Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τιμες-ΡΗ controlers-Καρφουρίσια ενυδρεία-Ποιότητα κλπ κλπ κλπ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24982)

nikman 13-05-08 05:42

Τιμες-ΡΗ controlers-Καρφουρίσια ενυδρεία-Ποιότητα κλπ κλπ κλπ...
 
mod note
Το thread αυτο ειναι με αφορμη το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24823
---------------------------------------------------------------------------------------
Το ph controller είναι το παρακάτω; Σκέτο το πουλάς γιατί αν ναι τότε μάλλον πανάκριβο το δίνεις.
Νομίζω από το e-bay είναι φτηνότερο.
Για τσέκαρε λοιπόν τη τιμή γιατί νομίζω έχεις κάνει κάποιο λάθος.

http://www.aquaristic.net/shop.php/s...20SONDERPREIS/

Neoklis 13-05-08 12:11

Οι τιμές είναι αυτές... Δεν πιέζω κανέναν να τον αγοράσει...

Χαρης Χ. 13-05-08 12:12

:smt023

nikman 13-05-08 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 261667)
Οι τιμές είναι αυτές... Δεν πιέζω κανέναν να τον αγοράσει...

Δικαίωμα σου είναι να το πουλήσεις όσο θέλεις απλός σε ενημέρωσα μήπως και δεν ήξερες τι τιμή που έχει σήμερα στην αγορά.
Εσύ το πήρες από Ελλάδα;

Ορίστε και μια χαμηλότερη τιμούλα:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?...m=180206869607

steady 13-05-08 22:53

με την ιδια ευκολια να και μια υψηλοτερη τιμουλα http://www.aquaristic.net/shop.php/s...20SONDERPREIS/
δεν νομιζω οτι πριν πουλησει κατι καποιος πρεπει να ψαξει την χαμηλοτερη τιμη της αγορας ουτε οτι το αν ειναι κατι ακριβο η φτηνο το συγκρινουμε με το φθηνοτερο μαγαζι στη γη αλλα με το ποσο πουλιεται στην αγορα τωρα γιατι το χουμε παρει σαν βαση το ebay δεν ξερω...

και το θεωρω ανουσιο να επεμβαινει καποιος σε μια αγγελια με θεμα μονο την τιμη πωλησης, να πουλουσε κατι σκαρτο η ενα αρρωστο ψαρι οκ αλλα οχι και να ψαχνουμε ολο το νετ να βρουμε αν ειναι καλη η τιμη η οχι...

ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα ειναι κατι που βλεπω ολη την ωρα στις αγγελιες και απλα ειπα την γνωμη μου δεν θελω να θιξω κανεναν

Πάνος 13-05-08 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 261923)
και το θεωρω ανουσιο να επεμβαινει καποιος σε μια αγγελια με θεμα μονο την τιμη πωλησης, να πουλουσε κατι σκαρτο η ενα αρρωστο ψαρι οκ αλλα οχι και να ψαχνουμε ολο το νετ να βρουμε αν ειναι καλη η τιμη η οχι...

ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα ειναι κατι που βλεπω ολη την ωρα στις αγγελιες και απλα ειπα την γνωμη μου δεν θελω να θιξω κανεναν

και γω χωρις να θελω να θιξω κανεναν...σωτη παρατηρηση..κακη αυτη η συνηθεια...

klaz 13-05-08 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 261911)
Δικαίωμα σου είναι να το πουλήσεις όσο θέλεις απλός σε ενημέρωσα μήπως και δεν ήξερες τι τιμή που έχει σήμερα στην αγορά.
Εσύ το πήρες από Ελλάδα;

ηθελα να ξερω αν εσυ προσωπικα οτι αγοραζεις,το τσεκαρεις πρωτα με το e-bay................
καθολου κοσμια η συμπεριφορα αυτη.
δηλαδη αν το πηρε απο ελλαδα(που ειναι και το πιθανοτερο),τωρα τι καταλαβες..?
του εκανες μανταρα την πωληση,και πιστεψε με δεν θα ηθελες κανεις να σε δωσει ετσι στεγνα οταν χρειαστει καποια στιγμη να πουλησεις κατι που αγορασες απο την ελληνικη αγορα....
μην τα ισοπεδωνουμε ολα.....

