Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   μετρησεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15595)

Alexandra 14-02-07 12:28

μετρησεις
 
Καλημερα! Οσο περισσοτερα διαβαζω τοσο συνειδητοποιω την ασχετοσυνη μου+-4 αλλα κ τον εγκληματικο ''επαγγελματισμο '' των pet shops:smt013 Eγω π.χ δεν εχω κανει ποτε μετρησεις για να ελεγξω το νερο μου!! Θα τρεξω το συντομοτερο να προμηθευτω tests. Μια μικρη βασικη ερωτησουλα ποιες ειναι οι ιδανικες τιμες για ph.,νιτρικα,αμμωνιες κ ολα τα σχετικα??

Zorba_The_Freak 14-02-07 12:31

Αμμωνια=0
ΝΙτρωδη=0
νιτρικα=10-15 ppm
pH, KH, GH εξαρτάται από τα ψάρια

Alexandra 14-02-07 12:35

ευχαριστω πολυ!! ειμαι εντελως ασχετη

george 14-02-07 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alexandra (Μήνυμα 154822)
ευχαριστω πολυ!! ειμαι εντελως ασχετη

Είσαι όμως στο σωστό δρόμο ... και στη σωστή παρέα !

andrew_dh 14-02-07 13:45

Alexandra μην πανικοβαλεσαι υπαρχουν και χειροτερα εγω χθες εμαθα οτι πρεπει να ριχνω αντιχλωριο στο νερο :confused::confused:

tsikis 14-02-07 19:01

Μελέτη εδώ :)

Alexandra 15-02-07 13:28

Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια+-8

GhostShip 15-02-07 14:46

Καλωσήρθες Alexandra...;)

Genirous 15-02-07 20:24

Φυλλάδια
 
Μια καλή και φθηνή λύση επίσης τα φυλλάδια των petshopάδων από τις διάφορες εταιρίες των προμηθευτών τους...
Ζήτα τα, είναι τσάμπα...!!!
Και στα ελληνικά!

Alexandra 15-02-07 20:43

Ευχαριστω ειναι μια καλη ιδεα διοτι αν κ ασχολουμαι με το hobby ενα εχω μαυρα μεσανυχτα κ κοιμαμαι υπνο βαθυ:smt015 ευτυχως που υπαρχει αυτο το forum ειναι μεγαλη βοηθεια!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 155084)
Καλωσήρθες Alexandra...;)

Eυχαριστω για τα καλωσορισματα:smt039

steady 15-02-07 21:18

Παράθεση:

Μια καλή και φθηνή λύση επίσης τα φυλλάδια των petshopάδων από τις διάφορες εταιρίες των προμηθευτών τους...
Ζήτα τα, είναι τσάμπα...!!!
Και στα ελληνικά!
με τα φυλαδια αυτα ουτε ψαροκασελα δεν φτιαχνεις οχι ενυδρειο σωστο...
και τσαμπα ειμαστε και ελληνικα μιλαμε εδω μεσα ολοι:D <εκτος απο ορισμενους που μιλανε greeklish:D >

Alexandra 17-02-07 18:33

Steady, ηρεμησε .Μια λυση προτεινε ο ανθρωπος, μην εξαπτεσαι:smt083 Μην μας αποθαρρυνετε τους καινουργιους:smt023

tsikis 17-02-07 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 155152)
με τα φυλαδια αυτα ουτε ψαροκασελα δεν φτιαχνεις οχι ενυδρειο σωστο...
και τσαμπα ειμαστε και ελληνικα μιλαμε εδω μεσα ολοι:D <εκτος απο ορισμενους που μιλανε greeklish:D >

Δεν έχουν όλοι internet...
Και μάλιστα αρκετοί ξεκίνησαν το χόμπι από ένα φυλλάδιο..

Alexandra δεν προσπαθεί ο φίλος steady να σε αποθαρρύνει.
Απλά δεν είναι και οι καλύτερες πληροφορίες που θα μπορούσες να έχεις.
Είναι όμως μια αρχή..

Takis 17-02-07 21:05

Τελευταια, μερικα φυλλαδια εταιρειων εχουν αρκετα καλες πληροφοριες, μονο που αυτοι που δεν θελουν να μαθουν, δεν διαβαζουν ουτε αυτα...

tsikis 17-02-07 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis (Μήνυμα 155473)
Τελευταια, μερικα φυλλαδια εταιρειων εχουν αρκετα καλες πληροφοριες, μονο που αυτοι που δεν θελουν να μαθουν, δεν διαβαζουν ουτε αυτα...

Ναι δυστυχώς :(

GhostShip 02-03-07 02:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsikis (Μήνυμα 155471)
Δεν έχουν όλοι internet...
Και μάλιστα αρκετοί ξεκίνησαν το χόμπι από ένα φυλλάδιο..

Κι εγώ από φυλλάδια το ξεκίνησα, τα αποτελέσματα δε θέλεις να τα μάθεις.-+10
Νομίζω πως οι περισσότεροι έχουν internet απλά δε γνωρίζουν το forum :wink:
Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον steady περί ψαροκασέλας :D
Αν διαβάσεις ένα "δωρεάν" φυλλάδιο μιας εταιρίας και μετά διαβάσεις και μιας άλλης θα νομίζεις πως έχεις να κάνεις με διαφορετικό χόμπυ αντίστοιχα, τα φυλλάδια είναι για να διαφημίζουν και σε ένα κείμενο 2 σειρών διαφημίζουν 10 προΐόντα τους...+-6

crazyio 02-03-07 19:50

σίγουρα ένα φυλλάδιο δεν είναι κακό.
όταν είχα πρωτοξεκινήσει και ξημεροβραδυαζόμουν διαβάζοντας το forum έπεσε στα χέρια μου ένα τέτοιο φυλλάδιο.
Δεν είχε και τραγικές διαφορές απο όσα λέγαμε εδω μέσα .... αλλά όπως ειπώθηκε.... αν δεν θελει κάποιος να διαβάσει ούτε κάν το φυλλάδιο ... άστο καλύτερα..
Αλεξάνδρα είσαι σε πολύ καλό δρόμο τώρα που βρήκες το φόρουμ και σίγουρα θα σε "μπάσει" στον χώρο με καλά αποτελέσματα ....
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

netblues 03-03-07 09:19

Και επειδη τα καλα πρεπει να λεγονται, το φυλαδιο της sera λεει αρκετα και σωστα πραγματα.
Στην τελικη, προτασεις οπως πχ να βαζουμε black water και βακτηριδια συνεχως σε καθε αλλαγη που κανουν κακο μονο στην τσεπη δεν θα πρεπει να μας ενοχλουν.
(Οποιος ενδιαφερεται και θελει να το ψαξει θα την βρει την "ακρη")
Μακαρι ολοι οσοι επαιρναν ψαρια να διαβαζαν και να ακολουθουσαν πιστα αυτές τις οδηγιες.


Φυσικα ενα φυλαδιο δεν μπορει ποτε να φτασει σε πληροφορηση ενα site ή ενα forum.
Απο την αλλη, μεσα στα 90.000 ποστ εδω μεσα υπαρχει σιγουρα το 100% της πληροφοριας που ψαχνει ο αρχαριος και ενα πολυ υψηλο ποσοστο ακομα και για τον προχωρημενο.
Το να τα βρεις ομως ειναι ενα αλλο θεμα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02059 seconds with 10 queries