Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ιδέες για νέο ενυδρείο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16160)

tsiko 16-03-07 15:07

Ιδέες για νέο ενυδρείο.
 
Καλησπέρα!Είμαι καινούργιος στην παρέα σας και σε ένα μήνα θα είναι έτοιμος ο χώρος μου για να δεχθεί το νέο μου ενυδρείο!Οι διαστάσεις του θα είναι Μ 0,90- Υ 0,70- Π 0,40 (Δηλαδή 250lt).θα είναι χωνευτό σε τοίχο και θα έχω πρόσβαση από την πίσω πλευρά (αποθήκη).Η εμπειρία μου στο χώρο είναι από ένα 60lt που είχα.Δεν μπορώ να αποφασίσω τι είδους ψάρια να επιλέξω.Καταρχήν σκέφτομαι αν μπορώ να βάλω δίσκους:) Αν όχι τότε πείτε μου τις ιδέες σας!Ευχαριστώ ;) .

caverman 16-03-07 15:41

Καλώς ήρθες tsiko,
στην παρέα μας. :) Όπως θα διαπιστώσεις σε περιμένει πολύ διάβασμα μιας και υπάρχει μεγάλο πλήθος πληροφορίας....

...Δίσκους εεε... κατευθείαν στα βαθειά. Γενικά το Π 0,40 αν γίνει 0,50 θα έχεις πάρα πολλές επιλογές σε μεγαλήτερα ψάρια μιας και θα μπορούν να στρίβουν ευκολότερα...και εφόσον είναι αποθήκη απο πίσω...

Ειδικά για τους δίσκους αφήνω τους ... δισκάδες να σε διαφωτίσουν..

Φιλικά,
Caverman

msigouros 16-03-07 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsiko (Μήνυμα 161648)
Καλησπέρα!Είμαι καινούργιος στην παρέα σας και σε ένα μήνα θα είναι έτοιμος ο χώρος μου για να δεχθεί το νέο μου ενυδρείο!Οι διαστάσεις του θα είναι Μ 0,90- Υ 0,70- Π 0,40 (Δηλαδή 250lt).θα είναι χωνευτό σε τοίχο και θα έχω πρόσβαση από την πίσω πλευρά (αποθήκη).Η εμπειρία μου στο χώρο είναι από ένα 60lt που είχα.Δεν μπορώ να αποφασίσω τι είδους ψάρια να επιλέξω.Καταρχήν σκέφτομαι αν μπορώ να βάλω δίσκους:) Αν όχι τότε πείτε μου τις ιδέες σας!Ευχαριστώ ;) .

Για δίσκους στα λίτρα σου μέχρι 4 ενήλικους αλλά το 40 είναι μικρό.Ωριακά μικρό θα έλεγα.Αν υπολογίσεις οτι μπορουν να περάσουν τους 20 πόντους τότε καταλαβαίνεις.Πάντως θέλουν αρκετή εμπειρεία και διάβασμα.Σιγά σιγά και θα χαίρεσε τους δίσκους σου.

MiziGr 16-03-07 16:48

Καλώς ήλθες στην παρέα!!!! Νομίζω πως θές να πέσεις κατευθείαν στα βαθειά! Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάτι πιό εύκολο πρώτα και όχι δίσκους για να μην αρχίσουν οι απώλειες και έρθει γρήγορα η απογοήτευση!!!

steady 16-03-07 17:49

καλωσηρθες και απο μενα νομιζω οτι θα μπορουσες να βαλεις και σκαλαρια με τοσο υψος ας μας πουν οι σκαλαροιδιοκτητες:D :D

kastmaniac 16-03-07 19:12

Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στο εγχείρημα σου. Έχω μια μικρή ένσταση στο 70 ύψος. Θα σου πρότεινα 60 για δύο λόγους. Πρώτα γιατί θα είναι πιο εύκολο να ασχολήσε με τον βυθό του ενυδρείου σου (το 70 είναι δύσκολο στο χειρισμό - εκτός αν είσαι 2 μέτρα!!!) και δεύτερο αν το θέλεις "δισκάδικο" το ενυδρείο θέλεις και πολλά φυτά. Αρά θέλεις και το φώς να φτάνει εύκολα κάτω.Αρά . . . λίγο πιο χαμηλό στο ύψος ενυδρείο. Με τη λογική των δίσκων πάντα και το 40 στο πλάτος προβληματίζει λίγο. Συμφωνώ με τα παιδιά για τουλάχιστον 50. Πέρα από το πόσο εύκολα θα στρίβουν οι δίσκοι θα έχει και πολλές περισσότερες επιλογές στο φύτεμα. Κατί τελευταίο . . .ο δίσκος αν και μακράν το ομορφότερο ψάρι στο γλυκό (το παραδέχομαι και ας μην μου αρέσουν ιδιαίτερα) είναι και το πλέον απαιτητικό. Οχί μόνο σε φροντίδα αλλά και σε εξοπλισμό . . . . . . κοστίζει αρκετά!

Καλό διάβασμα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01322 seconds with 10 queries