Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Mrutzek AlgenEx (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28794)

SPACE 18-12-08 19:32

Mrutzek AlgenEx
 
Εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτο το προιον Mrutzek AlgenEx κατα της αλγης?το ειδα σε γερμανικο μαγαζι και οι υπαλληλοι μου ειπαν οτι καταπολεμα τις αλγες χωρις να δημιουργει προβλημα σε ασπονδυλα και κοραλλια

Tricky 18-12-08 23:18

Το εχω ακουσει και εγω αυτο το φαρμακο αλλα δεν ξερω περισσοτερα να σου πω ...παντως ενα αλλο ''αγνωστο'' φαρμακο εναντια στις απταισιες Γερμανικης προελευσης που δοκιμασα δεν εκανε πολλα πραγματα.

Οι αλγες γρηγορα βγαινουν και δυσκολα ''μαζευονται'' ...

Μάγγος Θωμάς 19-12-08 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SPACE (Μήνυμα 314179)
Εχει χρησιμοποιησει καποιος αυτο το προιον Mrutzek AlgenEx κατα της αλγης?το ειδα σε γερμανικο μαγαζι και οι υπαλληλοι μου ειπαν οτι καταπολεμα τις αλγες χωρις να δημιουργει προβλημα σε ασπονδυλα και κοραλλια


Ναι .......... μην πιστεύεις ότι σου λένε :D
Κάνει σχετικά καλή δουλειά αλλά την "ακούν¨ σταδιακά και τα κοράλλια.

Αν θές να πειραματιστείς να σου δώσω ...... pm me !

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη για τις άλγες .......... ΙΜΗΟ "κράτα" μια καλή ρουτίνα συντήρησης και σταδιακά θα φύγουν.

SPACE 20-12-08 01:20

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας
Θωμα το χρησιμοποιησες το συγκεκριμενο προιονκαι σου παρουσιαστηκε προβλημα στο ενυδρειο και αν ναι τι ?.εχω προβλημα με την τριχωειδη αλγη παρολλου που οι τιμες δειχνουν καλες ΝΟ3 σχεδον 0 και ΡΟ4 0,05 εχω απογοητευτη και για αυτο τον λογω σκεφτικα να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προιον με παραλληλη αναβαθμιση της κυκλοφοριας.Το ενυδρειο ειναι 100*50*70y εχω αναμεσα στους βραχους 2 κυκλοφορητες rio 800λιτρα 1 κοραλλια2 και ενα κοραλια 1,ενα κυκλφορητη 2400 για να χτυπαει πανω συν την επιστοφη 2400 απο το sump σκεφτομαι να βγαλω της κοραλλια και να βαλω 2 seio m1100 4400lita /h θα ηθελα την γνωμη σας

Tricky 20-12-08 10:57

Χρησιμοποιεις RO-DI ? εχεις δοκιμασει καποιο αλγοφαγο ψαρι ?

SPACE 20-12-08 11:45

χρησιμοποιω RO KAI φιλτρα τα αλλαζω καθε 4 μηνες .παλαιοτερα ειχα ενα fox το συγκεκριμενο ενω ετρωγε σην αρχη μετα σταματησε

Μάγγος Θωμάς 20-12-08 19:18

Είχα "άσπρισμα¨στα κοράλλια μου !!!

Οι τιμές σου είναι καλές γιατί τα τραβάει η άλγη ...
Θέλεις καλύτερο skimming, αντιφώσφορο και υπομονή αν δέν έχεις υπομονή, καθαρίζεις με το χέρι :D και πάλι θα περάσει χρόνος.

Με το ζουμί θα πάρεις μια ψευδή εικόνα ..... μόλις σταματήσεις η άλγη θα έρθει ξανά.

SPACE 21-12-08 01:48

θωμα μπορεις να μου πεις την δοσολογια που βαζεις Mrutzek AlgenEx .

nikman 21-12-08 04:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SPACE (Μήνυμα 314659)
θωμα μπορεις να μου πεις την δοσολογια που βαζεις Mrutzek AlgenEx .

Αφού σου γράφει ότι δεν έμεινε ευχαριστημένος από το προϊόν γιατί επιμένεις :D
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου;

Μάγγος Θωμάς 21-12-08 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SPACE (Μήνυμα 314659)
θωμα μπορεις να μου πεις την δοσολογια που βαζεις Mrutzek AlgenEx .

Έβαζα !!!!!
Αν θυμάμαι καλά 5ml στα 100 λίτρα ανά δύο μέρες ??

SPACE 21-12-08 11:41

Σε ευχαριστω ;)

SPACE 01-01-09 12:24

Χθες μου ηρθε το προιον απο την Γερμανια εκλεισα σκιμμερ εβγαλα ανθρακα και αντιφωσφορο και εκλεισα και uv.

Manolis 01-01-09 17:50

Συγνωμη που θα επιμεινω και εγω., Πρωτα απο ολα χρονια πολλα.
Μην απελπιζεσαι .Σιγουρα υπαρχει λογος που βγαινουν οι αλγες.Διαφωνω με χρηση φαρμακων.Σε ολα τα ενυδρεια συμβαινει αυτο και παντα αργα η γρηγορα βρισκουμε την αιτια και την καταπολεμαμαι.Μην απελπιζεσαι ελπιζω να δουλεψει το φαρμακο!!
Χρονια πολλα και παλι σε ολουσ μας

SPACE 01-01-09 19:19

:pΚΑΤΑΡΧΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ .Θα ηθελα να ρωτησω ποσο καιρο μπορω να εχω το σκιμμερ κλειστο και να λειτουργω χωρις ανθρακα και αντιφωσφορο χωρις να δημιουργηθει προβλημα στο ενυδρειο?

Tricky 02-01-09 14:22

Δεν υπαρχει κανονας σε αυτο ..εξαρταται απο την ιχθυοφορτιση που εχεις , τη βιολογια σου κλπ.

Θα σου ελεγα να κοψεις το ταισμα στο ελαχιστο καθολη τη διαρκεια που το σκιμερ ειναι κλειστο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01571 seconds with 10 queries