Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15173)

nikos_2600 18-01-07 18:55

ΜΕΤΡΙΣΕΙΣ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
 
ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΝΧΑΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ!ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ!ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΙΟ 120Λ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ!ΕΧΑΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ΛΟΓΟ ΑΓΝΟΙΑΣ!:( !ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!ΧΤΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΕΝΔΕΙΧΕΙΣ ΑΜΜΟΝΙΑ ΗΤΑΝ 3, ΝΟ2=33ΜG/Λ ,NO3=55MG/L.ΤΙ ΤΗΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ?

thanosatha 18-01-07 19:18

Το στρωνεις με τη μεθοδο της αμμωνιας, ετσι?

nikos_2600 18-01-07 19:22

οχι γρηγορη οπωσ μου ειχε πει το πετ!με φακελακια αμμονιας μαλλλον

georgetax 18-01-07 19:24

Δυστυχώς όχι.είχε πολλά ψαριά μέσα και του μείνανε μονό 4 από τα 12 αν δεν κάνω λάθος.το θέμα είναι πως να βοηθήσουμε το παιδί να πέσουν οι τιμές και να δημιουργήσουμε βακτηρίδια.με μπόλιασμα μόνο πιστεύω ότι είναι η σωτηρία.

τι να του δώσω??????????το ενυδρείο το δικό μου είναι σε λειτουργία 1 μηνά περίπου με ψαριά μέσα

nikos_2600 18-01-07 19:27

μου εμειναν 5 απο τα 16 αστα να πανε

Strahos 18-01-07 19:36

βακτηρίδια υπάρχουν αφού τα νιτρικά έχουν εμφανιστεί. κάνε μεγάλες αλλαγές νερού να φύγουν τα πολλά και μετά από 2 μέρες κάνε άλλη μία γεναία, μετράς και βλέπεις. το στρώσιμο είναι στην τελική φάση σύμφωνα με τις μετρήσεις σου. Αν μπορείς δώσε πληροφορίες για το ενυδρείο και τους κατοίκους του. εξοπλισμός, φυτά, ψάρια, φως, νερό, τηλέφωνο...

nikos_2600 18-01-07 19:42

χαλικια ,φυτα οχι αληθεινα,διακοσμιτικα,φιλτρο σφουγγαρι, υαλοβαμβακα,ιλικο για το φιλτρο κατι πετρες(οχι μακαρονι)λαμπα 80 αρα πρεπει να ειναι
τι αλλο απο ψαρια μου εμειναν 1 νεον 2 αγγελοψαρα 1 γκουραμι και 1 ξιφοφορος

Strahos 18-01-07 19:46

η λάμπα αποκλείεται να είναι 80άρα αλλά δεν παίζει και τόσο ρόλο τώρα να μαθουμε. Κάνε αλλγές νερού όπως είπα (κανονικά δεν θα έπρεπε σε αυτή τη φάση αλλά έχεις ψάρια οπότε...) και βάλε και κανένα αληθινό φυτάκι αργότερα, εύκολο και γρήγορο όπως το κερατόφυλλο, το πολύσπερμα κ.ά.
Αν έβρησκες κάποιον να φιλοξενίσει τα ψάρια σου μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο θα ήταν το καλύτερο.
επίσης η σύνθεσή σου θέλει αλλαγές οπότε μπορείς από τώρα να αποχωριστείς τον ξιφοφόρο και τα αγγελόψαρα.

nikos_2600 18-01-07 20:00

δεν χερω χωρις υποστρομα γεινετε να βαλω φυτα?θα κανω οτι μου πεις αφου χερεις και ευχαριστω

georgetax 18-01-07 20:05

έχει Νίκο πολλά φυτά που δεν θέλουν υπόστρωμα.θα σου τα πω από κοντά.κανε αυτό που λένε οι πιο έμπειροι και όλα θα πάνε καλά.
Σερραίοι και ωραίοι άντε άντε να οργανωθούμε και εμείς λιγάκι:)

Z_X 18-01-07 20:08

Απίστευτο,όσο πάει και χειρότερα με το στρώσιμο.
Αδειασέ το,διάβασε και ξεκίνα το απο την αρχή.

nikos_2600 18-01-07 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ζ_Χ (Μήνυμα 149552)
Απίστευτο,όσο πάει και χειρότερα με το στρώσιμο.
Αδειασέ το,διάβασε και ξεκίνα το απο την αρχή.

