Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ένα τρελό ενυδρείο!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10500)

Strahos 25-01-06 16:11

Ένα τρελό ενυδρείο!!!
 
τις τελευταίες μέρες γίνεται χαμός στο ενυδρείο μου. τα ψάρια είναι σε 120lt

6 corydoras paleatus
2 silver shark
1 colisa chuna (m)
1 Crossocheilus siamensis
1 pterygoplichthys joselimaianus (marble pleco)
1 colisa lalia (m)
1 pearl gourami (m)

και έχουμε τα εξής κυνηγητά : το pearl κυνηγάει το colisa lalia (κυρίως), το colisa lalia κυνηγάει το colisa chuna και καμιά φορά το αντίθετο, ο siamensis κυνηγάει τα silver sharks και τα corys, τα silver sharks κυνηγιούνται μεταξύ τους και ο Pleco μου κυνηγάει άπαντες!!! ότι βρει μπροστά του! Σε λίγο θα αρχίσουν και τα φυτά να κυνηγάνε τα ψάρια! υποτίθεται οτι τα ψάρια αυτά είναι ειρηνικά και ταιριάζουν. τι στο καλό γίνεται?

Υ.Γ.: τα silver sharks κυνηγιούνται χωρίς να χτυπιούνται και πολλές φορές στέκονται πλάι πλάι και σπρώχνονται και μερικές φορές σχηματίζουν Χ σπρώχνοντας το ένα το άλλο. είναι κυνηγιτό μίσους ή αγάπης αυτό?
Υ.Γ.2: δεν υπάρχουν τραυματισμοί σε κανένα ψάρι, απλά κυνηγητό

Apostolis 25-01-06 23:12

κατα τη γνώμη μου, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη σύνθεση των ψαριών στο ενυδρείο σου... λάβε δραστικά μέτρα ΠΡΙΝ αρχίσουν οι αρρώστιες λόγω στρέςς...;)

Strahos 26-01-06 03:39

πιο συγκεκριμένα?

Theokyr 26-01-06 10:15

Πες μας ποιο είδος ψάριου σου αρέσει πιο πολύ, να σου πούμε ποια ψάρια πρέπει να βγάλεις...

Θεόφιλος

Strahos 26-01-06 15:12

βασικά μου αρέσουν όλα τα ψάρια που έχω και έχω κάνει αρκετές αλλαγές για να καταλήξω σε αυτή τη σύνθεση. έψαξα σε πολλά Index και κοίταζα να ταιριάζουν τα ψάρια σε συνθήκες νερού και να είναι ειρηνικά για κοινωνικό ενυδρείο και η τελευταία είναι σύμφωνα με τα Index εντάξει. O siamensis υποτίθεται δεν κυνηγάει, τα gourami που έχω υποτίθεται μπορείς να τα έχεις μαζί και ο Pleco υποτίθεται δεν πειράζει κανέναν.Όλα αυτά σύμφωνα με sites που έχω επισκευτεί και γράφουν γι'αυτά τα ψάρια.
Αν μπορείτε πείτε μου ποιοι συνδιασμοί είναι κακοί γενικώς να δω τι άλλο μπορώ να κάνω.
ο siamensis είναι εργαλείο μέσα στο ενυδρείο και θα ήθελα να τον κρατήσω. τα silver sharks μου αρέσουν πάρα πολύ και θέλω να τα κρατήσω επίσης. το pearl gourami είναι το μόνο ψάρι που δίνει τόσο χρώμα στο ενυδρείο μου κι αν φύγει θα λείψει πολύ στην εικόνα του ενυδρείου. o pleco είναι ο αγαπημένος μου μαζί με τα corys. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να φύγει κάποιο αυτό θα ήταν το colisa lalia αν κι αυτό είναι πολύ όμορφο και μας αρέσει. Οπότε είμαι σε δύσκολη θέση επιλογής.

klaz 26-01-06 15:27

εγω θα σου ελεγα να βγαλεις ολα τα γκουραμοειδη....και μαλλον θα ησυχασεις........:)

Theokyr 26-01-06 15:33

Το θέμα είναι ότι σε 120 lt ακριβώς αυτό που σου λέμε ότι δεν μπορεί να έχεις όλα όσα σου αρέσουν... Ίσως στο επόμενο μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εγώ θα σου πρότεινα ακριβώς το ανάποδο με αυτό που λέει ο klaz (πως το έπαθα :D ). Το ενυδρείο που έχεις νομίζω ότι είναι ιδανικό για να φιλοξενηθούν μερικά ψάρια από την οικογένια των anabantoids (trichogaster, colisa, κλπ.). Οπότε βγάλε τα s.s. (που σε κάθε περίπτωση θέλουν μεγαλύτερο χώρο).

