Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   να και το δικο μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36210)

Πάνος 19-12-09 21:16

να και το δικο μου!
 
φαινεται πως ηθε ο καιρος να δειξω κι εγω κατι στην αλμυρη ενοτητα...:p

με χαρα επειδη το mini light reef μου πηγαινει καλα εδω και κατι παραπανω απο 2 μηνες...σας το παρουσιαζω...
ειναι ενα 56λιτρο καρφουρισιο με καθαρα καπου 40 λιτρα...
φοραει ενα σκιμμερ boyu για τα διπλασια τουλαχιστον λιτρα....εναν κυκλοφορητη majestic και επιπλεον ροη απο το hang on φιλτρο που περιεχει ανθρακα και αντιφωσφορο.
ανοιχτο απο πανω...με φωτιστικο boyu με 2 λαμπες pl μισο λευκο μισο μπλε 2Χ24= 48 βατ
εχω αρκετο φως για σκληρα αλλα μιας και δε θελω απο την αρχη να μπλεξω με προσθετα...ειπα να κρατησω μονο μερικα μαλακά κορραλακια...
ετσι εχω μια ευφυλια..ενα brain coral...ρικορντεα γιουμα...μανιταρακια μπλε και πρασινα ριγε...ζωανθους...πολυποδες....και μια bulbtip ανεμωνη.
εχω επισης 5 σαλιγκαρια..και 3 ερημιτες (1 με καφε και 2 με κοκκινα ποδια).
ακομη 2 cleaner shrimps και ενα κλοουνακι (occelaris) και ενα nemateleotris magnifica.
ταιζω το βασικο και τη σπιρουλινα απο τα φλεικς της τροπικαλ...και κατεψυγμενη γαριδα. επισης παραγω μονιμα νεοεκκολαφθεισα αρτεμια και ριχνω λιγη καθημερινα σχεδον.
τα νιτρικα μου ειναι σταθερα στα 5 με 15% αλλαγη καθε μηνα και ριχνω μονο το μπαφερ dkH της KENT
ενα βιντεακι εδω...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...h_p1011475.jpg
η γνωμη σας για ολα τα παραπανω ειναι πολυτιμη για μενα!!! http://www.aquatek.gr/vb/./images/smilies/icon_wink.gif

τελος, ενα μεγαλο ευχαριστω στην αλμυρη παρεα της αλεξ-πολης και κυριως στον madfdg και alexx που ανεχτηκαν τις τοσες ερωτησεις μου αλλα και την προσφορα ζωντανων και υλικων. http://www.aquatek.gr/vb/./images/smilies/icon_razz.gif

Γιώργος Κ 19-12-09 21:30

:smt041:smt041
Παρα πολυ ομορφο ... ο νεμο κουναει την ουρα του σαν σκυλακι!! Σκετη γλυκα!!

pavlos2003 19-12-09 21:46

ΧΜΜΜΜ!!!!!
Είναι περίπου....2 φορές καλύτερο απο αυτό που ονειρεύομαι κάποτε να αποκτήσω!!!!!!!!!!!!!!!

[..στη θάλλασα δεν ισχύει οτι τα πολλά λίτρα συγχωρούν μικρά λάθη??Πως και έκανες τόσο δύσκολο ξεκίνημα με μίνι???]

Όποια στιγμή αποφασίσεις να το πουλήσεις στείλε μου πμ, θα αγοράσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ενυδρεία με την προσφορά μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το ψευτικο ψαράκι που του έχεις δέσει ένα σκινάκι στη μέση και το κουνάς γύρω γύρω στο....ενυδρείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
[με το πρώτο πλάνο που είδα αυτό με το λοφίο μου φάνηκε οτι ήταν κάτι που απο πάνω είχε...σχοινί!!!, εντάξει μετά φάνηκε!!!!]

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ρε φίλε, άντε και στου Γιώργου...........(ναί,ναί, αυτόν που δεν πρόκειται να απαντήσει αλλα έχω προαίσθημα οτι αργά ή γρήγορα θα υποκείψει και αυτός στην...αλμύρα!!!...)

ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ!!!!!!!!!!!!

