Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   άχρωμα διαφανή σωληνάκια? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15198)

Strahos 20-01-07 17:33

άχρωμα διαφανή σωληνάκια?
 
ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε σωληνάκια διαφανή άχρωμα (και μαλακά (λάστιχα) και σκληρά*) για εισαγωγή και εξαγωγή φίλτρου αντί τα κλασικά πράσινα που έχουν τα πετσοπ?

*σκληρό σωληνάκι:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...idreio-sol.jpg

PascM 20-01-07 17:47

Ίσως σε καταστήματα που πουλάνε είδη υδραυλικών, ίσως!

Strahos 20-01-07 17:55

έχει η μητέρα μου κατάστημα με είδη θέρμανσης - υδραυλικών και δεν υπάρχει τέτοιο προϊόν :D . το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι αλφαδολάστιχο (αλλά δεν ξέρω σε τι διατομές υπάρχει) για μαλακό, αλλά για σκληρό σωληνάκι όπως στην φώτο δεν μου'ρχεται κάτι...

PascM 20-01-07 17:59

Πιστεύω οτι το αλφαδολάστιχο δεν διατηρεί την σκληρότητά του (είναι μαλακό στην αρχή και σκληραίνει μετά) ακόμη και αν υπάρχει στην διατομή που το θέλεις.

Takis 20-01-07 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149827)
ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε σωληνάκια διαφανή άχρωμα (και μαλακά (λάστιχα) και σκληρά*) για εισαγωγή και εξαγωγή φίλτρου αντί τα κλασικά πράσινα που έχουν τα πετσοπ?

Δεν ξέρω αν τα θες για να τα βάλεις στη θέση των πράσινων κλασικών, αλλά σε αυτή την περίπτωση πρέπει να σκεφτείς ότι τα διαφανή, πολύ γρήγορα θα δείχνουν όλη την βρωμιά που προκύπτει μέσα τους από άλγη και όχι μόνο.

Strahos 20-01-07 18:34

αυτό μπορεί να είναι κακό αλλά μπορεί να είναι και καλό. θα σε αναγκάζει να τα καθαρίζεις πιο συχνά.

Takis 20-01-07 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149846)
αυτό μπορεί να είναι κακό αλλά μπορεί να είναι και καλό. θα σε αναγκάζει να τα καθαρίζεις πιο συχνά.

Αυτό είναι σχετικό.
Δεν είναι απαραίτητο να καθαρίζεις τα λάστιχα κάθε φορά που δείχνουν λίγο λερωμένα.
Μετά από μερικές φορές θα αρχίσεις να αγανακτείς.
Άλλο να τα καθαρίζεις γιατί πρέπει και άλλο γιατί απλά έχουν βρωμίσει λίγο, ενώ το νερό περνάει κανονικά...
Αυτός είναι και ο λόγος που όλες οι εταιρείες έχουν λάστιχα πράσινα ή καφέ.

george 20-01-07 23:01

Αλφαδολάστιχο αλλά είναι μαλακό και εύκαμπτο και θα φαίνεται η άλγη και η βρωμιά !!

Strahos 20-01-07 23:45

έχω δει φώτο από ενυδρεία στο εξωτερικό με σωληνάκια άχρωμα όπως αυτό στην φώτο που ανέβασα, ήλπιζα να έχει δει κάποιος κι εδώ κι αν όχι σε πετ σοπ ίσως σε κάποιο άλλο κατάστημα...

s-vitzi 20-01-07 23:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149892)
έχω δει φώτο από ενυδρεία στο εξωτερικό με σωληνάκιαα άχρωμα όπως αυτό στην φώτο που ανέβασα, ήλπιζα να έχει δει κάποιος κι εδώ κι αν όχι σε πετ σοπ ίσως σε κάποιο άλλο κατάστημα...


Kαλησπερα κι απο μενα.Σημερα τα ειδα στο Practiker

Strahos 20-01-07 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi (Μήνυμα 149894)
Kαλησπερα κι απο μενα.Σημερα τα ειδα στο Practiker

:smt103 :smt103 :smt103 σοβαρά??? έχω φύγει δευτέρα να δω αν έχει και το δικό μας. σε ποιον τομέα τα είχε?

lasal 21-01-07 00:19

Προτελευταίο διάδρομο, στα είδη κηπουρικής βρίσκονται.
Είναι τυλιγμένα σε τύμπανο και παίρνεις με το μέτρο.

s-vitzi 21-01-07 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149896)
:smt103 :smt103 :smt103 σοβαρά??? έχω φύγει δευτέρα να δω αν έχει και το δικό μας. σε ποιον τομέα τα είχε?