vasilakis 13-05-08 23:32

Δεν τον εδωσε καθολου στεγνα ρε Κωστα!
Ο φιλος εδωσε μια τιμη για τον κοντρολερ που βγαινει 85 € με μεταφορικα ...
Εννοειται πως ο Νεοκλης ξερει την φθηνοτερη τιμη αλλα ειναι δικο του θεμα ποσο θελει να το πουλησει...
Παω στοιχημα οτι θα του τον εχουν ζητησει καμποσοι που δε θελουν να βγαλουν χρεωστικη καρτα να ασχοληθουν με ebay και να περιμενουν και ενα μηνα να τους ερθει... :rolleyes:

nikman 13-05-08 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 261923)

ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα ειναι κατι που βλεπω ολη την ωρα στις αγγελιες και απλα ειπα την γνωμη μου δεν θελω να θιξω κανεναν


Αυτό μου το εξηγείς λίγο σε παρακαλώ. Για υπερτιμημένες αγγελίες μιλάς;
Αν ναι θα συμφωνήσω κι εγώ σε αυτό και γιαυτό έκανα και τη παρέμβαση.
Νομίζω μία αγγελία πώλησης με υπερτιμημένη τιμή βλάπτει πρώτα πρώτα αυτόν που θέλει να πουλήσει γιατί απλά ποιος θα το αγοράσει μεταχειρισμένο όταν μπορεί να το βρει καινούργιο με τη ίδια σχεδόν τιμή ή και φτηνότερο δε συμφωνείς;
Και φυσικά βλάπτει οικονομικά τον κάθε νέο (αγαθό αν θέλεις) χομπίστα που μπαίνει στο forum και εμπιστεύεται τα μέλη του και ψάχνει να αγοράσει κάτι σε μεταχειρισμένο το οποίο να είναι άρτιο και σε συμφέρουσα τιμή.
Νομίζω ότι τέτοιες παρεμβάσεις βοηθούν και τους αγοραστές και τους πωλητές με δεδομένο πάντα ότι δε γίνεται κάτι εσκεμμένα.

klaz 13-05-08 23:38

βασιλη,ισως να ηταν σκληρη η γλωσσα μου,αλλα αυτο ειναι κατι της μοδας δυστυχως....
μην βγει κατι να πουλησει καποιος ,παντα υπαρχει ο ''εξυπνακιας με το λινκ'' στα χερια.....
πανω η κατω πλεον θεωρω οτι οι περισσοτεροι μας γνωριζουν πλεον απο το γενικο παζαρι τιμων,και δεν χρειαζομαστε αλλους ''εξυπνους χρηστες'' με τετοια λινκς στα χερια....
ειναι αρκετα εκνευριστικο.
κατα τα αλλα δεν εχω απολυτως τιποτε με τον φιλο απο τα χανια.

aaaooll 13-05-08 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 261954)
γιατί απλά ποιος θα το αγοράσει μεταχειρισμένο όταν μπορεί να το βρει καινούργιο με τη ίδια σχεδόν τιμή ή και φτηνότερο δε συμφωνείς;

πίστεψε με, για το συγκεκριμένο αντικείμενο πάρα πολύ...

vasilakis 13-05-08 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 261954)
ποιος θα το αγοράσει μεταχειρισμένο όταν μπορεί να το βρει καινούργιο με τη ίδια σχεδόν τιμή ή και φτηνότερο δε συμφωνείς;

Γιατι ? Χανει την αξια του ή εχει ημερομηνια ληξης?
Λιγοτερο απο χρονο το εχει απο οσο ξερω...
Κυριε Χαλβαδοπουλε δεν σβηνεις τιποτα να μη χαλα η αγγελια...?

nikman 14-05-08 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 261955)
βασιλη,ισως να ηταν σκληρη η γλωσσα μου,αλλα αυτο ειναι κατι της μοδας δυστυχως....
μην βγει κατι να πουλησει καποιος ,παντα υπαρχει ο ''εξυπνακιας με το λινκ'' στα χερια.....
πανω η κατω πλεον θεωρω οτι οι περισσοτεροι μας γνωριζουν πλεον απο το γενικο παζαρι τιμων,και δεν χρειαζομαστε αλλους ''εξυπνους χρηστες'' με τετοια λινκς στα χερια....
ειναι αρκετα εκνευριστικο.
κατα τα αλλα δεν εχω απολυτως τιποτε με τον φιλο απο τα χανια.