Πάνος 19-12-09 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 397349)
..στη θάλλασα δεν ισχύει οτι τα πολλά λίτρα συγχωρούν μικρά λάθη??Πως και έκανες τόσο δύσκολο ξεκίνημα με μίνι???!

ευχαριστω για τα καλα σου λογια! στη θαλασσα επισης ισχυει οτι πολλα λιτρα συγχωρουν μικρα λαθη αλλα απαιτουν και μεγαλες τσεπες!!!!
τα εξοδα αυξανονται κατα πολυ περισσοτερο οσο ανεβαινεις σε λιτρα στο θαλασσινο αποτι στο γλυκο.
και οι τσεπες μου ειναι για....μινι.....:rolleyes::rolleyes:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 397349)
Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το ψευτικο ψαράκι που του έχεις δέσει ένα σκινάκι στη μέση και το κουνάς γύρω γύρω στο....ενυδρείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ!!!!!!!!!!!!

σορρυ ειμαι κουρασμενος και δε το επιασα αυτο με το σκοινακι....
θα βαλω και φωτο...

harris samos 19-12-09 22:07

πολυ καλο πανο :smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

yannakis 20-12-09 00:58

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το ψευτικο ψαράκι που του έχεις δέσει ένα σκινάκι στη μέση και το κουνάς γύρω γύρω στο....ενυδρείο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
[με το πρώτο πλάνο που είδα αυτό με το λοφίο μου φάνηκε οτι ήταν κάτι που απο πάνω είχε...σχοινί!!!, εντάξει μετά φάνηκε!!!!

συγνωμη αλλα ειναι αληθινο ψαρακι...:smt020

giannisqq 20-12-09 01:20

πολυ ωραιο πανο!!αλλα κ τα αλλα σου ενυδρεια ωραια,εκεινα με τα σκαλαρια σκετη τρελα!!

Μίμης 20-12-09 01:29

πανο καταπληκτκο μπραβο:p
να σου πω το περιμενα ηταν αναμενομενο με τοσα που εχουμε δει απο σενα;)
αντε τωρα και στους δισκους...θα τους παρεις και τσαμπα απο το γιωργο:D

Γιώργος Κ 20-12-09 01:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μίμης (Μήνυμα 397423)
αντε τωρα και στους δισκους...θα τους παρεις και τσαμπα απο το γιωργο:D

Αστον να "παιξει" με τα θαλασσινα ... Θα τα ξεχασει ολα οταν δει τις δισκαρες!! :smt118 Να δεις που θα τους βγαλει και ονοματα .... αφου ειναι σαν σκυλακια!!

panoscorfu 20-12-09 01:42

Απλα υπεροχο:smt041 μπραβο Πανο

Raven 20-12-09 03:12

Aχα... τον πηδηξες τον φραχτη και πηγες στην dark side. Προσεξε Πανουλη μην κολλησεις το μικροβιο και μετα θα τα ξηλωσεις ολα τα γλυκα :D
Εγω ακομα ονειρευομαι ενα Μεσογειακο 800 λιτρων , oι πρωτες αγαπες δεν ξεχνιουνται ποτε.
Πανεμορφο το nano σου και τα πηγες πολυ καλα για πρωταρης στ αλατια. Μπραβο και στα παιδια εκει που σε βοηθουν !

agnos 20-12-09 08:59

Πάνο είναι πολύ ωραίο.Αν μπορούσα και εγώ οικονομικά θα το επιχηρούσα.Πάντος και τα άλλα που είδα στα βιντεάκια σου είναι πανέμορφα και πρέπει να πώ ότι δεν είχα ξαναδεί εντλεράκια ζωντανά και είναι πράγματι πολύ όμορφα.

Πάνος 20-12-09 16:09

χαιρομαι που σας αρεσει!!!
Αλεξανδρε απο εσενα ειδικα περιμενω καποια στιγμη να στησεις το μεσογειακο που σου εχει "μεινει"..