με απογοητευεις:(

Z_X 18-01-07 20:32

Το ξέρω Νίκο,αλλά είναι προτιμότερο να ξεκινήσεις από την αρχή για να καταλάβεις τι πήγε στραβά και με την σειρά σου να το μεταδώσεις σωστά σε άλλους.
Με μπαλώματα δουλειά δεν γίνεται.


Καλως ήρθες στον κόσμο των ενυδρείων :D

Takis 18-01-07 21:27

Παντως, αν κανει αλλαγες νερου καθε 3 μερες γυρω στο 35%, θα κραταει τις τιμες αμμωνιας και νιτρωδων χαμηλα μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.
Αυτο για να μην το ξεκινησει απο την αρχη, αν και απο οτι καταλαβα, απο την αρχη ειναι, αφου το εχει μονο εναν μηνα, απλα εβαλε ψαρια νωριτερα απο οτι θα επρεπε...

MiziGr 19-01-07 09:07

Νίκο καλώς ήλθες. Έχεις 1 neon με 2 αγγελόψαρα;;;; Καλά δεν θα ξέρει πού να κρυφτεί το κα'ι'μένο. Μάλλον μεζές θα καταλήξει...

Moderator Note: Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος. Ευχαριστώ.

nikos_2600 19-01-07 09:51

θα κανω αλλαγες νερο μονο αυτο μου μενει για να το ξεκινησω απο την αρχη λιγο δυσκολο το βλεπω αφου ειδη τα βακταρια αρχιζουν να δημηουργουντε!οσο για τα νεον ειχα4 και εμεινε 1 τα αλλα πρεπει να τα φαγανε:( !για να δουμε που θα βγει!Σας ευχαριστω ολους παντος

Strahos 19-01-07 13:44

μην μασάς, εγώ να δεις τι βλακείες έκανα στην αρχή μέσα στην άγνοια και την παραπληροφόριση. αφού βρήκες το φόρουμ αυτό είσαι σε καλό δρόμο! ;)

Lsourtzo 19-01-07 14:21

Κοίτα ... τα χειρότερα είδη έγιναν ... αλλά δεν πέρασαν ...
κάνε ότι είπαν τα παιδιά με τις αλλαγές νερού ... κάθε 2-3 μέρες είναι καλά μάλον ...
εγώ θα πρώτηνα επήσεις τάισμα κάθε 2-3 μέρες, μία μέρα πρίν την προγραμματισμένη αλλαγή ...
σε 1-2 εβδομάδες νομίζω ότι θα την έχεις σταθεροποιήσει την κατάσταση ...

και τώρα τα ουσιαστηκά ..
τι φίλτρο έχεις ???
πόσα λίτρα ανα ώρα ???
τι υλικά έχεις μέσα ???
αντιχλώριο χρησιμοποιείς ???

nikos_2600 19-01-07 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo (Μήνυμα 149683)
Κοίτα ... τα χειρότερα είδη έγιναν ... αλλά δεν πέρασαν ...
κάνε ότι είπαν τα παιδιά με τις αλλαγές νερού ... κάθε 2-3 μέρες είναι καλά μάλον ...
εγώ θα πρώτηνα επήσεις τάισμα κάθε 2-3 μέρες, μία μέρα πρίν την προγραμματισμένη αλλαγή ...
σε 1-2 εβδομάδες νομίζω ότι θα την έχεις σταθεροποιήσει την κατάσταση ...

και τώρα τα ουσιαστηκά ..
τι φίλτρο έχεις ???
πόσα λίτρα ανα ώρα ???
τι υλικά έχεις μέσα ???
αντιχλώριο χρησιμοποιείς ???

δεν εχω μακαρονι εχω μια αλλη πετρα τωρα πως την λενε 450 λιτρα ανα ωρα εινα ο κικλοφοριτης!εχω χαλικη κατω και ψευτικα φυτα αντιχλωριο εχω agyanital conditioner

CASPER 20-01-07 13:11

Μαζί μέ τις συχνές αλλαγές, δε θα βοηθούσε λιγάκι για να νιτρικά αν έβαζε και αρκετό κερατόφυλλο μέσα?

