Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   συσκευασία ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34322)

karxarini 26-09-09 13:11

συσκευασία ενυδρείου
 
Καλημέρα
πρόσφατα αγόρασα ενα ενυδρείο 200 λιτρων (120χ40χ50) μαζί με το έπιπλο του
Θέλω να το συσκευάσω και να το στείλω με πλοίο , ξέρει κανείς τι συσκευασία πρέπει να του κάνω ώστε να αντέχει τιο τρίξιμο του πλοιου ?
σκεφτόμουν να το τυλίξω με φενιζόλ , αλλά μου είπαν 4ε / τετραγωνικό

Kostas G. 26-09-09 13:20

Ρώτησε το μαγαζί που το πήρες αν έχει την αυθεντική συσκευασία του ενυδρείου σου ή αν μπορεί να σου δώσει την συσκευασία άλλου που έχει βάλει στη βιτρίνα. Τα ενυδρεία τα παραλαμβάνουν συσκευασμένα κατα κανόνα;)

karxarini 26-09-09 13:23

το πήρα μεαχειρισμένο χωρίσ συσκευασία :(

*απο ιδιώτη

Kostas G. 26-09-09 13:39

Κατα τη γνώμη μου,για το ενυδρείο αυτό καθαυτό χρειάζεσαι κατάλληλου μεγέθους κούτα από χοντρό χαρτόνι,bubble wrap και φελιζολ μαζί με άφθονα ετικετάκια ΈΥΘΡΑΥΣΤΟ:D Μην τσιγκουνευτείς στη συσκευασία καθόλου αν θες να φτάσει το ενυδρείο στον προορισμό του waterproof...Το τρίξιμο δεν θα είναι τόσο πρόβλημα όσο αυτοί που θα το μεταφέρουν και τα πράγματα που μπορεί να βάλουν πάνω του...
Το επιπλο δεν είναι πρόβλημα,τύλιξέ το απλά με bubble wrap και θα είναι μια χαρα...

karxarini 26-09-09 14:46

υπάρχει μια λεπτομέρια που δεν ανεφερα :D
δεν θα το αναλάβει μεταφορική
απλα θα το αφήσουν οι δικοί μου στο ενα λιμάνι και θα το παραλάβω εγω απο το αλλο

bubble wrap είναι εκείνο το ναιλον με τις φυσαλίδες αέρα μέσα?
νομίζω χρειάζεται κατι πιο "βαρύ" σαν προστατευτικό

Kostas G. 26-09-09 15:17

Και πάλι τη συσκευασία που σου είπα θα πρότεινα,απλά θα είσαι πιο ασφαλής απότι με μεταφορική αν συνεννοηθούν καλά οι δικοί σου και στο προσέξουν στο καράβι...Το έπιπλο δεν θα πάθει τίποτα,βάλε απλά διπλή στρώση bubble wrap και ενίσχυση με χαρτόνι/φελιζολ στις γωνίες για ακόμη πιο μεγάλη σιγουριά;)

gmanes 26-09-09 15:17

Ψάξε να βρεις μία κούτα αρκετά μεγαλύτερη από χοντρό χαρτόνι... Να έχει τουλάχιστον 5 πόντους αέρα από κάθε πλευρά...

Μετά βρίσκεις φελιζόλ (ή ακόμα καλύτερα σκληρό πεπιεσμένο αφρολέξ) και φτιάχνεις 8 τρισδιάστατες γωνίες - 4 για να "κάτσει" πάνω το ενυδρείο και 4 για πάνω. Αν βάλεις και λίγο Buble wrap στα κενά, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι... Πιθανά μέρη που μπορείς να βρεις χωρίς κόστος τα παραπάνω είναι σε μαγαζιά με κλιματιστικά, λευκές συσκευές, υπολογιστές κλπ... Κρίμα να μην είσαι Ηράκλειο να σου δώσω εγώ...

Ο σκοπός είναι να σταθεροποιήσεις το ενυδρείο αρκετά μακριά από τα τοιχώματα της κούτας ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι από ενδεχόμενα χτυπήματα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01346 seconds with 10 queries