Στα λαστιχα,ποτιστικα,κηπου..Σε μεγαλα καρουλια.Αυτα που ειδα ηταν ενα ολοιδιο με του Eheim2215,διαφανο φυσικα και το αμεσως μεγαλυτερο.
Ψαχνω κι εγω για τις αλλαγες,αλλα μαλλον θα κοψω απ του μπαλκονιου.Το συγκεκριμενο παντως δεν ειχε πανω απο 5 μετρα στο καρουλι.(Ν.Ιωνια).Αμεσως σκεφτηκα οπως κι εσυ,για μελοντικα βεβαια,γιατι ακομα το στηνω.1,20ευρω/m.
Για τα λαστιχα μονο.Οσο για το πλαστικο...

Strahos 21-01-07 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 149902)
Προτελευταίο διάδρομο, στα είδη κηπουρικής βρίσκονται.
Είναι τυλιγμένα σε τύμπανο και παίρνεις με το μέτρο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi (Μήνυμα 149904)
Στα λαστιχα,ποτιστικα,κηπου..Σε μεγαλα καρουλια.Αυτα που ειδα ηταν ενα ολοιδιο με του Eheim2215,διαφανο φυσικα και το αμεσως μεγαλυτερο.
Ψαχνω κι εγω για τις αλλαγες,αλλα μαλλον θα κοψω απ του μπαλκονιου.Το συγκεκριμενο παντως δεν ειχε πανω απο 5 μετρα στο καρουλι.(Ν.Ιωνια).Αμεσως σκεφτηκα οπως κι εσυ,για μελοντικα βεβαια,γιατι ακομα το στηνω.1,20ευρω/m.
Για τα λαστιχα μονο.Οσο για το πλαστικο...

ευχαριστώ Γιάννη και s-vitzi, δευτέρα θα είμαι εκεί. Είναι για το ενυδρείο που ετοιμάζουμε με τον φίλο μου Δημήτρη (Ναυτίλος). Στήνεται με πολύ μεράκι ;)

ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις τους :) αν ξέρει κανείς και για πλαστικά κομμάτια όπως αυτό της φώτο θα του ήμουν ευγνώμων να μου πει.

lasal 21-01-07 02:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149909)
αν ξέρει κανείς και για πλαστικά κομμάτια όπως αυτό της φώτο θα του ήμουν ευγνώμων να μου πει.

Μόνον απο γυαλί και θα σου στοιχίσει ;)

ΠΟΠΟ 21-01-07 11:52

ναι αλλα τα γυαλινα ειναι υπεροχα τελεια.....
αλλα η μονη μαρκα νομιζω που εχει ειναι η ADA που δεν υπαρχουν στα ελληνικα μαγαζια απο οτι ξερω

Strahos 21-01-07 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 149913)
Μόνον απο γυαλί και θα σου στοιχίσει ;)

από γυαλί ποιός μπορεί να φιάξει?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ (Μήνυμα 149924)
ναι αλλα τα γυαλινα ειναι υπεροχα τελεια.....
αλλα η μονη μαρκα νομιζω που εχει ειναι η ADA που δεν υπαρχουν στα ελληνικα μαγαζια απο οτι ξερω


η ADA έχει σίγουρα και παραγγέλνεις νομίζω αν θέλεις αλλά σου βγαίνει ο κούκος αηδόνι...

msigouros 21-01-07 17:56

Παίδες!
Λάστιχο ποτίσματος διαφανές ή όχι κάνει μόνο για άδειασμα του ενυδρείου αντε και για το γέμισμα.
Οχι για το φίλτρο
Ολα τα λάστιχα ποτίσματος-αλφαδολάστιχα δεν έχουν επεξεργαστεί για τρόφιμα.Είναι καρκινογόνα όσο και τα ακατάλληλα πλαστικά τροφίμων.
Επίσης είναι απαγορευμένο να πίνουμε απο λάστιχα ποτίσματος όπως και να χρησιμοποιούμε το νερό του ηλιακού θερμοσίφωνα στην κουζίνα μας.Είναι μόνο για πλύσιμο.
Το νερό του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα μπορούμε διότι δεν έχει ανόδιο του μαγνησίου όπως ο ηλιακός.