Μη σε πιάνει πανικός πάντως. Κι εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) έχουμε περάσει από το στάδιο των μεγάλων τιμών. Αλλαγές και πάλι αλλαγές.... Θα στρώσει.
Απλώς μην περιμένεις να λυθεί το θέμα από τη μια μέρα στην άλλη.
Ακολούθα αυτά που σου γράφουν εδώ, και όλα θα πάνε καλά. Απλώς εκτός από τις αλλαγές, θέλει και λίγο υπομονή :)

nikos_2600 20-01-07 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 149794)
Μαζί μέ τις συχνές αλλαγές, δε θα βοηθούσε λιγάκι για να νιτρικά αν έβαζε και αρκετό κερατόφυλλο μέσα?

Μη σε πιάνει πανικός πάντως. Κι εγώ (όπως και πολλοί άλλοι) έχουμε περάσει από το στάδιο των μεγάλων τιμών. Αλλαγές και πάλι αλλαγές.... Θα στρώσει.
Απλώς μην περιμένεις να λυθεί το θέμα από τη μια μέρα στην άλλη.
Ακολούθα αυτά που σου γράφουν εδώ, και όλα θα πάνε καλά. Απλώς εκτός από τις αλλαγές, θέλει και λίγο υπομονή :)

εκανα αλλαγη χτεσ και σημερα ενας φιλοσ μου εδωσε κερατοφυλο να βαλω για να δουμε!

nikos_2600 25-01-07 20:26

META APO 1 EDBOMADA XANA EKENA SHMERA METRHSEIS!EKANA 2 ALLAGES NEROY ANA 3 MERRES!EBALA KAI MIA RIZA KERATOFYLLO!TA NEA EINAI OTI H AMMWNIA EPITELOYS EINAI OOOO!!!!!!ALLA TO PROBLHMA PARAMENH TO NO2=35 APO 55 POY HTAN!KAI TO NO3=30 APO 55 POY HTAN!APO TO PET MOY EIPAN OXI ALLAGES!!!!!!!TO NERO STHN SERRES EXEI NO3=25 ARA MOY EIPAN PWS EIMAI KALA KAI ME 30!TWRA TO NO2 EINAI TO MEGALO PROBLHMA!!!!AYTOI MOY EIPAN PWS AMA DEN TAIZW SE LIGES MERRES THA PESEI!!EXEI KANEIS KATI NA PROTINEI???????:rolleyes: :rolleyes:

Strahos 25-01-07 20:30

1) μην τους ακούς ότι κι αν σου λένε. Απ'ότι φαίνεται μέχρι τώρα είναι άσχετοι.
2) ΤΙ? το νερό της βρύσης έχει 25 no3??? είσαι σίγουρος? εσύ το μέτρησες ή σου το είπαν κι αυτό από το πετ σοπ?

nikos_2600 25-01-07 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_2600 (Μήνυμα 149797)
εκανα αλλαγη χτεσ και σημερα ενας φιλοσ μου εδωσε κερατοφυλο να βαλω για να δουμε!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 150743)
1) μην τους ακούς ότι κι αν σου λένε. Απ'ότι φαίνεται μέχρι τώρα είναι άσχετοι.
2) ΤΙ? το νερό της βρύσης έχει 25 no3??? είσαι σίγουρος? εσύ το μέτρησες ή σου το είπαν κι αυτό από το πετ σοπ?

NAI TO NERO EXEI NO3 25 MOY EIPAN AYTOI KAI MOY EIPAN AN DEN PISTEYW NA TO KANW TEST MONOS

Strahos 25-01-07 20:38

να το κάνεις το τεστ μόνος γιατί δεν τους πιστεύεις! αν το νερό της βρύσης έχει NO3=25 τότε τι πίνεται ρε παιδιά εκεί στις Σέρρες???
Καλό θα ήταν να μην τους ξανασυμβουλευτείς αυτούς εκεί, από το gab σε λίγο καιρό θα μπορείς να τους κάνεις και μαθήματα, θα δεις.

