Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ποσα λιτρα για μικρα ψαρια? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33107)

Δημητρης89 02-07-09 18:19

ποσα λιτρα για μικρα ψαρια?
 
καλησπερα σε ολους:)
ειναι γνωστο οτι τα ψαρια που μεγαλωνουν μεχρι 15cm αλλα και περισσοτερο(π.χ.χρυσοψαρα)χρειαζονται 50-60 λιτρα για καθε ψαρι.τι γινετε ομως για τα ''μικρα''?δηλαδη αυτα που μεγαλωνουν μεχρι 2-5cm?
για παραδειγμα εμενα με ενδιαφερουν τα neon,τα platy's,τα guppies αλλα και τα θυλικα betta...γνωριζει μηπως καποιος?:):)
σας ευχαριστω

Red crystal 02-07-09 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 363768)
καλησπερα σε ολους:)
ειναι γνωστο οτι τα ψαρια που μεγαλωνουν μεχρι 15cm αλλα και περισσοτερο(π.χ.χρυσοψαρα)χρειαζονται 50-60 λιτρα για καθε ψαρι.τι γινετε ομως για τα ''μικρα''?δηλαδη αυτα που μεγαλωνουν μεχρι 2-5cm?
για παραδειγμα εμενα με ενδιαφερουν τα neon,τα platy's,τα guppies αλλα και τα θυλικα betta...γνωριζει μηπως καποιος?:):)
σας ευχαριστω

Ακου φιλε Δημητρη νεον με ζωοτοκα δεν πανε γιατι τα νεον θελουν θερμοκρασια 23 και τανεον 25-26.Δευτερον τα νεον θελουν ρΗ 6,5 ενω τα ζωοτοκα 8.

Δημητρης89 02-07-09 21:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 363784)
Ακου φιλε Δημητρη νεον με ζωοτοκα δεν πανε γιατι τα νεον θελουν θερμοκρασια 23 και τανεον 25-26.Δευτερον τα νεον θελουν ρΗ 6,5 ενω τα ζωοτοκα 8.

δεν ειναι απαραιτητο να βαλω τα neon απλα τα ανεφερα....το θεμα μου αυτη τη στιγμη δεν ειναι η ψαροσυνθεση:)(θα ερθει συντομα αυτη η στιγμη:D)αλλα θελω να μαθω για τα λιτρα ανα ψαρακι:)

Kotsos 02-07-09 21:40

Τα μεν νεον πρέπει να είναι κοπάδι, ενω τα ζωωτόκα γενναν σαν κουνέλια. Οπότε και στις 2 περιπτώσεις δεν μπορείς να περιορίσεις τα λίτρα σου...

ko$ta$ 02-07-09 21:41

Εγώ σε 60 λίτρα έχω 6 θηλυκά και 2 αρσενικά guppy
Βέβαια τα μικρά που γενανε το δίνω

Πάνος 04-07-09 10:10

διαβαζοντας εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 στη 2η παραγραφο αναφερονται καποια κριτηρια...θα δεις οτι ολα ειναι σχετικα...τα γκαπυ για παραδειγμα και τα νεον εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος...αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για τα 2....τα γκαπυ μπορουν να μπουν σε σαφως μικροτερα ενυδρεια..γιατι μπορεις να βαλεις λιγοτερα ατομα αλλα και εχουν αλλο τροπο κολυμβησης...
τα νεον αν και το ιδιο μικρα θελουν κοπαδι και ευρυχωρο ενυδρειο για κολυμπι....
οποτε πρωτα καταληγεις στο ειδος και μετα ρωτας για τα λιτρα που θελει...και οχι το αναποδο...

Δημητρης89 04-07-09 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364002)
διαβαζοντας εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 στη 2η παραγραφο αναφερονται καποια κριτηρια...θα δεις οτι ολα ειναι σχετικα...τα γκαπυ για παραδειγμα και τα νεον εχουν περιπου το ιδιο μεγεθος...αλλα δεν ισχυει το ιδιο και για τα 2....τα γκαπυ μπορουν να μπουν σε σαφως μικροτερα ενυδρεια..γιατι μπορεις να βαλεις λιγοτερα ατομα αλλα και εχουν αλλο τροπο κολυμβησης...
τα νεον αν και το ιδιο μικρα θελουν κοπαδι και ευρυχωρο ενυδρειο για κολυμπι....
οποτε πρωτα καταληγεις στο ειδος και μετα ρωτας για τα λιτρα που θελει...και οχι το αναποδο...

απλα νομιζα οτι τα νεον μπορουν να μπουν με guppies:rolleyes:το σιγουρο ειναι οτι θελω guppies οποτε οτι μπορει να μπει με αυτα.....θα γινουν συγκατοικοι:D:D
μετρησα το επιπλο και ειναι 47*47...
οποτε μπορω να φτιαξω ενα DIY 45*45*45(92 λιτρα)ετσι?