Το "εξυπνάκιας" Klaz πάρε το πίσω.
Αν θες να πεις τη γνώμη σου κάνε το με κόσμιο τρόπο και με επιχειρήματα.
Εδώ είναι ένα φόρουμ που σκοπό έχει να ενημερώνει το χομπίστα περί του χόμπι του. Εσύ είσαι από τους παλιούς κι θάπρεπε να τι ξέρεις.
Αυτό έκανα κι εγώ τίποτα παραπάνω.
Και το ξαναλέω σκοπός μου δεν ήταν να τη σπάσω στο Νεοκλή και να μη πουλήσει τον κοντρόλερ, το αντίθετο μάλιστα.
Στους κανόνες για τις Αγγελιών του φόρουμ δεν υπάρχει σχετική απαγόρευση.

halvas69 14-05-08 00:03

Ελάτε παίδες χαλαρώστε όλοι, δεν θέλω να αρχίσουμε τα σβου κλπ.
Please :)

Πάνος 14-05-08 00:06

ηρεμειστε παιδια....παντως ο κοντρολερ αυτος και απο το φτηνοτερο μερος να τον παρεις θα κανει καιρο να ερθει και δε ξερεις και σε τι κατασταση θα τον παραλαβεις...και πρεπει να πληρωσεις και μεταφορικα....εχουμε διαβασει πολλα παραπονα εδω για παραγγελιες απο ιντερνετ......του νεοκλη βλεπεις τι παιρνεις...ειναι δοκιμασμενος και πανω κατω στην ιδια τιμη αν βαλεις και μεταφορικα...
αν τον εδινε 500 ευρω κι εγω μαζι σου νικμαν θα ημουνα και θα εκανα παρεμβαση.....αλλα να γινει θεμα για 10 ευρω........νομιζω πως το σχολιο σου ηταν περιττο...απλα αυτο

nikman 14-05-08 00:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 261976)
νομιζω πως το σχολιο σου ηταν περιττο...απλα αυτο

Παιδιά το ξαναλέω δεν έχω τίποτα με το Νεοκλή. Ήταν μία αφορμή για να κάνω αυτό το σχόλιο. Και δεν είναι περιττό.

Ας αφήσουμε τον Νεοκλή και την αγγελία του. Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα: Τα ενυδρεία που πουλάει το Καρφουρ, πόσος κόσμος τα έχει αγοράσει λόγω της τιμής τους. Πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους;
Εγώ πήρα δύο από αυτά και τα χάρισα μετά από λίγο καιρό γιατί απλά ήταν άχρηστα. Άσε που έδωσα άλλα τόσα λεφτά για φίλτρα θερμαντήρα κ.λ.π
Το βλέπει αυτό ο κάθενας αλλά μετά την αγορά. Έ δε θάπρεπε να ενημερώνουμε για κάτι τέτοια. Δηλαδή εντάξει θέλεις να το πάρεις σου φαίνεται φτηνό αλλά είναι κι αυτά που δεν ξέρεις... Τη στιγμή που τα πετ-σοπ κάνουν ομολογουμένως φιλότιμες προσπάθειες στο θέμα της ποιότητας και των τιμών

Πάνος 14-05-08 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 261980)
Παιδιά το ξαναλέω δεν έχω τίποτα με το Νεοκλή. Ήταν μία αφορμή για να κάνω αυτό το σχόλιο. Και δεν είναι περιττό.

Ας αφήσουμε τον Νεοκλή και την αγγελία του. Θα σου πω ένα άλλο παράδειγμα: Τα ενυδρεία που πουλάει το Καρφουρ, πόσος κόσμος τα έχει αγοράσει λόγω της τιμής τους. Πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους;
Εγώ πήρα δύο από αυτά και τα χάρισα μετά από λίγο καιρό γιατί απλά ήταν άχρηστα. Άσε που έδωσα άλλα τόσα λεφτά για φίλτρα θερμαντήρα κ.λ.π
Το βλέπει αυτό ο κάθενας αλλά μετά την αγορά. Έ δε θάπρεπε να ενημερώνουμε για κάτι τέτοια. Δηλαδή εντάξει θέλεις να το πάρεις σου φαίνεται φτηνό αλλά είναι κι αυτά που δεν ξέρεις... Τη στιγμή που τα πετ-σοπ κάνουν ομολογουμένως φιλότιμες προσπάθειες στο θέμα της ποιότητας και των τιμών

