Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ταμπλετες για σκληροτητα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21491)

ducatisti 13-12-07 17:25

ταμπλετες για σκληροτητα
 
εχω προβλημα με την σκληροτητα σε μαλαουι 250λιτρα,δεν ανεβαινει με τιποτα!εκανα μετρηση σημερα GH-6 KH-10 PH 8.2 . το ενυδρειο λειτουργει σχεδον 1 χρονο χωρις κανενα προβλημα να εχει παρουσιαστει με τα ψαρια,αλλα σκληροτητα δεν ειχα ποτε. εχω παρει κατι ταμπλετες της aqua,θα κανουν δουλεια? η να τα αφησω οπως ειναι? τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει αν δεν εχει σωστη σκληροτητα? απο πρωσοπικη εμπειρια που το βλεπω μαλλον τιποτα,εσεις τι λετε?

PascM 13-12-07 19:58

Δεν ανεβαίνει με τίποτα?
Εάν είσαι σίγουρος οτι μετράς σωστά και οτι δουλεύουν τα τεστ σου μήπως να μας έλεγες τι έχεις μέσα στο ενυδρείο? (διακόσμηση κλπ)

Μου κάνει εντύπωση για κουκάκι και δη Αθήνα δηλαδή το τόσο μαλακό νερό.

ducatisti 13-12-07 20:12

πετρες απο θαλασσα και βουνο,αμμο θαλασσης,και ενα μεγαλο ξυλο στη μεση του ενυδρειου. τα ψαρια 3 afra 4labidochromis caerelus 1 synodonti 1 γλυφτη.

PascM 13-12-07 20:18

Τι GH έχεις στην βρύση σου?


Δεν μπορεί να δικαιολογηθεί μόνον με μια ρίζα η πτώση αν μιλάμε για πτώση GH !!!

ducatisti 13-12-07 20:35

στις 7 σταγονες γινεται πρασινο με της sera το τεστ!

PascM 13-12-07 20:40

Αν και τα τεστ της sera δεν τα εμπιστεύομαι, το αποτέλεσμα που μας δίνεις λεει οτι και η βρύση σου έχει πολύ μαλακό νερό!

Η μια ρίζα όμως (εκτός και αν καταλαμβάνει όλο το ενυδρείο) δεν είναι ικανή ΙΜΟ να κατεβάσει έστω και έναν βαθμό την σκληρότητα.

Δοκίμασε να προσθέσεις π.χ. κανένα κομμάτι κοράλι στο φίλτρο σου.

ducatisti 13-12-07 20:46

τι κοραλι? δεν το εχω ακουσει ,πως θα το ζητησω?

PascM 13-12-07 20:48

Ψόφιο κοράλι (κομμάτι) ή αραγωνίτη ή ότι άλλο τέτοιο εν πάσει περιπτώση!

Επίσης καλό είναι να τσεκάρεις τις πέτρες σου μήπως και τυχόν έπεσες σε μη ασβεστολιθικές (δύσκολο αλλά λέμε)

Αν βρεις όμως κάπου εκεί τρυγύρω ή σε καμιά παραλία πέτρες ασβεστολιθικές και τις προσθέσεις στο ενυδρείο σου πιστεύω οτι θα λύσεις το προβλημά σου!

Ως πρώτη λύση πάντος εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κάποιο τέστ άλλης μάρκας. π.χ. ΑΡΙ.

ducatisti 13-12-07 20:55

τωρα εδω και 1 βδομαδα προσθεσα 5 πετρες των 2 κιλων περιπου η καθε μια αλλα απο βουνο,θα το αφησω καμμια βδομαδα να δω μπας και ανεβει και μετα παω για αλλο τεστ.
ευχαριστω!

PascM 13-12-07 20:56

Να υποθέσω οτι τσέκαρες αν είναι ασβεστολιθικές ??

(Μέθοδος ακουαφόρτε).

ducatisti 13-12-07 20:57

οχι! για πες?

asourtzo 13-12-07 21:04

Ριχνουμε λιγο ακουαφορτε πανω στις πετρες και αμα αφρισουν ειναι ασβεστολιθικες;)

PascM 13-12-07 21:08

Ακριβώς!!!

Αλωστε αυτό είναι το ζητούμενο στην δική σου περίπτωση να είναι ασβεστολιθικές για να ανεβάσουν την σκληρότητα!

ducatisti 13-12-07 21:13

thanks!
-------------------------
και μετα της ριχνεις παλι βραστο νερο και της ξαναχρησιμοποιεις?

PascM 13-12-07 21:16

Τις ξεπλένεις πάρα πολύ καλά!!!
Άλωστε ακουαφόρτε θα ρίξεις σταγόνες (μια - δυο είναι οκ)
Δεν θα τις πλύνεις με το οξύ!!!

ducatisti 13-12-07 21:18

χα χα! οκ.

speargunner 14-12-07 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatisti (Μήνυμα 221153)
εχω προβλημα με την σκληροτητα σε μαλαουι 250λιτρα,δεν ανεβαινει με τιποτα!εκανα μετρηση σημερα GH-6 KH-10 PH 8.2 . το ενυδρειο λειτουργει σχεδον 1 χρονο χωρις κανενα προβλημα να εχει παρουσιαστει με τα ψαρια,αλλα σκληροτητα δεν ειχα ποτε. εχω παρει κατι ταμπλετες της aqua,θα κανουν δουλεια? η να τα αφησω οπως ειναι? τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει αν δεν εχει σωστη σκληροτητα? απο πρωσοπικη εμπειρια που το βλεπω μαλλον τιποτα,εσεις τι λετε?

