Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Περι κεραμεικων(μακαρονι) ο λογος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13421)

Nik25 22-09-06 19:21

Περι κεραμεικων(μακαρονι) ο λογος
 
Σημερα πεσανε στα χερια μου μερικα κουτια απο κεραμικα μακαρονια για το σαμπ μου.Το θεμα ειναι το εξης:Οταν τα ανοιξαν πανω ειχαν τοσο σκονη που ηταν σαν να κρατουσα κοιμωλία.Οσο και να τα ξεπλενα αυτα, επειδη τριβοτουσταν μαλλον μεταξυ τους, το νερο επερνε ενα γαλακτωδης χρωμα.Τρελη θολούρα.Μετα απο πολλες πλυσεις η κατασταση καπως βελτιωθηκε.Ειναι φυσιολογικό αυτό?Να τα βαλω μεσα η πρεπει να κανω και τπτ αλλο?Τα ξεπλενα τουλαχιστον 3 τεταρτα.Ευχαριστω!

crazyio 22-09-06 19:30

τι μάρκα είναι ?

Nik25 22-09-06 19:33

Ειναι κινεζικα Ηetο.Γενικα αυτη η κατασταση ειναι φυσιολογική?

klaz 22-09-06 19:37

δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη,αλλα αυτο που ξερω οτι κανονικα το ''μακαρονι'' ειναι απο τα υλικα τα οποια δεν τα αλλαζουμε,και δεν παθαινουν τιποτα στη παροδο του χρονου....αν πιστευετε οτι ειμαι λαθος,παρακαλω διορθωστε με....:smt023

Nik25 22-09-06 19:49

Απλα ρωταω αν καποιος ειχε αναλογη εμπειρια.Στο πως χρησιμοποιούνται τα κεραμικα.Δεν επιθυμω να βαλω σε λειτουργια το σαμπ μαζι με το ενυδρειο και να γεμισω λευκα αιωρηματα!!

kastmaniac 22-09-06 20:22

Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στο παρελθόν και ακόμα χρησιμοποιώ σε ένα εξωτερικό βοηθητικό φίλτρο που έχω μακαρόνι. Η "σκόνη" είναι φυσιολογική ειδικά στην αρχή μιας και το μακαρόνι έχει μείνει εκτός νερού οπότε και τα στερεα μέρη του έχουν τριφτεί αρκέτα. Με τον καιρό και αφού βυθιστεί θα είναι εντάξει. Λογικά μετά από λίγες πλύσεις θα εξαφανιστεί η "θολούρα". Για την συγκεκριμένη μάρκα δεν έχω πληροφορίες αν και χρησιμοποιώ συνήθως μακαρόνι της Eheim που έχει τη λιγότερη "σκόνη" από όλα τα υπόλοιπα (κάποια φτηνότερα είναι περισσότερο πορώδη). Λογικά σε λίγο χρονικό διάστημα η "σκόνη" θα κάτσει. Πληροφοριακά εντελώς κάθε 6 μήνες προχωρώ σε μερική αντικατάσταση (30%) στο μακαρόνι αν και δεν είναι απόλυτα απαραίτητο (απλά με τον καιρό ειδικά αυτό που είναι πάνω πάνω ή μπροστά "ψιλομπουκώνει"). Μπορείς επίσης να το βάλεις στα ειδικά "καλτσάκια" που κυκλοφορούν για να μειώσεις ακόμα περισσότερο το φαινόμενο και να είναι και η αντικατάσταση του πιο εύκολη. Ένα επίσης εξαιρετικό υλικό (όχι κεραμικό αλλά εξαιρετικό σε φίλτρανση) είναι το eheim substrat pro kai to siporax.

Nik25 22-09-06 20:30

Φίλε kastmaniac σε ευχαριστω ηταν πολυτιμη η αυτη η απαντηση.Εχω βαλει 2 λιτρα Siporax απλα επειδη το σαμπ εχει πολλα λιτρα χωρο, εβαλα αναγκαστηκα πιο φτηνο μακαρονι για να το τιγκαρω και εξαιρετικα πορωδη οπως λες.Ελπιζω να μην εχω προβληματα.Καθε αλλη γνωμη σας παιδες θα βοηθησει πολυ,στο συγκεκριμενο θεμα!Ευχαριστω και παλι

Υ.Γ. Ο χωρος του σαμπ για το μακαρονι ειναι περιμπου 15 λιτρα.

Takis 23-09-06 01:04

Το υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενο το «μακαρονι» ειναι αδρανες, αρα και να μεινει μεσα στο σαμπ σκονη, δεν νομιζω οτι μπορει να ενοχλησει καπου.
Εκτος και ειναι τοσο χαλια υλικο, που με τον καιρο διαλυθει τελειως!!!!

crazyio 24-09-06 12:35

Θα μπορόυσες με λίγα περισσότερα χρήματα να πάρεις Sub Pro που είναι πολύ καλό υλικό βιολογίας, μια και το Siporax όντος είναι ακριβό για 15 λίτρα ή έστω 10 λίτρα βιολογικού .... ;)

Παρακολούθησέ το και πές μας...

netblues 24-09-06 19:07

Για 15 λιτρα βιολογικου υλικου η καλυτερη ισως λυση ειναι τα bactoballs της Aqua Medic... 47 eura τα 15 λιτρα.
Παιζει κατι αναλογο και σε JBL..

crazyio 25-09-06 01:14

Τα bactoballs Σωτήρη είναι οι βιόσφαιρες? οι γνωστές μας πλαστικές μπίλιες? ή είναι απο κάποιο άλλο υλικό ?

PascM 25-09-06 06:59

Είναι οι γνωστές βιόσφαιρες!
http://www.swelluk.com/aquarium/aqua...alls-6843.html


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01619 seconds with 10 queries