36469)

λατσε τζενη 30-12-09 08:54

Πως να καθαρισω το φιλτρο
 
:smt120:smt120:smt009Οπως λεει και ο τιτλος αυτο ζηταω απο σας.Πρωτι φορα λεω να το ανοιξω και να το καθαρισω. Καποιο link αν υπαρχει για να μην σας κουραζω,δεν το εχω βρει εδω μεσα λεπτομερως το μονο που ξερω με συγουρια ειναι οτι θα τα πλενω με νερο του ενυδρειο αλλα πως ;ενα ενα ;θελει καποιο αλλαγμα απο τα φυλτρα εντελως η καθε αλλαγει νερου καθαρισω ενα φυλτρο μεχρη να τα τελειωσω;Δεν ξερω.
Παντως καθε προσβολη καλοδεχουμενη,:)προτημοτερο παρα να κανω καμια πατατα και να παθουν τα ψαρια μου.

Γιώργος Κ 30-12-09 08:58

Θα σου ελεγα να μη το "πειραξεις" το φιλτρο σου!
Εχει μπουκωσει? Δηλαδη δε βγαζει τοσο νερο οσο εβγαζε στην αρχη??

Λιβέρης Σταύρος 30-12-09 09:24

Προσβολές ποτέ! Το φίλτρο το καθαρίζουμε μέσα σε ένα καθαρό κουβά που περιέχει νερό ενυδρείου. Στίβουμε απαλά τα σφουγγάρια ή απλώς ξεπλένουμε τα υλικά του (βιολογικά), δέν τα καθαρίζουμε εντελώς. Το φίλτρο χρειάζεται καθάρισμα μόνο όταν μειώνεται η ροή του. Σκέψου οτι έχω ενυδρείο δυόμιση χρόνια και το έχω καθαρίσει μόνο μία φορά. Οση περισσότερη (βρωμιά) μαζεύει τόσο το καλύτερο, αυτή είναι η βιολογία και δέν την πειράζουμε αν δεν υπάρχει λόγος.

λατσε τζενη 30-12-09 11:03

ευχαριστω για τις απαντησεις.
Λοιπον ακουγα λιγακι θοριβο και καποια φυλλα ειχανε παει στα κενα που εχει το φυλτρο ,και το καθαρισα .τωρα βγαζει περισσοτερη ροη απο πριν αλλα θημαμε που μου ειχανε πει στο μαγαζι ανα 2 μηνες να το καθαρισο το φυλτρο.:confused:

Serafeim 30-12-09 11:31

Κάποια μαγαζιά μπορούν να λένε ότι να ναι....

λατσε τζενη 30-12-09 12:30

Παντως παιδια ενα θορηβακι συνεχιζω να το ακουω μεσα απο το φυλτρο.

panos1972 30-12-09 13:09

Μήπως δεν εξαερώθηκε εντελώς;
Για κούνα το λίγο. Γύρτο δεξιά αριστερά, μπρός πίσω....

Dimis 30-12-09 13:41

Εσωτερικο juwel ειναι Πανο.

panos1972 30-12-09 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 400063)
Εσωτερικο juwel ειναι Πανο.

Άκυρο τότε! Θα έγαζα και θα έλεγχα τη φτερωτή σε αυτή την περίπτωση ή θα έβλεπα μήπως δεν πατάει καλά ο κυκλοφορητής και από τους κραδασμούς ψιλοβρίσκει κάπου...

Αυτά!

λατσε τζενη 30-12-09 14:47

παιδια το εβγαλα και το καθαρισα, δηλαδη το γυρο γυρο μεσα στα σφουγαρια σκεδων φυτεμενα φυτα εβγαλα.και το ξαναβαλα στη θεση του τωρα δεν κανει θοριβο.Πεζει ρολο πως το βαζω μεσα το φυλτρο ;τη σιρα πανω κατω το ξερο, αλλα αριστερα-δεξια δεν θημαμε αν το εβαλα οπως το ειχα, παντως τωρα δεν κανει θοριβο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01278 seconds with 10 queries