Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Είναι το ενυδρείο μου ΟΚ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16158)

jstiva 16-03-07 09:18

Είναι το ενυδρείο μου ΟΚ?
 
Πριν από μερικές εβδομάδες ανακάλυψα στην αποθήκη ένα ξεχασμένο κομμάτι 5άρι τζάμι. Βλέποντας το, το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αν έφτανε για να φτιάξω ένα ενυδρείο με αυτό. Έτσι και έγινε...ένα ωραίο ενυδρείο 25Χ30Χ40, 30άλιτρο δηλαδή και μάλιστα τύπου Αμβούργου.... Κόλλησα στις ακμές και αλουμινένιο πλαίσιο και η κατασκευή τέλειωσε.

Επειδή όμως η όλη κατασκευή ήταν ή πρώτη μου είναι λογικό να μην είναι τέλεια (άλλωστε την έκανα για να μάθω και να αποκτήσω εμπειρία) και σε κάποια σημεία υπάρχουν υπολείματα σιλικόνης τα οποία φοβάμαι να ξύσω μην τυχόν και δημιουργήσω πρόβλημα στο κόλλημα των τζαμιών. Εννοείται ότι η σιλικόνη είναι κατάλληλη για χρήση σε ενυδρείο, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχει πρόβλημα για τα ψάρια από τέτοια υπολλέιματα σιλικόνης?

Πρόβλημα λόγω εμφάνισης του ενυδρείου δεν υφίσταται γιατί θα χρησιμοποιηθεί ως βοηθητικό για φύλαξη κλαδεμάτων και ψαριών σε καραντίνα.

Επίσης όσο αφορά την μηχανική αντοχή της κατασκευής, έμεινε γεμάτη μέχρι επάνω με νερό για 10 μέρες στο μπαλκόνι χωρίς ίχνος διαρροής. Είναι αρκετό αυτό για να θεωρήσω ότι η κατασκευή είναι ΟΚ και δεν θα μου πλημμυρίσει το σπίτι?

GP250381 16-03-07 09:25

αφου το ενυδρειο δεν θα φαινεται και εσενα δεν σε ενοχλουν τα υπολειματα σιλικονης ενταξει,αλλα την αλλη φορα βαλε χαρτοταινια και αφου περασε το τεστ για διαροη εισαι μια χαρα

accnt 16-03-07 10:40

Τα υπολείμματα σιλικόνης δεν επηρεάζουν τα ψάρια, σε καμιά περίπτωση.
Οι ενώσεις είναι καθαρές ή υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας (φυσαλίδες στην σιλικόνη)? Αν όχι και μετά το testδεν υπάρχει πρόβλημα.

jstiva 16-03-07 11:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 161606)
Τα υπολείμματα σιλικόνης δεν επηρεάζουν τα ψάρια, σε καμιά περίπτωση.
Οι ενώσεις είναι καθαρές ή υπάρχει εγκλωβισμένος αέρας (φυσαλίδες στην σιλικόνη)? Αν όχι και μετά το testδεν υπάρχει πρόβλημα.

Οι ενώσεις δεν φαίνονταν να έχουν πρόβλημα.... Ασε που τώρα πλέον δεν φαίνονται γιατί εξωτερικά έχει κολληθεί με σιλικόνη γωνιά-προφίλ αλουμινίου. Επίσης στο εσωτερικό του ενυδρείου έχει τοποθετηθεί σιλικόνη (μετά το αρχικό κόλλημα) στις ακμές. Τώρα οι κόντρες - γιατί έβαλα και τέτοιες στο κάτω μέρος - στα σημεία που εφάπτονται με τα τοιχώματα του ενυδρείου - δεν μου φαίνεται να έχουν πρόβλημα. Στον ένωση τους με την βάση έχουν κενά και αυτό το κατάλαβα γιατί όταν έβαλα πρώτη φορά νερό έβγαιναν φυσαλίδες. Γι' αυτό και το άφησα 10 μέρες στο μπαλκόνι....

accnt 16-03-07 12:39

Άμα έβαλες και κόντρες τότε είσαι super!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01217 seconds with 10 queries