Εσύ αποφασίζεις...

Θεόφιλος

Strahos 26-01-06 15:44

κατάλαβα, πάλι αλλαγές αναγκαστικά, τι να κάνουμε. θα σκεφτώ και θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα. Αν φύγουν τα gourami τι ψάρι προτείνετε να τα αντικαταστίσει (κάτι με ωραία χρώματα) ?

Theokyr 26-01-06 16:06

Αν και δεν είχα ποτέ silver sharks νομίζω ότι αρέσκονται να ζουν σε κοπάδι. Οπότε θα μπορούσες να βάλει 1-2 ακόμα και πάπαλα...

Θεόφιλος

Liolios 27-01-06 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Οπότε θα μπορούσες να βάλει 1-2 ακόμα και πάπαλα...

Μην ξεχνάμε όμως ότι τα Silver Sharks μπορούν να φτάσουν τα 35 εκ. μήκος, οπότα αν μπουν 4, όταν μεγαλώσουν τι θα γίνει;

Theokyr 27-01-06 11:39

Προφανώς θα πάρει άλλο ενυδρείο ή θα τα δώσει. Πάντως για αυτό έγραψα στην αρχή ότι καλύτερα να κρατήσει τα γκουράμι αλλά περί ορέξεως...

Θέοφιλος

ΥΓ. Τα 35 εκ., είναι ένα μέγεθος που δεν φτάνουν ευκολα στην αιχμαλωσία αλλά και το μισό μέγεθος να γίνουν πάλι θα υπάρχει θέμα.

Strahos 27-01-06 17:55

το γνώριζα αυτό από την αρχή για το μέγεθός τους, είναι στο πρόγραμμα ένα μεγάλο ενυδρείο. προς το παρόν είναι μικρούλιδες και δεν υπάρχει πρόβλημα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

iraklis 27-01-06 18:07

στο δικο μου μετα απο ενα χρονο συνεχιζει να κυνηγαει ο σαμουραι τους κλοουν-χωρις τραυματισμους-αλλα τα βλαμμενα γουσταρουν και τον πειραζουν με τις κρυψωνες...κλπ.καμια φορα συμβαινει και με το γυρινο(!) και τα λεμον τετρα......

george 27-01-06 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iraklis
στο δικο μου μετα απο ενα χρονο συνεχιζει να κυνηγαει ο σαμουραι τους κλοουν-χωρις τραυματισμους-αλλα τα βλαμμενα γουσταρουν και τον πειραζουν με τις κρυψωνες...κλπ.καμια φορα συμβαινει και με το γυρινο(!) και τα λεμον τετρα......

Nα εχεις υποψιν σου οτι τα συγκεκριμενα ψαρια δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους !

lasal 28-01-06 01:28

Κράτησε αυτά
6 corydoras paleatus
1 Crossocheilus siamensis
1 pterygoplichthys joselimaianus (marble pleco)
1 pearl gourami (m)
Πρόσθεσε άλλα 2 SAE και δυο θηλυκα pearl gourami και το αρσενικό θα επιλέξει μια απο τις δυο....συνήθως.
Ο pleco τι μέγεθος έχει? ισως χρειαστεί να αποχωριστείς και αυτόν

Και αφαίρεσε τα υπόλοιπα
2 silver shark
1 colisa chuna (m)
1 colisa lalia (m)

Strahos 28-01-06 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Ο pleco τι μέγεθος έχει? ισως χρειαστεί να αποχωριστείς και αυτόν

είναι στα 9-10 cm αλλά ξέρω οτι θα φτάσει τα 25-30 κάποια μέρα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01793 seconds with 10 queries