υ.γ.: αν το νερό σας όντως έχει τόσα νιτρικά τότε θα μπορείς να πουλάς νερό στους μποστανάδες για λίπασμα :) τι άλλο θα ακούσουμε...

nikos_2600 25-01-07 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_2600 (Μήνυμα 149797)
εκανα αλλαγη χτεσ και σημερα ενας φιλοσ μου εδωσε κερατοφυλο να βαλω για να δουμε!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 150748)
να το κάνεις το τεστ μόνος γιατί δεν τους πιστεύεις! αν το νερό της βρύσης έχει NO3=25 τότε τι πίνεται ρε παιδιά εκεί στις Σέρρες???
Καλό θα ήταν να μην τους ξανασυμβουλευτείς αυτούς εκεί, από το gab σε λίγο καιρό θα μπορείς να τους κάνεις και μαθήματα, θα δεις.

υ.γ.: αν το νερό σας όντως έχει τόσα νιτρικά τότε θα μπορείς να πουλάς νερό στους μποστανάδες για λίπασμα :) τι άλλο θα ακούσουμε...

SOBARA APO TA LYPASMATA MOY EIPE OTI EINAI!!!!!!TWRA EGW DEN XERW TI NA KANW????

georgetax 25-01-07 20:47

στην περιοχή μου το νερό της βρύσης είναι 12.5 το 25 το άκουσα και εγώ από αυτό το κατάστημα.Νίκο πάρε τεστ και κανε από εδώ και πέρα μονός τεστ.Σου είπα για μια προσφορά ΣΤΑ ΤΕΣΤ που έγινε δημοσίευση εδώ μέσα στο GAB.και όπως λέει και ο Strahos με λίγο διάβασμα :

Καλό θα ήταν να μην τους ξανασυμβουλευτείς αυτούς εκεί, από το gab σε λίγο καιρό θα μπορείς να τους κάνεις και μαθήματα, θα δεις.

έχει απόλυτο δίκιο γιατί έχω προσωπική εμπειρία έστω και με τα πολύ λίγα που ξέρω:D:D

nikos_2600 25-01-07 20:57

[quote=georgetax;150752]στην περιοχή μου το νερό της βρύσης είναι 12.5 το 25 το άκουσα και εγώ από αυτό το κατάστημα.Νίκο πάρε τεστ και κανε από εδώ και πέρα μονός τεστ.Σου είπα για μια προσφορά ΣΤΑ ΤΕΣΤ που έγινε δημοσίευση εδώ μέσα στο GAB.και όπως λέει και ο Strahos με λίγο διάβασμα :

Καλό θα ήταν να μην τους ξανασυμβουλευτείς αυτούς εκεί, από το gab σε λίγο καιρό θα μπορείς να τους κάνεις και μαθήματα, θα δεις.

έχει απόλυτο δίκιο γιατί έχω προσωπική εμπειρία έστω και με τα πολύ λίγα που ξέρω:D:D POTE THA KATEBEIS THESS NA MAS PAREIS TEST?PANTOS GIWRGO EPESAN H METRHSEIS KAI AMMWNIA EXW 0!

Admin note: Σε παρακαλω γραφε ελληνικα.

Lsourtzo 26-01-07 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_2600 (Μήνυμα 150751)
SOBARA APO TA LYPASMATA MOY EIPE OTI EINAI!!!!!!TWRA EGW DEN XERW TI NA KANW????

Σταμάτα να πίνεις νερό βρύσης !!!! :smt119
Αμεσα !!!

nikos_2600 26-01-07 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo (Μήνυμα 150884)
Σταμάτα να πίνεις νερό βρύσης !!!! :smt119
Αμεσα !!!

gia na doyme poy tha bgei!elpizw na stwsei!!!allages telika na kanw?moy eipan na mhn kanw giati akoma eimai sto stwsimo!1mhna kai 4 merres to exw!!!!

Moderator note: Στο είπαμε και παραπάνω, σταμάτα να γράφεις greeklish και κεφαλαία (είναι σα να φωνάζεις). Στους κανονισμούς αναφέρεται ρητά: γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με κεφαλαία γράμματα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02531 seconds with 10 queries