3 χρονια εχω του καρφουρ...και μαλιστα την παλια εκδοση......μονο μετα 3 χρονια αλλαξα κυκλοφορητη..ολα λειτουργουν αψογα
αυτο το ενυδρειο θα συνεχισω να το υποστηριζω ωστε να υπαρχει ανταγωνισμος στο μονοπωλειο των πετσοπ
εδω στην επαρχια ειδικα δε βοηθουν καθολου στις τιμες!!!..για ποιοτητα δε...αστα να πανε...

Τσιόνογλου Σταύρος 14-05-08 00:37

Όποιος θέλει να αγοράσει κάτι ας ψαχτεί πρώτα μόνος του,καλά όλοι οι νέοι χομπίστες οταν θέλουν να αγοράσουν κάτι είναι σαν τα αρνιά που πάνε για σφαγή,ας ανοίξουν τα μάτια τους και ας ψαχτούν επιτέλους λίγο και μόνοι τους για το τι τους συμφέρει ,όταν πανε να αγοράσουν οτιδήποτε αλλο απο ρούχα ως αυτοκίνητο αλωνίζουν την αγορα για να βρούν αυτό που τους συμφέρει και ποιοτηκά και οικονομικά,όταν αφορά το χόμπι είναι θύματα?κάποια στιγμή πρέπει να ξαεσταρβωνόμαστε και μόνοι μας αλλιώς θα μας τον πιάνουν συνέχεια και παντού .Οταν δεν σε συμφέρει κάτι δεν το αγοράζεις απλά .Και εγώ αγορασα τον παραπάνω κοντρόλερ πιο φθηνά και απο το ιντερνετ καθώς και τα φίλτρα μου (απο καταστήματα Θεσ/νίκης) αυτό δεν σημαινει τίποτε.Στο κάτω κάτω ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας πουλάει όσο θέλει,για τον φραπέ που έχει 3,5 και 4 ευρώ τα στάζουμε.

nikman 14-05-08 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 261982)
3 χρονια εχω τους καρφουρ...και μαλιστα τηνπαλια εκδοση......μονο μετα 3 χρονια αλλαξα κυκλοφορητη..ολα λειτουργουν αψογα
αυτο το ενυδρειο θα συνεχισω να το υποστηριζω ωστε να υπαρχει ανταγωνισμος με το μονοπωλειο των πετσοπ
εδω στηνεπαρχια ειδικα δε βοηθουν καθολου στις τιμες!@!!

Νομίζω υπερβάλλεις. Το Καρφούρ για να το κάνεις "ενυδρείο" (εσωτερικό φίλτρο, θερμαντήρα, έξτρα λάμπα) θα δώσεις όσα και για ένα αντίστοιχο juwel το οποίο θα το διαλέξεις μεταξύ τριών χρωμάτων και θα μπορείς να το βάλεις και σε ένα σαλόνι χωρίς να σου χαλάσει το ντεκόρ.
Και από ποιότητα ξύλου (μελαμίνη) καμία σχέση.
-------------------------
μετέφερε το στο παντός επιστητού :D

Πάνος 14-05-08 00:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 261989)
Νομίζω υπερβάλλεις. Το Καρφούρ για να το κάνεις "ενυδρείο" (εσωτερικό φίλτρο, θερμαντήρα, έξτρα λάμπα) θα δώσεις όσα και για ένα αντίστοιχο juwel το οποίο θα το διαλέξεις μεταξύ τριών χρωμάτων και θα μπορείς να το βάλεις και σε ένα σαλόνι χωρίς να σου χαλάσει το ντεκόρ.
Και από ποιότητα ξύλου (μελαμίνη) καμία σχέση.
-------------------------
μετέφερε το στο παντός επιστητού :D


το καρφουρ το πηρα 120 ευρω.....γιατι να παρω αλλο θερμαντηρα? μια χαρα δουλευει αυτος..και το φιλτρο εχει χωρο για πολυ βιολογικο υλικο...για το φως οκ αλλα αν θες σοβαρα φυτα και στο γιουβελ θελει πατεντα για λαμπα....και η τιμη για το 125 ειναι 300 ευρω εδω......ΧΩΡΙΣ τη βαση...κανεις συγκριση?? καμια σχεση

