Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Το Ph πέφτει χαμηλότερα απο κεί που κλείνει ο ph controller (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27541)

gfdimopo 21-10-08 11:59

Το Ph πέφτει χαμηλότερα απο κεί που κλείνει ο ph controller
 
Καλημέρα,

Εχω ενα ενυδρείο με CO2 + controller + σκάλα της Nutrafin.

Παρατηρώ ότι παρότι έχω το controller ρυθμισμένο ώστε το ενυδρείο να έχει Ph απο 6.67 - 6.74

Πολλές φορές βρίσκω το Ph του ενυδρείου 6.60 ή και 6.78.

Στοιχεία:

Δεν τίθεται θέμα καλιμπραρίσματος. Το κάνει και μετά απο καλιμπράρισμα.
Ο controller δουλεύει κανονικά. Δηλαδή ανοίγει και κλείνει στις κανονικές τιμές που πρέπει.

Που μπορεί όμως να οφείλονται αυτές οι αυξομοιώσεις στο ph?

PascM 21-10-08 12:03

Αυτό συμβαίνει πάντα ή κατά την διάρκεια της συσκότισης?

ΧρήστοςΠ 21-10-08 12:17

καλά κάνεις και το ψάχνεις αλλά είναι μικρές οι αποκλίσεις 0,07 και 0,04
Δεν πιστεύω ότι επηρεάζονται τα ψάρια σου

gfdimopo 21-10-08 12:19

Όχι πάντα, ορισμένες φορές...και μου φαίνεται οτι γίνεται συχνά τα πρωινά άρα στη διάρκεια της συσκότισης...όπως και τώρα...


Φοβάμαι οτι η ανατάραξη είναι μικρή επειδή εχω βάλει πολύ υαλοβάμβακα....και πρέπει να την αυξήσω λιγάκι...ώστε να χάνεται πιο γρήγορα το CO2.

PascM 21-10-08 12:23

Η διαφορές είναι τέτοιες που δεν νομίζω οτι χρειάζετε.

Τσιόνογλου Σταύρος 21-10-08 12:38

Δεν υπάρχει λόγως ανυσηχίας ,αρκει να μην πέφτουν πολύ παρακάτω απο τις ρυθμήσεις σου ,συμβαίνει οταν σβήνουν τα φωτα,το παθαίνω και εγω ένω το έχω ρυθμισμένο 6,29 - 6,37 με το σβήσιμο των φώτων πάει στο 6,25 και μένει εκει μέχρι να ανάψουν τα φώτα.

gfdimopo 21-10-08 12:44

thanks παιδια απλά φοβήθηκα με τις μεταβολες.... και δεν μπορούσα να το εξηγήσω...υποθέτω οτι το διοξείδιο απο τα φυτά επηρεάζει το ph...και το ρίχνει περισσότερο από οτι ο controller

thu vu 21-10-08 19:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 298834)
Καλημέρα,

Εχω ενα ενυδρείο με CO2 + controller + σκάλα της Nutrafin.

Παρατηρώ ότι παρότι έχω το controller ρυθμισμένο ώστε το ενυδρείο να έχει Ph απο 6.67 - 6.74

Πολλές φορές βρίσκω το Ph του ενυδρείου 6.60 ή και 6.78.

Στοιχεία:

Δεν τίθεται θέμα καλιμπραρίσματος. Το κάνει και μετά απο καλιμπράρισμα.
Ο controller δουλεύει κανονικά. Δηλαδή ανοίγει και κλείνει στις κανονικές τιμές που πρέπει.

Που μπορεί όμως να οφείλονται αυτές οι αυξομοιώσεις στο ph?

το ιδιο συμβαινει και σε εμενα αλλα ειναι λογικο γιατι καθως κλεινει η ηλεκτροβανα το σωληνακι απο αυτη μεχρι τον διαχειτη εχει καποια ποσοτητα co2 η οποια διαχεεται.

netblues 22-10-08 01:31

Απιθανο. Με το κλεισιμο της ηλεκτροβανας η ποσοτητα απο το διαχυτή μεχρι την ηλεκτροβανα δεν αδειαζει γιατι θα επρεπε απο καπου να επερνε αερα..
Εξαλλου η ποσοτητα αυτη ειναι μαλλον μικρη ετσι κιαλλιως.
Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει διαχυθει περισσοτερο co2 και απλως χρειαζεται χρονος ωστε να ανακατευθει πληρως σε ολο το ενυδρειο και να το μετρησει το ph μετρο.
Επισης εαν μεταβαλεται αμεσως (δευτερολεπτα) μολις αναψουν/σβησουν τα φωτα ειναι επηρεασμος του Ph μετρου απο τις λαμπες φθορισμου.
Περα απο ολα αυτά, εαν υπαρχουν αρκετα φυτα, στο τελος της σκοτεινης περιοδου, το αυξημενο co2 λογω αναπνοης των φυτων προκαλει ελαφρια πτωση του Ph.

thu vu 22-10-08 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 299066)
Απιθανο. Με το κλεισιμο της ηλεκτροβανας η ποσοτητα απο το διαχυτή μεχρι την ηλεκτροβανα δεν αδειαζει γιατι θα επρεπε απο καπου να επερνε αερα..
Εξαλλου η ποσοτητα αυτη ειναι μαλλον μικρη ετσι κιαλλιως.
Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει διαχυθει περισσοτερο co2 και απλως χρειαζεται χρονος ωστε να ανακατευθει πληρως σε ολο το ενυδρειο και να το μετρησει το ph μετρο.
Επισης εαν μεταβαλεται αμεσως (δευτερολεπτα) μολις αναψουν/σβησουν τα φωτα ειναι επηρεασμος του Ph μετρου απο τις λαμπες φθορισμου.
Περα απο ολα αυτά, εαν υπαρχουν αρκετα φυτα, στο τελος της σκοτεινης περιοδου, το αυξημενο co2 λογω αναπνοης των φυτων προκαλει ελαφρια πτωση του Ph.

το πρωτο που αναφερεις απο οσο θυμαμαι απο την φυσικη συμβαινει στα υγρα μεσο της υδροστατικης πιεσης.(μπορει να κανω και λαθος)για τα υπολοιπα που αναφερεις εχεις δικιο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01334 seconds with 10 queries