Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Τώρα Τι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25017)

paraskevi_gr 15-05-08 13:20

Τώρα Τι?
 
Παιδιά καλησπέρα καταρχίν. Χθές μου έκανε δώρο ένας φίλος (άσχετος με το αντικείμενο) δώρο ένα γατόψαρο νομίζω είναι albino.
Δεν ξέρω τίποτα απολύτως για γατόψαρα. :smt108
Εγώ λόγω χώρου έχω 1 6λιτρο ενυδρειάκι με 1 μονομάχο μέσα.
Δεν ξέρω καθόλου τις απαιτήσεις του εν' λόγου είδους. :( Τον τοποθέτησα προσωρινά μέσα, ξέρω λάθος αλλά καλύτερα από το σακουλάκι. zw Δέν έχω άλλο ενυδρείο. Το καημένο πήγαινε όλη την ώρα πάνω κάτω σαν τρελό.
Μαζί μετο ψαράκι μου έφεραν και τροφή. Ταμπλέτες και μου είπαν να βάζω μισή κάθε 2 μέρες.
Το πρωί συνήθως ταϊζω το μονομάχο μου. Αυτό του έριξα την ταμπλέτα (μισή) αλλά δεν την άγγιξε. Το πρωί κάθονταν στον πάτο. Λέτε πως τρώει το βράδυ και γι' αυτό δεν έφαγε, οι φταίνε οι συνθήκες? :confused:

george 15-05-08 13:27

Nα του το επιστρέψεις !

imichal 15-05-08 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 262539)
Nα του το επιστρέψεις !

:smt023

xontros 15-05-08 13:51

Μπορείς να το δεις κι αλλιώς!
Ευκαιρία για να αποκτήσεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο! :smt020

Kostas G. 15-05-08 17:25

Όπως ειπώθηκε,ανάλογα με το τι θες,μπορείς είτε να το κρατήσεις και να μάθεις τι θέλει και να του το προσφέρεις σε εύλογο χρονικό διάστημα,είτε να βάλεις αγγελεία στο forum για να το δώσεις σε πιο καλά χέρια είτε να το δώσεις σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα...

Από τα λεγόμενά σου,ίσως να είναι albino Corydoras aeneus...Οπότε και εύκολα θα μπορέσεις να καλύψεις τις απαιτήσεις του αν το θες...;)

paraskevi_gr 16-05-08 12:07

Τελικα μάλλον είναι το γένος spawning. Τελικά αν τον κρατήσω ποιές είναι οι απαιτήσεις του ψαριού?
(Θερμοκρασία, χώρητικότητα ενυδρείου, φωτσμό, ph, παρέα, τάισμα).
Σας ευχαριστώ πολύ.:grin:

bessy 16-05-08 12:18

Απαντήσεις θα βρεις εδώ στο forum και στο www.tsamisaquarium.gr ή στο www.fishlore.com. Πάντως ένα μεγαλύτερο ενυδρειάκι δεν θα δημιουργούσε απαραίτητα πρόβλημα χώρου για ένα μικρό κοπαδάκι ψαράκια που θα σου άρεσαν σίγουρα! :p

paraskevi_gr 16-05-08 12:53

Κατάλαβα καλά ή όχι? εκτός από παρέα ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ???????????? :confused::confused::confused::confused::confused:
-------------------------
Σ' ευχαριστώ για τις ιστοσελίδες Bessy. Πάντως θα κοιτάξω για ενυδειάκια και θα δω.:rolleyes:

Kostas G. 16-05-08 18:04

Γένος Spawning δεν υπάρχει...Spawning είναι η πράξη της αναπαραγωγής...
Αφού λες πως μοιάζει με αυτά,τότε το γατόψαρό σου είναι του γένους Corydoras και μπορεί να είναι είται C. aeneus είτε C. paleatus είτε C. sterbai,με πιθανότερα τα πρώτα 2...

Θέλει παρέα άλλων 5 ατόμων και ένα ενυδρειάκι μήκους 50εκ. επί 25εκ. τουλάχιστον...Δηλαδή σε ένα τέτοιο που σου λέω θα είναι σχετικά άνετα;)

paraskevi_gr 17-05-08 01:01

Ναί δίκιο έχεις για το όνομα. Λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας. :rolleyes:
Για ενυδρειάκι θα ψάξω με αυτές τις διαστάσεις΄πάντως σε ευχαριστώ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01603 seconds with 10 queries