Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   test NO3 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10360)

CASPER 15-01-06 17:16

test NO3
 
Καλησπέρα σε όλους

Μπορώ να έχω μια μικρή βοήθεια σετικά με το τέστ για ΝΟ3???
Εχω τέστ της Τetra. Το πρόβλημά μου, είναι ότι αν η τιμή ΝΟ3 είναι πολύ μικρή, ή πολύ μεγάλη, το χρωματολόγιο δείχνει καθαρά τι γίνεται. Το 12,5 και το 25 όμως, είναι πορτοκαλί με όχι μεγάλη διαφορά. Και δυστυχώς η τιμή μου είναι κάπου εκεί μέσα. Το χρώμα που μου βγάζει το νερό, δεν φαίνεται καθαρά σε πιά από τις δύο τιμές στο χρωματολόγιο είναι. Ε... και 12,5 από 25, την έχει τη διαφορούλα του !!
Λέω να πάρω ένα τεστ της waterlife, μπας και το χρωματολόγιο έχει πιο μεγάλη διαφορά στις ενδείξεις του. Ξέρετε μήπως κάποια μάρκα που να με βόλευε σ' αυτό?????

dalex 15-01-06 18:09

Να το κοιτάζεις σε φως ημέρας για καλύτερο αποτέλεσμα όμως και πάλι όπως λες η διαφορά στο χρώμια είναι μικρή. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πάρεις άλλο τεστ. Απλά προσπάθησε να το συγκρίνεις όσο καλυτέρα μπορείς. Η διαφορά που λες για NO3 δεν είναι και τεράστια.

PascM 26-01-06 15:07

Εγώ πάντος χρησιμοποιώ της Aquarium Pharmakeftical την ΤΕΤΡΑ σε αυτά την βρίσκω υπερβολική άσε που έχει τρια ανιδραστήρια και πρέπει να τα βάλεις με τη σειρά κ.τ.λ. με το δικό μου και 8 σταγόνες βρίσκω τι γίνεται εύκολα γρήγορα κα αξιόπιστα

CASPER 26-01-06 22:35

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ενδιαφέρον ακούγεται το τεστ της Aquarium Pharm.

oscar 27-01-06 09:33

Έχω δοκιμάσει και τα δύο.
Με αυτό της TETRA είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Πλέον χρησιμοποιώ για όλα τα τεστ Aquarium Pharm
Πολύ πιο εύχρηστα και μακροπρόθεσμα πιο οικονομικά.
Είναι λίγο πιο ακριβά στην αγορά τους αλλά δίνουν πολύ περισσότερα τεστ.

CASPER 27-01-06 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar
Έχω δοκιμάσει και τα δύο.
Με αυτό της TETRA είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
Πλέον χρησιμοποιώ για όλα τα τεστ Aquarium Pharm
Πολύ πιο εύχρηστα και μακροπρόθεσμα πιο οικονομικά.
Είναι λίγο πιο ακριβά στην αγορά τους αλλά δίνουν πολύ περισσότερα τεστ.

Eνδιαφέρον αυτό... ευχαριστώ
Το τεστ ΝΟ3 της Αq.Pharm. έχει άλλες διαβαθμισεις από την ΤΕΤRA? Δηλ. η tetra έχει στο καρτελάκι με τα χρώματα για τα αποτελέσματα του τεστ 0 και 12,5 κλπ.... Αν είμαι στο 5 ας πούμε, να μην το ξέρω η καημένη :confused::confused::confused:?
Η Aq.Pharm. πως πάει απ'αυτής της πλευράς?

oscar 27-01-06 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Eνδιαφέρον αυτό... ευχαριστώ
Το τεστ ΝΟ3 της Αq.Pharm. έχει άλλες διαβαθμισεις από την ΤΕΤRA? Δηλ. η tetra έχει στο καρτελάκι με τα χρώματα για τα αποτελέσματα του τεστ 0 και 12,5 κλπ.... Αν είμαι στο 5 ας πούμε, να μην το ξέρω η καημένη :confused::confused::confused:?
Η Aq.Pharm. πως πάει απ'αυτής της πλευράς?

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαβαθμίσεις της Aq.Pharm. , θυμάμαι όμως σίγουρα ότι ξεκινάει με 0 , 5, 10, .. μετά νομίζω πως πάει 20, 50 , 100. Ας με διορθώσει κάποιος που θυμάται ακριβώς.
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια βόλτα στο LFS σου και να του ζητήσεις να δεις το καρτελάκι με τα χρώματα, έτσι για να μην αγοράζουμε "γουρούνι στο σακί"

CASPER 27-01-06 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oscar
Δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαβαθμίσεις της Aq.Pharm. , θυμάμαι όμως σίγουρα ότι ξεκινάει με 0 , 5, 10, .. μετά νομίζω πως πάει 20, 50 , 100. Ας με διορθώσει κάποιος που θυμάται ακριβώς.
Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια βόλτα στο LFS σου και να του ζητήσεις να δεις το καρτελάκι με τα χρώματα, έτσι για να μην αγοράζουμε "γουρούνι στο σακί"

Nαι, σίγουρα αυτό θα κάνω...
Το ότι δεν πάει κατευθείαν από το 0 στο 12, είναι καλό :)
Ευχαριστώ

lasal 27-01-06 10:28

Και σίγουρα ειναι καλύτερο σαν τεστ.

CASPER 27-01-06 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Και σίγουρα ειναι καλύτερο σαν τεστ.

thank's thank's


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01795 seconds with 10 queries