Ο πιο απλός,αποτελεσματικός και(κυρίως)ρυθμίσιμος και επαναλήψιμος τρόπος αύξησης της GH είναι η προσθήκη υγρού διαλύματος ασβεστίου,απ'αυτά που πωλούνται για χρήση σε θαλασσινά ενυδρεία.Ρίξε μια ματιά και στο ανάλογο θέμα που άνοιξε ο steady στις 15/2/2007.Όσον αφορά,τώρα,στο τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει η χαμηλή σκληρότητα,μην κρίνεις μακροσκοπικά απ'τη φαινομενική υγεία των ψαριών σου.Η βιοχημεία του οργανισμού τους είναι ρυθμισμένη να λείτουργεί φυσιολογικά με συγκεκριμένες συγκεντρώσεις ιόντων ασβεστίου και μαγνησίου(GH).Μην ξεχνάς π.χ. ότι σε δίσκους(ψάρια που θέλουν χαμηλή GH)που ζουν επί μακρον σε απιονισμένο νερό(GH=0)εμφανίζεται η ασθένεια "hole in head",λόγω της ηλεκτρολυτικής ανισσοροπίας.

ducatisti 15-12-07 19:10

η πετρες παντως ειναι ασβεστολιθηκες της τσεκαρα! αφαιρεσα και μια μεγαλη ριζα που ειχα γιατι μου ''βρομιζε'' και το νερο. ευχαριστο παντως για την πληροφορια για το διαλλυμα ασβεστιου θα το ψαξω.

ducatisti 19-12-07 19:25

η λυση ειναι της ΚΕΝΤ!
 
τελικα το προβλημα με την σκληροτητα λυθηκε!ειναι το cichlid chemistry της ΚΕΝΤ. με 7 βαθμους που ειχα εριξα, 12 κουταλακια του γλυκου απο αυτη την σκονη(συμφωνα με της οδηγιες) και την επομενη μερα εκανα μετρηση και ειχα 14gh! με 8kh και 8.2ph. σημερα που ξαναμετρησα ειναι στα ιδια επιπεδα. το kh και το ph δεν αλλαξε η τιμη τους εμεινε ιδια, οπως ηταν και πριν ριξω την σκονη.

PascM 19-12-07 19:29

Δεν ξέρω αν σε ικανοποιεί η λύση εγώ θεωρώ οτι το πρόβλημα δεν τελείωσε!!
Για πες μου στις αλλαγές? Θα χρειάζετε να βάζεις πάλι τα ίδια!!!??
Γενικά τα ζουμιά και τα ματζούνια δεν είναι οτι καλύτερο.

ducatisti 19-12-07 19:40

ναι σε αυτο εχεις δικιο αλλα δεν εχω ξαναδει τετοια διαφορα απο την μια μερα στην αλλη.στην αλλαγη απο οτι μου ειπανε δεν θα αλλαξη και πολυ η σκληροτητα,θα δουμε ομως στην πραξη. δηλ για να ειναι ενταξει δεν πρεπει να αλλαξη καθολου? α και κατι αλλο ψαχνω για 2 θηλυκα afra γυρω στους 6ποντους μηπως ξερεις καποιον που να τα εχει απο καμμια γεννα η και καποιο μαγαζι.

Tolis 19-12-07 19:47

Παράθεση:

δεν εχω ξαναδει τετοια διαφορα απο την μια μερα στην αλλη.
To κακο ειναι οτι δεν την εχουν ξαναδει και τα ψαρια...

ducatisti 19-12-07 19:50

και ομως, το διαλυσα πρωτα σε ενα μπουκαλι με νερο απο το ενυδρειο,και μετα το εριξα μεσα και την επομενη ''ντουμπανο''

PascM 19-12-07 19:53

Αυτό που σου λεει ο Τόλης ποιο πάνω είναι οτι η αύξηση της σκληρότητας ήταν απότομη!

ducatisti 19-12-07 20:05

ναι το διαβασα,αλλα τη να κανω τωρα να το ξαναλλαξω το νερο και να δω σε τι επιπεδα θα ειναι?η να το αφησω ετσι?

PascM 19-12-07 20:07

Δεν θα συνιστούσα να κάνεις καμία αλλαγή τώρα!!
Απλά θα πρέπει να βρεις καλύτερο και φυσικότερο τρόπο να ανεβάσεις την σκληρότητα!

ducatisti 19-12-07 20:12

οκ ευχαριστω.

Cydox 19-12-07 20:18

Για την αύξηση της kH πρόσθεσε μαγειρική σόδα, δοκίμασε σε ένα μικρότερο δοχείο, διάφορες αναλογίες μέχρι να βρεις αυτην που σου ταιριάζει.

ducatisti 19-12-07 20:21

θα περιμενω λιγο μηπως ανεβει μονη της.

PascM 19-12-07 20:27

Και προσοχή με την σόδα!!!! Η άνοδος του GH και γενικά όλες οι μεταβολές στο ενυδρείο, (ειδικά αυτές που έχουν να κάνουν με την χημεία) πρέπει ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02079 seconds with 10 queries