Πάνος 04-07-09 11:32

τα νεον ειναι ειρηνικα με τα γκαπυ...αλλα δε ταιριαζουν σε παραμετρους νερου...μιας και θελεις γκαπυ μεινε στην κατηγορια ζωοτοκων η διαλεξε και αλλα ειδη σκληρου νερου..

Δημητρης89 04-07-09 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364020)
τα νεον ειναι ειρηνικα με τα γκαπυ...αλλα δε ταιριαζουν σε παραμετρους νερου...μιας και θελεις γκαπυ μεινε στην κατηγορια ζωοτοκων η διαλεξε και αλλα ειδη σκληρου νερου..

σκεφτομουν να βαλω platys,guppies,neon(που δεν γινεται)και καμια θυλικια betta(αν γινεται)τωρα αν μπορεις να μου πεις τι αλλο θα μπορουσα να βαλω θα το εκτιμουσα:):)

POURITANOS 04-07-09 13:52

Γκαπί, πλατύ, ξιφοφοροι, μολυ ζούνε μαζί. (σε μεγαλούτσικα ενυδρεία)

Αλλά…

Το ενυδρείο σου είναι μικρό για να φιλοξενήσει πολλά είδη μαζί..
Μπορεί να έχει 92 λίτρα αλλά, τα έχει στο ύψους κάτι που δε θα το εκτιμήσουν τα ζωοτόκα.
Είναι ψαριά που τους αρέσει περισσότερο να κινούνται σε ρηχά νερά.
Οπότε αν μπορείς να μεγαλώσεις την επιφάνεια και να μειώσεις το ύψους θα ήταν καλυτέρα.

Εγώ θα έβαζα ένα είδος για αρχή και μετά με το καιρό θα έκρινα ανάλογα στο αν μπορεί να μπει κάποιο ακόμα.

Δημητρης89 04-07-09 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 364037)
Γκαπί, πλατύ, ξιφοφοροι, μολυ ζούνε μαζί. (σε μεγαλούτσικα ενυδρεία)

Αλλά…

Το ενυδρείο σου είναι μικρό για να φιλοξενήσει πολλά είδη μαζί..
Μπορεί να έχει 92 λίτρα αλλά, τα έχει στο ύψους κάτι που δε θα το εκτιμήσουν τα ζωοτόκα.
Είναι ψαριά που τους αρέσει περισσότερο να κινούνται σε ρηχά νερά.
Οπότε αν μπορείς να μεγαλώσεις την επιφάνεια και να μειώσεις το ύψους θα ήταν καλυτέρα.

Εγώ θα έβαζα ένα είδος για αρχή και μετά με το καιρό θα έκρινα ανάλογα στο αν μπορεί να μπει κάποιο ακόμα.

ωραια τοτε να ξεκινησω με guppies και μετα βλεπουμε?
α!επισης εχω και ενα ενυδρειο 40*20*40 αν θες να το δεις ειναι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32864 μπορω να βαλω ενα betta?:)

POURITANOS 04-07-09 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 364043)
ωραια τοτε να ξεκινησω με guppies και μετα βλεπουμε?
α!επισης εχω και ενα ενυδρειο 40*20*40 αν θες να το δεις ειναι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32864 μπορω να βαλω ενα betta?:)

Νομίζω ότι θα ήταν μια καλή αρχή να αρχίσεις το ενυδρείο με γκαπι και μετά βλέπεις στην πορεία.

32 λίτρα για μονομάχο (χωρίς να έχω ιδιαιτέρες γνώσεις πάνω σε αυτo το ψαρί) νομίζω ότι σε παίρνει να το στήσεις .
Πρόσεξε όμως το τρόπο φιλτραρίσματος μια και θέλει το φίλτρο να έχει αργή ροή.

Περισσότερα θα σου πουν αυτοί που ασχολούνται με το είδος αυτό(BETTAS).

harilaos 04-07-09 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS (Μήνυμα 364037)
Γκαπί, πλατύ, ξιφοφοροι, μολυ ζούνε μαζί.

Καλύτερα όχι πλάτυ με ξιφοφόρους καθώς υβριδίζουν.

Δημητρης89 04-07-09 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 364053)
Καλύτερα όχι πλάτυ με ξιφοφόρους καθώς υβριδίζουν.

ναι το ξερω αυτο γιαυτο και διαλεξα μονο τα platys:)

POURITANOS 04-07-09 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 364053)
Καλύτερα όχι πλάτυ με ξιφοφόρους καθώς υβριδίζουν.


Υβριδίζουν όταν δεν έχουν ταίρι από το ίδιο είδος.
Για αυτό τα βάζουμε σε ομάδες από 2 ζευγάρια και πάνω όταν υπάρχουν και τα 2 είδη στον ίδιο χώρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02231 seconds with 10 queries