Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Τα φώτα σας παρακαλώ !!!!!!!!!!!!!!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25416)

Minakki 03-06-08 15:18

Τα φώτα σας παρακαλώ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
:confused:Καλησπέρα και πάλι !!!
Έχω ένα προβληματάκι και θέλω βοήθεια.
Ο γιός μου σήμερα έφερε απο το σχολείο ένα χρυσόψαρο που κέρδισε σε λαχνό. Το καημένο είναι μέσα σε ένα πλαστικό κουτάκι που χωράει δεν χωράει 1 Λτρ νερό..... το οποίο είχε χυθεί το περισότερο μέχρι να το φέρουμε σπίτι και το ψαράκι είχε μισό δακτυλάκι νερό για να επιβιώσει ....!
Όταν το είδα πανικοβλήθηκα γιατι δεν ξέρω τίποτα από χρυσόψαρα αλλά σκέφθηκα χρήγορα και έβαλα νερό βρύσης και μιά δόση αντιχλώριο και μιά ταμπλέτα για φυτοφάγα ψάρια. Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά δεν είχα και πολλές επιλογές.
Τώρα το θέμα είναι ότι έχω ένα ΡΙΟ 125 φυτευμένο με τροπικά ψαράκια ήμερα (red eye ballon, Cherry barb, Bleeding Hirt, 4 καρδινάλιους και ένα ζευγάρι ξυφοφόρους) το οποίο όμως τελεί υπό θεραπεία (γιατί ο ένας καρδινάλιος έχει pop-eye)
Όταν τελειώσει η θεραπεία και ξάνω αλλαγές και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι το ενυδρείο έτοιμο πάλι και στα κανονικά του επίπεδα με βακτηρίδια, μπορώ να προσθέσω και το χρυσόψαρο (η θερμοκρασία νερού είναι 25 βαθμοί) ή θα γίνει η απόλητη καταστροφή ?????

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 03-06-08 15:29

Δυστηχως θα σε στεναχωρησω. δεν ταιριαζει με τα αλλα ψαρακια σου.

Τι αρχισαν μοιραζουν χρυσοψαρα και σε λοταριες τωρα? αντι να καλυτερευουν τα πραγματα.......

Minakki 03-06-08 15:31

Αν το πήγαινα σε λιμνούλα μαζί με άλλα χρυσόψαρα πολύ μεγαλύτερα βέβαια έχει καμμιά ελπίδα ?

Πάνος 03-06-08 15:38

φυσικα και εχει..;)

Minakki 11-06-08 19:23

Στρώσιμο ενυδρείου με έναν χρυσοψαρούλη !!!
 
Τελικά ο χρυσοψαρούλης έμεινε μαζί μας.
Αγόρασα ένα ενυδρειάκι 20 Λιτρ. και ένα φιλτράκι και ξεκίνησα το στρώσιμο.
Το ενυδρείο "τρέχει" 10 μέρες και χθές που έκανα μετρήσεις έπαθα σοκ !!! Η αμμωνία ήταν 5mg/l τα ΝΟ2 λίγο καλύτερα 0,05 mg/l. Στον πανικό μου επάνω πήρα τον υαλοβάμβακα από το στρωμένο μου 125άρι και το ξέπληνα μεσα .... Υπέθεσα ότι μετά από αυτό όλα θα ήταν καλύτερα. Το βράδι ξαναπήρα μετρήσεις λίγο καλύτερα αλλά όχι καλά. Η αμμωνία πήγε στο 0,5 - 1 mg/l και τα Νο2 0,025.
Έβγαλα όλο το νερό και γέμισα το ενυδρείο απο το νερό του 125 Λ. έριξα και βακτηρίδια και το πρωί οι μετρήσεις ήταν οι ίδιες.....zw
Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω !!? Το ξέρω ότι δεν έχει στρώσει το φίλτρο μου.
Μπορώ να βάλω τιποτα για να το βοηθήσω ?

harilaos 11-06-08 20:02

Μην ταΐζεις, ξαναβάλε μπόλι, και κάνε συχνές αλλαγές νερού..

Minakki 11-06-08 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 271949)
Μην ταΐζεις, ξαναβάλε μπόλι, και κάνε συχνές αλλαγές νερού..

Με νερό από το στρωμένο ? Βακτηρίδια ? Μπόλι σε κανα 2 μέρες να μαζέψει το φίλτρο μπίχλα....

halvas69 11-06-08 21:37

Φρέσκο νερό στις αλλαγές πάντα.
Άμα έχεις βακτηρίδια ρίξε θα βοηθήσει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01294 seconds with 10 queries