οποτε ενυδρειο καρφουρ κομπλε με βαση τωρα εχει 140 ευρω στα 120 λιτρα.....το juwel εχει 125 λιτρα 300 ευρω χωρις βαση......160 ευρω διαφορα για μια λαμπα παραπανω???.και να σου λειπει και η βαση??

nikman 14-05-08 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 261994)

οποτε ενυδρειο καρφουρ κομπλε με βαση τωρα εχει 140 ευρω στα 120 λιτρα.....το juwel εχει 125 λιτρα 300 ευρω χωρις βαση......160 ευρω διαφορα για μια λαμπα παραπανω???


-+10-+10-+10

Ένα πετ σοπ έχετε στη Αλεξανδρούπολη και κάνει τα δικά του;
Εγώ το Lidάκι το πείρα 200 κομπλέ
Και το Rio125 κάπου εκεί το βρίσκεις τώρα. Ναι το Rio είχε κάποτε 300 με βάση αλλά τώρα έχουν πέσει οι τιμές.
Πες του δικού σας εκεί να αγοράζει από άλλο προμηθευτή που να μπορεί να τα δίνει φτηνότερα. :D

Πάνος 14-05-08 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 262004)
-+10-+10-+10

Ένα πετ σοπ έχετε στη Αλεξανδρούπολη και κάνει τα δικά του;
Εγώ το Lidάκι το πείρα 200 κομπλέ
Και το Rio125 κάπου εκεί το βρίσκεις τώρα. Ναι το Rio είχε κάποτε 300 με βάση αλλά τώρα έχουν πέσει οι τιμές.
Πες του δικού σας εκεί να αγοράζει από άλλο προμηθευτή που να μπορεί να τα δίνει φτηνότερα. :D

4 πετσοπ εχουμε αλεξ-πολη και το ενα ειναι και αλυσιδα γνωστη......αλλα κανουν οτι θελουν....γιαυτο με βλεπεις να υπερασπιζομαι τοσο το καρφουρ.....εχω 3 ενυδρεια...τα 2 καρφουρ!!..
απο πετ...ακομη θα μαζευα λεφτα για το πρωτο μου....

nikman 14-05-08 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 262005)
4 πετσοπ εχουμε αλεξ-πολη και το ενα ειναι και αλυσιδα γνωστη......αλλα κανουν οτι θελουν....γιαυτο με βλεπεις να υπερασπιζομαι τοσο το καρφουρ.....εχω 3 ενυδρεια...τα 2 καρφουρ!!..
απο πετ...ακομη θα μαζευα λεφτα για το πρωτο μου....


Καμιά Θεσσαλονίκη δε πάτε καμιά φορά. Απ ότι ξέρω εκεί ο Azores το παλεύει.

delta66 14-05-08 03:24

Αφου εγινε κ@λ@ς η αγγελια να πω και γω τοο ασχετο μου.

Και το Juwel για να γινει "ενυδρειο" θελει τουλαχιστον αλλαγη ο θερμαντηρας (ως επικινδυνος για ψαροσουπες με πολλα παραδειγματα) και αν δεν αντικαταστησεις το εσωτερικο φιλτρο με ενα eheim, θα πρεπει να πεταξεις τα μαυρα-πρασινα σφουγγαρια και θα παρεις βιολογικα υλικα να το γεμισεις.
Με τις Τ5 ειναι μια χαρα τωρα εκτος κι αν πας σε "περιεργα" κολπα.


Το θεμα με τις τιμες στις αγγελιες ειναι περιπλοκο.
Αλλα αν το παρεις με το κανονισμο, οπως ο πωλητης μπορει να γραφει οτι τιμη θελει (και να γινεται "κακος" στα ματια καποιων που ξερουν), ετσι και ο "εξυπνακιας" με το λινκ εχει το δικαιωμα να δινει τη "χαμηλη" τιμη "χαλωντας" την αγγελια και γινομενος "κακος" κι αυτος στα ματια του πωλητη.
Αν δεν επιτρεπεται η οποιουδηποτε ειδους απαντηση στις αγγελιες, ας κλειδωνεται απο την αρχη η καθε αγγελια και να γινεται συννενοηση μονο με ΠΜ, ακομα και για διεκρινησεις σε τιμες, φωτογραφιες κλπ.