οριστε και μερικες φωτο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...x-poli-eny.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-poli-eny2.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...-poli-eny3.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...x-poli-eyf.jpg
http://i270.photobucket.com/albums/j...oli/shrimp.jpg

οσο για τους δισκους...ειναι ενα σκαλοπατι που επισης θελω να ανεβω...

thanasis76 20-12-09 17:01

μπραβο ρε φιλε!!! πανεμορφο ειναι!!!!
δεν ξερω αν θα πας σε μεγαλητερο αλλα απο την μερια μου σε βλεπω ετοιμο....
χαχαχαχα παντος τα καταφερες μια χαρα....
οποτε σκεφτεις για μεσογειακο... προσφορα τα ζωντανα του βυθου...

maikl 20-12-09 17:07

.....ενα θα σου πω: ΠΟΥΛΗΜΕΝΕ....:D*

υ.γ..μεταξυ μας και μενα τα θαλασσινα με "τρελενουν"...

*που πηγες στα αλμυρα....

Δημητρης89 20-12-09 17:14

καλα βρε Πανο τι αριστουργημα ειναι αυτο?????

προσθετεις ενα ακομα αξιοθεατο στην πολη μας(μετα τον φαρο):p

και μια ερωτηση ακομα...
εχεις καμια ιδεα ποσο σου κοστησε μεχρι τωρα??

nikosm1 20-12-09 18:22

Τι να πώ; Η καμπούρα και το ταλέντο δεν κρύβονται

Πάνος 20-12-09 19:22

ειναι ενα πολυ απλο σε τεχνοτροπια αλλα και με χαμηλες απαιτησεις ενυδρειο....
τα αριστουργηματα ειναι των αλλων αλμυρων εδω...που τα εχω δει απο κοντα και σου βγαινουν τα ματια....
οσο για το κοστος....το ενυδρειακι το ειχα σαν γλυκο οπως και το θερμοστατη και το hangon φιλτρο.
οποτε αγορασα μονο το φωτιστικο+ κυκλοφορητη (50 ευρω) και το σκιμμερ (50 ευρω) μεταχειρισμενα. αγορασα τις λαμπες.. (30 ευρω)
5 κιλα αραγωνιτη και το ζωντανο βραχο απο συγχομπιστα σε "ξεφτιλα" τιμη...
και τα ζωντανα μου. επελεξα μικρα κομματια κοραλλιων οποτε ηταν αρκετα φθηνοτερα....
συνολικα υπολογιζω οτι εδωσα καπου 160 για τα παρελκομενα και καμια 140 ευρω για κοραλια ασπονδυλα και ψαρακια. κοντα στο 300αρι δηλαδη....δεν ειναι ευκαταφρονητο για το μεγεθος του.
τα εξοδα συντηρησης του ομως δεν ειναι μεγαλα...

j.p. 20-12-09 20:10

αυτό το ενυδρείο είναι το όνειρο μου, ίσος γιατί τα πολύ μεγάλα δεν θα τα φτάσω ευκολα. καταπληκτικό!!!

Πάνος 20-12-09 20:20

ειναι ευκολο να πραγματοποιησεις το ονειρο σου τοτε.
ενα μικρο θαλασσινο θα σου βγει περιπου οσο ενα μετριο σε μεγεθος "γλυκο".
αν το θελεις τοσο πολυ δεν ειναι δυσκολο. φυσικα απαιτει υπομονη και σεβασμο στους "κανονες" γιατι τα λαθη κρινονται στην λεπτομερεια...

enzo 21-12-09 16:38

πολυ ωραιο το nano, μπραβο!!!!:smt045
απλα προσπαθησε να εισαι πιο επιλεκτικος στα ζωντανα σου, πολυ συντομα η εφιλια και τα star polyps θα στο πνιξουν,διαλεγε κοραλια που δεν μπορουν να απλωσουν, α και μελλοντικα κανα δυο ακροποριτσες στην κορυφη και εισαι super....:D
καλη και απροβληματιστη συνεχεια...:cool:

Πάνος 21-12-09 16:51

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις ευχες.:p
μου ειπαν και τα παιδια εδω οτι πολλα απο τα κοραλλακια επεκτεινονται....οποτε και θα "σπανε"..η θα αφαιρουνται....
απωτερος μου σκοπος βεβαια δεν ειναι να μεινω στο μικρο...αυτο εγινε για να εκοικειωθω λιγο με το αλατι....
σχετικα συντομα πιστευω θα παω σε περισσοτερα λιτρα...αν καποιοι υπολογισμοι αποδειχθουν σωστοι....
(κυριως αναφερομαι σε φωτιστικα led που ανοιγουν το δρομο για πολυ φως σε πιο μεγαλα ενυδρεια με ελαχιστη καταναλωση-τα εχω προμηθευτει ηδη).
ετσι μπορει και να τα προλαβω και να τα μεταφερω προτου επεκταθουν πολυ.:rolleyes:

kwstas_original 21-12-09 19:20

πολυ εξοπλησμο το ατιμο,λες και εχει κανα διπλασιο sump απο πισω:D
ολα τα λεφτα ειναι παντως!
τελικα ξεκινας πιο ευκολα με μικρο λογο χρηματων ασχετα αν συγχωρει λαθη?:rolleyes:

Πάνος 21-12-09 19:54

εγω ναι....γιατι βασιζομουν σε μια μικρη πειρα στο γλυκο...και ημουν νομιζω αρκετα προσεκτικος. αυτο βεβαια δε σημαινει κατι καθως μπορει να γελιεμαι οικτρα και ολα να φερουν τουμπα μιας και μιλαμε για 2 μηνων μονο ενυδρειο...
θα ηθελα πολυ να ξεκινουσα με μεγαλυτερο..κυριως για ολα αυτα τα ομορφα που δε μπορω να βαλω...αλλα τα χρηματα και ο εξοπλισμος για πολλα λιτρα...μαζευονται σιγα σιγα...

rigos 21-12-09 23:32

Μπραβο Πανο πολυ καλη δουλεια και πολυ ομορφα στημενο:smt041.Αν και εγω στο 2μηνο το χαλασα και ησυχασα.:(Ειναι πολα τα λεφτα(χρονος,υπομονη,εμπειρια,οχι διακοπες,αυτοματες αναπληροσεις,sub) ΑΡΗ
Καλη συνεχεια σου ευχομαι και με μεγαλυτερο:p

Γιώργος Κ 21-12-09 23:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rigos (Μήνυμα 398019)
αυτοματες αναπληροσεις

:smt044:smt044:smt044:smt044:smt044

Πάνος 22-12-09 01:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rigos (Μήνυμα 398019)
Μπραβο Πανο πολυ καλη δουλεια και πολυ ομορφα στημενο:smt041.Αν και εγω στο 2μηνο το χαλασα και ησυχασα.:(Ειναι πολα τα λεφτα(χρονος,υπομονη,εμπειρια,οχι διακοπες,αυτοματες αναπληροσεις,sub) ΑΡΗ
Καλη συνεχεια σου ευχομαι και με μεγαλυτερο:p

ευχαριστω!
τα χρηματα οντως δεν ειναι λιγα....αλλα το κοστος συντηρησης σε αυτα τα λιτρα δεν ειναι πολλα....δηλαδη...μικρη καταναλωση σε ρευμα...ελαχιστες ποσοτητες ανθρακα αντιφωσφορου.....λιγο σκονη για το ΚΗ....αν δε βαλεις δηλαδη σκληρα κοραλλια....δε θα ελεγα οτι επιβαρυνει πολυ την τσεπη σου...στην παρουσα φαση δε μου δημιουργει εξοδα....ηταν μαζεμενα μονο στην αρχη για το στησιμο του.

Δημητρης89 22-12-09 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rigos (Μήνυμα 398019)
Μπραβο Πανο πολυ καλη δουλεια και πολυ ομορφα στημενο:smt041.Αν και εγω στο 2μηνο το χαλασα και ησυχασα.:(Ειναι πολα τα λεφτα(χρονος,υπομονη,εμπειρια,οχι διακοπες,αυτοματες αναπληροσεις,sub) ΑΡΗ
Καλη συνεχεια σου ευχομαι και με μεγαλυτερο:p


γιατι οχι διακοπες?????:)

POURITANOS 24-12-09 22:08

Μπράβο πολύ όμορφο το αποτέλεσμα.
Είναι πανέμορφο:smt060:smt055συγχαρητήρια:smt023

madfdg 24-12-09 22:29

Απαιτώ να ξαναλμυρήσουν οι σιλικόνες του Rio ΤΩΡΑ!!!!!:grin::grin::grin:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02424 seconds with 10 queries