Strahos 21-01-07 18:11

δηλαδή τα λάστιχα της eheim είναι ειδικά και επεξεργασμένα για πόσιμο νερό?

mikenuke 21-01-07 20:04

θα μπορεσεις να βρεις γυαλινα σε μαγαζια επιγραφων που φτιαχνουν γραμματα νεον. το ειχε κανει ο Μαγγος ο Θωμας! Αντε παλι...σε εφτιαξα!

george 21-01-07 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από msigouros (Μήνυμα 149991)
Επίσης είναι απαγορευμένο να πίνουμε απο λάστιχα ποτίσματος όπως και να χρησιμοποιούμε το νερό του ηλιακού θερμοσίφωνα στην κουζίνα μας.Είναι μόνο για πλύσιμο.
Το νερό του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα μπορούμε διότι δεν έχει ανόδιο του μαγνησίου όπως ο ηλιακός.

Kάνεις λάθος !!!

msigouros 21-01-07 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 149993)
δηλαδή τα λάστιχα της eheim είναι ειδικά και επεξεργασμένα για πόσιμο νερό?

Ετσι πρέπει.

Strahos 22-01-07 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 150024)
θα μπορεσεις να βρεις γυαλινα σε μαγαζια επιγραφων που φτιαχνουν γραμματα νεον. το ειχε κανει ο Μαγγος ο Θωμας! Αντε παλι...σε εφτιαξα!

All right!!! :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από msigouros (Μήνυμα 150035)
Ετσι πρέπει.

πρέπει... είναι όμως? εξακριβωμένο? :confused:

msigouros 22-01-07 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 150029)
Kάνεις λάθος !!!

:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Μάριος 22-01-07 16:44

Υπάρχουν και οι πολυαγαπημένες μαϊμούδες ADA για εμάς τους φτωχούς συγκενείς(αν και δεν είναι και τόσο φτηνότερες)... δές εδώ για σωλήνα http://www.aquaessentials.co.uk/inde...&cPath=180_181 και εδώ για γυαλικά (lilly pipes, intakes, CO2 diffusers etc.) http://www.aquaessentials.co.uk/inde...&cPath=196_198. Πάντως εγώ χρησιμοποιώ τα μάυρα της JBL και στο μάυρο φόντο του φυτεμένου πραγματικά εξαφανίζονται. Οι σωλήνες της JBL είναι γκρίζο διαφανές και όχι εκείνο το απαίσιο πράσινο της eheim.

Strahos 22-01-07 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριος (Μήνυμα 150171)
Υπάρχουν και οι πολυαγαπημένες μαϊμούδες ADA για εμάς τους φτωχούς συγκενείς(αν και δεν είναι και τόσο φτηνότερες)... δές εδώ για σωλήνα http://www.aquaessentials.co.uk/inde...&cPath=180_181 και εδώ για γυαλικά (lilly pipes, intakes, CO2 diffusers etc.) http://www.aquaessentials.co.uk/inde...&cPath=196_198. Πάντως εγώ χρησιμοποιώ τα μάυρα της JBL και στο μάυρο φόντο του φυτεμένου πραγματικά εξαφανίζονται. Οι σωλήνες της JBL είναι γκρίζο διαφανές και όχι εκείνο το απαίσιο πράσινο της eheim.

πολύ καλό κι αυτό! ευχαριστώ πάρα πολύ

νομίζω πρέπει να αρχίσουν να φέρνουν και οι δικοί μας καταστηματάρχες εδώ κάποια στιγμή...

Μάγγος Θωμάς 22-01-07 20:02

Το είχα κάνει αλλά το "ξέκανα" :D :D μάζευε άλγη και φαινόταν άσχημα ...... κατέληξα στο γκρί σκούρο μπαστουνάκι. Πάντως σε αυτούς που κάνουν επιγραφές νέον μπορείς να βρείς γυάλινη σωλήνα σε διάφορες διατομές και αν θές την κουρμπάρουν στο σχήμα που θές εσύ ....

Καλή επιτυχία ..

Takis 22-01-07 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μάγγος Θωμάς (Μήνυμα 150238)
Το είχα κάνει αλλά το "ξέκανα" :D :D μάζευε άλγη και φαινόταν άσχημα ......

Μα το εχουν παθει πολλοι αυτο και γι αυτο το ειπα πιο πανω...:smt045

Strahos 22-01-07 22:03

ευτυχώς το έχετε δοκιμάσει και ξέρουμε τι να περιμένουμε! ίσως καταλήξουμε στο μαύρο αλλά μας αρέσουν πολύ και οι δοκιμές... :p ευχαριστώ όλους και εκ μέρους του Δημήτρη. :smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02559 seconds with 10 queries