Αληθεια τι διαφορα τιμης ειχε? δεν φαινεται η αρχικη αγγελια.:o
Αξιζε να γινει τοση φασαρια ρε παιδια? :confused:

Φιλικα :smt052 Δελτα
___

PascM 14-05-08 03:57

:D:D Την τιμή θα την δεις στην αγγελία εδώ είναι Επί παντός επιστητού :grin::grin::grin:

delta66 14-05-08 04:33

Ναι το ειδα κατοπιν εορτης.:rolleyes:
Αφου διαβασα ολο το θεμα ψαχνωντας τις πληροφοριες για το ΡΗ controler.
Εκανα και το ποστ μου και μετα το καταλαβα.:confused:
Με παρεσυρε ο τιτλος του θεματος:smt120

netblues 14-05-08 08:23

Επι της ουσιας..
Ο συγκεκριμενος εχει στο aquaristic 140 euro και στο ebay 85 (παντα με μεταφορικα)
Ειμαι επισης σιγουρος οτι αν πουλιοταν σε καποιο μαγαζι θα ειχε 180 με 200.
Οποτε το να το δινει καποιος 100 δεν ειναι ουτε πανακριβος αλλα ουτε και καμμια τιμη το αφεντικο τρελαθηκε.
Απο κει και περα, το φαινομενο e-bay και γενικοτερα των online αγορων εχει ηδη αλλαξει παρα πολλα πραγματα, και θα συνεχιζει να τα αλλαζει προς το καλυτερο, τουλαχιστον ως προς το θεμα τιμής... Και το να το συμβουλευεται κανεις πρωτου αγορασει κατι δεν ειναι ακριβως κακό.
Και οσοι διακατεχονται απο φαινομενα καταιδωξης πιστωτικων καρτων, λεω απλως ευτυχως που υπαρχουν για να βολευομαστε οι υπολοιποι on-line.
:D:D

Τα carrefourισια ενυδρεια ειναι μια καλή αφορμή να μπει κανεις στο hobby και για την τιμή τους δεν μπορεις να τα κατηγορησεις και πολύ. Απο κει και περα ισχυει το οτι πληρωνεις περνεις.

Τωρα για τις Τ5 των juwel ειμαι καθετα αντιθετος με την πολιτικη της εταιριας να φτιαξει δικες της λαμπες για να μην μπορει να βαλει κανεις τιποτε αλλο, και προσωπικα την αποφευγω ακριβως για αυτό το λογο..

Παπαδόπουλος Κώστας 14-05-08 09:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 262053)
Τωρα για τις Τ5 των juwel ειμαι καθετα αντιθετος με την πολιτικη της εταιριας να φτιαξει δικες της λαμπες για να μην μπορει να βαλει κανεις τιποτε αλλο, και προσωπικα την αποφευγω ακριβως για αυτό το λογο..

Ευτυχώς για μας κάποιες εταιρείες προσαρμόζονται ανάλογα :
http://www.arcadia-uk.info/product.p...lan=en&sub=&id=

netblues 14-05-08 09:12

Σε δουλεια να βρισκομαστε δλδ.

klaz 14-05-08 09:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 262053)
Επι της ουσιας..

Ειμαι επισης σιγουρος οτι αν πουλιοταν σε καποιο μαγαζι θα ειχε 180 με 200.

λογου χαρη,εμεις στο αζορες το πουλαμε καπου στα 150 ευρω αν θυμαμαι καλα,αλλα και στο παρελθον το ειχαμε προσφορα στα 110...
αυτο σημαινει οτι κατα τη γνωμη μου σαφως και θα πρεπει ο αγοραστης να εχει τα ματια του ανοιχτα,αλλα πολλες φορες και τα ελληνικα καταστηματα εχουν τιμες η και προσφορες που αξιζει να ασχοληθεις και ειναι κοντα στον καταναλωτη σε περιπτωση πχ βλαβης..(στο e-bay που να απευθυνθεις και πιασε το αυγο και κουρευτο...).
**και βεβαια nikman τη λεξη ''εξυπνακιας'' την παιρνω πισω.ηταν καθαρα θεμα στιγμιαιου εκνευρισμου και τιποτε αλλο.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02752 seconds with 10 queries